Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plac Legionów w Wieluniu na starej fotografii. Zobacz zdjęcia nawet sprzed ponad 100 lat!

OPRAC.:
Natalia Ptak
Natalia Ptak
Zdjęcia pochodzą z lat 1904 - 2023 i ich kolejność jest przypadkowa
Zdjęcia pochodzą z lat 1904 - 2023 i ich kolejność jest przypadkowa Fotopolska.eu
Stary Rynek, Plac Legionów, Kościół św. Michała i wiele innych budowli znajdujących się w centrum miasta. Jak to miejsce zmieniło się na przestrzeni ponad 100 lat? Które budynki udało się zachować, które odbudować po zbombardowaniu miasta, a które zniknęły na dobre. Zobaczcie zdjęcia placu Legionów nawet sprzed 104 lat !

Plac Legionów na starej fotografii

Jak wyglądał Stary Rynek w Wieluniu ponad 100 lat temu? Jak prezentował się kościół św. Michała oraz inne budynki znajdujące się w centrum miasta? Jak wyglądał plac Legionów po zbombardowaniu? Co udało się odtworzyć, a co na dobre zniknęło z krajobrazu miasta? Zobaczcie zdjęcia prezentujące plac Legionów na przestrzeni ponad 100 lat. Te zdjęcia to prawdziwe perełki.

Zdjęcia pochodzą z lat 1904 - 2023 i ich kolejność jest przypadkowa

Plac Legionów w Wieluniu na starej fotografii. Zobacz zdjęci...

Z kart historii. Kościół św. Michała

Kościół ten był najstarszym kościołem w mieście (XIII wiek), czego dowodem jest położenie przy starym rynku. W 1419 r. kościół został podniesiony do rangi kolegiaty po przeniesieniu jej z pobliskiej Rudy. Po ustanowieniu kolegiaty nadano jej drugie wezwanie Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. W świątyni odbywały się zjazdy państwowe i kościelne. W XVI w. kościół ten należał do najokazalszych w Polsce. Był wielokrotnie rozbudowywany. Od 1820 r. kolegiata była jednocześnie kościołem farnym. W 1824 r. abp Ignacy Raczyński wydał dekret znoszący kolegiatę. Po wielkim pożarze z 1858 r. kościół odbudowano wznosząc m.in. wieżę, w której w 1862 r. umieszczono 3 dzwony, a w 1893 r. na wieży zamontowano zegar.

Budynek fary został znacznie uszkodzony podczas nalotu w dniu 1 września 1939 r. Zburzona została cała prawa nawa boczna, ale budynek nadawał się do odbudowy. W 1940 r. naruszony gmach został przez Niemców wysadzony w powietrze, a później rozebrany do fundamentów. W latach 1988-1991 odkryto i nadbudowano fundamenty zniszczonej kolegiaty. Stanowią one dziś pomnik przypominający o tragedii 1 września 1939. Na reliktach fary odbywają się patriotyczne uroczystości, podczas których abp Stanisław Nowak dwukrotnie (w 1995 i 2004 roku) zapowiadał odbudowę świątyni.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto