Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkanie z Wiesławem Dworniakiem, autorem książki o wieluńskich młynarzach

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Wideo
od 16 lat
W okresie od końca XVIII wieku do I wojny światowej funkcjonowało na terenie Wielunia aż 19 wiatraków i dwa młyny wodne. Wiesław Dworniak, który zgromadził dane o młynarzach i spisał ich losy, był gościem Muzeum Ziemi Wieluńskiej

Młynarzom działającym w Wieluniu od końca XVIII wieku do I wojny światowej poświęcona jest najnowsza książka Wiesława Dworniaka. Autor z zawodu jest lekarzem, który zainteresował się historią rodzin młynarskich ponad 10 lat temu wraz z odkrywaniem dziejów własnej rodziny. Promocja ostatniego jego wydawnictwa, czwartego już poświęconego młynarzom, odbyła się w Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Spotkanie zorganizowane we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Wielunia przyciągnęło do muzeum nie tylko sympatyków lokalnej historii, ale i potomków młynarzy.

- Moja najnowsza książka jest przede wszystkim uzupełnieniem pierwszej, traktującej o młynarzach z całego powiatu wieluńskiego. To efekt kwerend, które prowadziłem przez kilka lat. Napotkałem na duże trudności z umiejscowieniem młynarzy w poszczególnych młynach. Wiatraków było tutaj aż 19 i w metrykach nie zaznaczono, gdzie one się znajdowały. Książka na pewno ma jakieś luki, ale tym niech już niech zajmą się inni. Ja zrobiłem, co tylko mogłem, żeby spiąć ten temat dla Wielunia – mówi Wiesław Dworniak.

W pierwszej części spotkania wielunianin wprowadził zebranych w muzealnej sali w tematykę młynarstwa, nakreślając jego rys historyczny. Druga część wydarzenia miała formę rozmowy z autorem, którą prowadziła Magdalena Kopańska, pracownik Muzeum Ziemi Wieluńskiej, prezes Towarzystwa Przyjaciół Wielunia. Na koniec uczestnicy mogli sami zadawać pytania i uzyskać dedykację Wiesława Dworniaka.

ZOBACZ WIDEO:

od 16 lat

Jak podają źródła historyczne, w drugiej połowie XVI wieku młyny wodne i wiatrowe znajdowały się niemal w co drugiej miejscowości ziemi wieluńskiej. Pierwsze wydawnictwo Wiesława Dworniaka ukazało się w 2020 r., w kolejnych autor wychodził poza obszar powiatu wieluńskiego. W przedmowie do czwartej publikacji dr Zdzisław Włodarczyk, prezes Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego, pisze tak:

„Dzisiaj, po ukazaniu się czterech tomów możemy śmiało określić wynik pracy piszącego jako tetralogię "młynarska", jego samego zaś - regionalista. Jest to bowiem dzieło prezentujące wszelkie zaszłości i koneksje w dziesiątkach familii związanych zawodowo z młynarstwem na terenie powiatu wieluńskiego i kilku wybranych, nieodległych gmin".

Przeszło 200-stronicowa publikacja „Młynarze w Wieluniu od końca XVIII wieku do I wojny światowej" została wydana nakładem autora przy wsparciu finansowym Gminy Wieluń.

„Najważniejszym tematem tej publikacji jest opowieść o ludziach i ich rodzinach związanych zawodowo z młynarstwem. Budownictwo oraz technika młynarska zostały przedstawione marginalnie – zaznacza we wstępie Wiesław Dworniak. - Ta publikacja jest próbą odtworzenia historii młynarstwa w Wieluniu, zaliczanego do końca lat 20. ubiegłego wieku do zawodów rzemieślniczych, a później do przemysłowych – jest zbiorem informacji dla zainteresowanych przeszłością swojego miasta. Może stać się też impulsem do tworzenia genealogii rodzinnej lub jej uzupełnienia i rozszerzenia”.

Książkę wieńczy alfabetyczny wykaz 1500 młynarzy wraz z miejscowościami, w których mieszkali i wykonywali swój zawód. Są to osoby przewijające się na stronicach wszystkich czterech publikacji autorstwa Wiesława Dworniaka, a także inni młynarze, na których autor natknął się w trakcie wertowania archiwów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto