Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Klasztory w Wieluniu. Ukazała się książka „Monastica Vielunensia” o dziejach zakonów. Zobaczcie ZDJĘCIA obiektów klasztornych w mieście

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Franciszkanie, bernardynki, antoninki – to zgromadzenia zakonne działające współcześnie w Wieluniu. Przed wiekami swoje klasztory mieli w mieście paulini, augustianie, pijarzy. W 2023 r. ukazało się wydawnictwo poświęcone wieluńskiemu życiu zakonnemu

Książka traktująca o dziejach zakonów w Wieluniu, zatytułowana „Monastica Vielunensia”, została wydana przez Wieluńskie Towarzystwo Naukowe wspólnie ze Stowarzyszeniem Wspólnota Ziemi Wieluńskiej. Jest to już czterdzieste wydawnictwo sygnowane przez WTN.

Obecnie w Wieluniu funkcjonują klasztory ojców franciszkanów (reformatów), sióstr bernardynek i sióstr antoninek. Przed wiekami karty historii wieluńskiego monastycyzmu zapisywali paulini, augustianie, pijarzy, a także misjonarze świętej rodziny. W naszej galerii możecie zobaczyć współczesne zdjęcia wieluńskich obiektów związanych z życiem zakonnym na przestrzeni stuleci.

U kresu XVIII wieku – okresie szczytowym dla wieluńskiego monastycyzmu – duchowieństwo zakonne stanowiło ponad 7 proc. ludności miasta. Swoje siedziby miało wtedy tutaj pięć zakonów. Wieluń równał się pod tym względem ze znacznie bardziej znaczącymi ośrodkami jak Piotrków Trybunalski i Kalisz.

„Jego mieszkańcy mają wielką skłonność do bigoterii, co wielu znajdującym się tam klasztorom dawało utrzymanie” – pisał o Wieluniu pruski statystyk August Holsche w początkach XIX w. (miasto było wtedy pod panowaniem pruskim).

W 2023 r. obchodzimy 160. rocznicę powstania styczniowego. Jednym z działań rosyjskiego zaborcy podjętych w odwecie za zbrojny bunt Polaków była właśnie kasata klasztorów. Nie ominął ten proces ziemi wieluńskiej, o czym pisze w książce „Monastica Vielunensia” dr Zdzisław Włodarczyk, zarazem redaktor wydawnictwa. Ogółem publikacja zawiera dziewięć tekstów, spis treści znajdziecie poniżej.

Spis treści „Monastica Vielunensia”

  • Zdzisław Włodarczyk - Wieluń jako ośrodek życia konsekrowanego. Garść refleksji tytułem wprowadzenia.
  • Marcin A. Klemenski - Augustianie-eremici w Wieluniu (ok. 1350 - 1547) .
  • Przemysław Czekała - Krwawy Wielki Piątek roku 1716. Proces graniczny Piotra Trzcińskiego z zakonem paulinów jasnogórskich.
  • Marcin Mróz - Testament Zofii z Zakrzewskich Stoińskiej z 1 stycznia 1737 r. 
  • Tomasz Stolarczyk - Księgozbiór paulinów wieluńskich w świetle inwentarzy bibliotecznych z lat 1711 - 1815. 
  • Tomasz Kuźnicki - O ks. Pawle Redeckim (1764 - 1847) i jego działalności pijarskiej.
  • Zdzisław Włodarczyk - Kasata klasztorów na terenie powiatu wieluńskiego (1864). 
  • Agnieszka Szmerek - Spuścizna archiwalna kolegium pijarskiego w Wieluniu w zasobie Archiwum Polskiej prowincji zakonu Pijarów (Kraków).
  • Ks. Michał Widera - Materiały do bibliografii zakonów i zgromadzeń zakonnych z terenu dawnego archidiakonatu wieluńskiego.

Klasztory w Wieluniu. Ukazała się książka „Monastica Vielune...

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto