MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Burmistrz Wielunia i Rada Miejska w 2002 r. Zobaczcie kogo wybrali wyborcy ponad 20 lat temu

Marcin Stadnicki
Marcin Stadnicki
Agnieszka Mikulska/Archiwum
Przed nami wybory samorządowe 2024. Pod koniec 2002 roku mieszkańcy gminy Wieluń żyli tym wydarzeniem, a były to wybory wyjątkowe, ponieważ po praz pierwszy wyborcy sami decydowali kto zostanie burmistrzem. O fotel szefa ratusza rywalizowało aż ośmiu kandydatów. Ostatecznie wyborczy wyścig wygrał Mieczysław Majcher z Przyjaznej Gminy, a z urzędem po 12 latach pożegnał się Zygmunt Adamski. W wyborach do Rady Miejskiej z kolei najwięcej mandatów wywalczyło Forum Samorządowe Ziemi Wieluńskiej, czyli ugrupowanie Zygmunta Adamskiego. W naszej galerii znajdziecie zdjęcia i informacje o osobach, które dostały się do Rady Miejskiej w Wieluniu łącznie z liczbą głosów, które uzyskali. Znajdziecie tam też artykuł z 2002 roku prezentujący sylwetkę nowego wówczas burmistrza.

To były wybory samorządowe inne niż dotychczas. Do 2002 roku burmistrza, podobnie jak obecnie wygląda to w przypadku starosty, wybierała rada. W gminach, podobnie jak teraz w powiatach funkcjonował natomiast zarząd.

W gminie Wieluń od samego początku samorządu, czyli od 1992 roku funkcję burmistrza pełnił Zygmunt Adamski, ale w 2002 roku pojawiło się aż ośmiu chętnych, którzy stanęli do walki o stanowisko.

W wyborach burmistrza wystartowali: dotychczasowy burmistrz Zygmunt Adamski (Forum Samorządowe Ziemi Wieluńskiej), Mieczysław Majcher (Przyjazna Gmina), Janusz Majnert (SLD-UP), Ryszard Namyślak (Samoobrona), Piotr Skorupiński (Liga i Sprawiedliwość Wspólnie), Juliusz Turski (Inicjatywa), Krzysztof Wolski (Wieluńskie Inicjatywy Gospodarcze) i Wacław Wypchło (PSL).

Po pierwszej turze mogło się wydawać, że Adamski obroni fotel burmistrza. To właśnie on uzyskał najlepszy wynik. Na dotychczasowego burmistrza zagłosowało 3 tys. 632. wyborców, co dało 31,45 proc. głosów. Drugie miejsce zajął Mieczysław Majcher, na którego zagłosowało 2 tys. 557 osób (22,14 proc.).

Obaj kandydaci musieli zmierzyć się w drugiej turze, po której okazało się, że na czele władz ratusza nastąpi zmiana. Mieczysław Majcher uzyskał 57,68proc. głosów. Poparło go 4 tys. 701 mieszkańców gminy. Na Zygmunta Adamskiego głos oddało 3 tys. 449. wyborców.

Jeszcze zanim Majcher pokonał w wyborach Adamskiego, wywalczył mandat radnego Rady Miejskiej. W wyborach do rady uzyskał 169 głosów, co stanowiło 7. wynik. Po objęciu sterów urzędu jego miejsce w radzie zajął Andrzej Bieńkowski.

Mimo, że kandydat Przyjaznej Gminy zdobył zaufanie mieszkańców i został wybrany burmistrzem, to jego ugrupowanie w radzie wywalczyło zaledwie trzy mandaty. Oprócz Majchra miejsce w radzie wywalczyli jeszcze Robert Kaja i Marek Sujka. Kaja uzyskał czwarty najlepszy wynik spośród wszystkich kandydatów, ale jeszcze w 2002 roku został zastępcą burmistrza, a wywalczone przez niego miejsce w radzie zajął Jan Kępiński.

Największym zwycięzcą wyborów do Rady Miejskiej w Wieluniu przed 20-laty było ugrupowanie byłego już burmistrza Adamskiego Forum Samorządowe Ziemi Wieluńskiej i SLD UP. Oba ugrupowania wywalczyły po pięć mandatów. Z SLD - UP w skład rady weszli: Robert Duda, Marian Kaczmarek Andrzej Ostrycharz (216 głosów i trzeci najlepszy wynik spośród wszystkich kandydatów), Jerzy Torchała i Radosław Wojtuniak. Z Forum mandat wywalczyli: Jan Bartosiewicz, Andrzej Kamiński, Krystyna Pastusiak, Marek Perek i Piotr Radowski.

Radowski uzyskał jednocześnie najlepszy wynik spośród wszystkich kandydatów do Rady Miejskiej. Głos oddało na niego 270 osób. Drugi wynik uzyskał Henryk Łuczak z Samoobrony, którego poparło 235 osób. Samoobrona uzyskała jeszcze dwa mandaty. Miejsce w radzie z ramienia tego ugrupowania wywalczyli także Ryszard Namyślak i Janusz Ciosek.

Także trzy mandaty wywalczyli kandydaci PSL. Do rady z tego ugrupowania dostali się: Sławomir Kaftan, Zenon Kołodziej i Tomasz Burchaciński. Dwa mandaty wywalczyło natomiast ugrupowanie Liga i Sprawiedliwość Wspólnie, które wprowadziło do rady Bogumiła Skrzypeckiego i Mieczysława Połowinczaka.

Część osób, które 22 lata temu wywalczyło mandat radnego także i dziś pracuje w Radzie Miejskiej w Wieluniu i startuje w zbliżających się wyborach. W naszej galerii zdjęć znajdziecie sylwetki wszystkich osób, które wywalczyły bezpośrednio mandat w radzie miejskiej. Znajdziecie tam krótkie prezentacje każdego z radnych, informacje o ilości zdobytych głosów oraz o ugrupowaniu, z jakiego startowali. W galerii znajdziecie też artykuł o nowym wówczas burmistrzu, który wcześniej był dyrektorem wieluńskiego "mechanika". Zobaczcie jak zmienili się radni, którzy obradują na sesjach także dzisiaj, czym obiecywali zająć się poszczególni kandydaci oraz jak prezentował się pierwszy wybrany w wyborach bezpośrednich Burmistrz Wielunia Mieczysław Majcher.

Burmistrz Wielunia i Rada Miejska w 2002 r. Zobaczcie kogo w...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dlaczego pszczoły są ważne?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto