Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Walne Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego. Dr Zdzisław Włodarczyk wybrany prezesem WTN na kolejną kadencję

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Członkowie Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego powierzyli dr. Zdzisławowi Włodarczykowi funkcję prezesa organizacji na kolejną kadencję. W przygotowaniu jest kilkanaście wydawnictw sygnowanych przez WTN
Członkowie Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego powierzyli dr. Zdzisławowi Włodarczykowi funkcję prezesa organizacji na kolejną kadencję. W przygotowaniu jest kilkanaście wydawnictw sygnowanych przez WTN arch. WTN
Członkowie Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego powierzyli dr. Zdzisławowi Włodarczykowi funkcję prezesa organizacji na kolejną kadencję. W przygotowaniu jest kilkanaście wydawnictw sygnowanych przez WTN

Dobiegła końca czteroletnia kadencja władz Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego. W latach 2019-2022 ukazało się dziewięć pozycji książkowych sygnowanych przez WTN (część wydana wspólnie z Muzeum w Praszce) oraz cztery tomy „Rocznika Wieluńskiego”. Członkowie Towarzystwa swą aktywność badawczą zaznaczyli również w innych periodykach. W przygotowaniu jest kilkanaście wydawnictw.

Czteroletni bilans działalności WTN został przyjęty z zadowoleniem przez uczestników zebrania sprawozdawczo-wyborczego, które odbyło się w siedzibie Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieluniu. Kierujący Towarzystwem od 2015 roku dr Zdzisław Włodarczyk zostały wybrany prezesem na kolejną kadencję. Jego kandydaturę formalnie zgłosili ks. prof. Sławomir Zabraniak (Rzeszów) oraz prof. Tadeusz Grabarczyk (Łódź). Decyzja członków WTN o wyborze prezesa zapadła jednogłośnie.

Razem z dr. Włodarczykiem w zarządzie będą pracować: prof. Tadeusz Grabarczyk, dr Lubomira Tyszler, Bożena Wielgosz, Piotr Pawlak, Joanna Gradowska, dr Jarosław Petrowicz, Jan Książek. Skład komisji rewizyjnej przedstawia się następująco: Wacław Urbaniak, Małgorzata Walczak, prof. dr hab. Krzysztof Witczak, dr Anna Nierychlewska, Henryk Wojcieszak.

Na wstępie walnego prezes WTN poprosił zebranych o uczczenie minutą ciszy zmarłą w 2022 roku dr Ewę Lewik-Tsirogotis. Następnie dokonał przeglądu i oceny najważniejszych wydarzeń w mijającej kadencji.

- Niestety, w tym czasie wiele inicjatyw nie doszło do skutku ze względu na sytuację sanitarną w kraju, zwłaszcza tych, które były planowane na rok 2020. Dotyczy to m.in. wystawy wydawnictw WTN, którą przygotowano w pomieszczeniach wystawowych Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego. Podobnie nie odbyły się wtedy obrady sympozjum regionalistów w Praszce – przypomina szef Towarzystwa.

Jedna z dziewięciu książek wydanych przez WTN w ostatnich latach to „Wielopolis” dra Jarosława Petrowicza, która doczekała się wielu pochlebnych recenzji pióra szacownych autorów. W 2022 r. ukazała się pierwsza pozycja z cyklu poświęconego dziejom wieluńskich zgromadzeń klasztornych. „Monastica Vielunensia” to już czterdzieste wydawnictwo sygnowane przez WTN, które zawiązało się w 1999 r. z inicjatywy prof. Tadeusza Olejnika.

Członkowie WTN publikowali także m.in. w "Przeglądzie Archiwalno-Historycznym" (Poznań), "Roczniku Powiatu Oleskiego" i kwartalniku "Na Sieradzkich Szlakach" i pracowali nad monografiami kolejnych gmin. Ukazała się właśnie pozycja dotycząca gminy wiejskiej Zduńska Wola, której redaktorem, obok Jarosława Stulczewskiego, jest dr Zdzisław Włodarczyk. Na osobną uwagę zasługuje fakt, że znalazł się on wśród piszących do wielotomowej pracy o przeszłości Łodzi. Redaktorem pierwszego tego monumentalnego wydawnictwa jest prof. Tadeusz Grabarczyk.

Poza kolejnymi tomami „Rocznika Wieluńskiego” i „Blisko i daleko”, będącego pokłosiem sympozjum regionalistów im. Zbigniewa Szczerbika (Praszka 2022), w przygotowaniu jest m.in. antologia wieluńska, przygotowana przez dr. Jarosława Petrowicza, zawierająca wybór twórczości prozatorskiej i poetyckiej związanej z naszym regionem Do druku trafią wkrótce także wspomnienia s. Zofii Mamzer i Alfreda Wielopolskiego, który przed wojną krótko pracował w Wieluniu jako wicestarosta, obydwie pod redakcją Zdzisława Włodarczyka.

Prezes Włodarczyk zwrócił uwagę na pomoc władz miejskich polegającą na wsparciu "Rocznika Wieluńskiego", którego tom 23. ukaże się w roku bieżącym. Na uwagę zasługuje fakt, że Towarzystwo, korzystając z dotacji celowych, organizuje wycieczki dla młodzieży szkolnej czy też wspomaga biblioteki szkolne. Projekty te realizował z powodzeniem Piotr Pawlak, który w 2021 r. otrzymał z rąk medal ministra kultury, przyznany na wniosek łódzkiego konserwatora zabytków. Natomiast w roku 2023 dr Zdzisław Włodarczyk otrzymał „Różę Powiatu Oleskiego” oraz medal Gloria Artis.

arch. WTN
od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto