Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od cerkwi do domu kultury. Jak wyglądały budynki instytucji kultury w Wieluniu przed laty?

OPRAC.:
Marcin Stadnicki
Marcin Stadnicki
Wieluński Dom Kultury mieści się w budynku dawnej cerkwi, w którym przed laty znajdowało się też Muzeum Ziemi Wieluńskiej.
Wieluński Dom Kultury mieści się w budynku dawnej cerkwi, w którym przed laty znajdowało się też Muzeum Ziemi Wieluńskiej. fotopolska.eu
Jak na przestrzeni lat zmieniały się budynki, w których obecnie mieszczą się wieluńskie instytucje kultury? Zobaczcie archiwalne zdjęcia z zasobów Fotopolska.eu.

Jak wyglądały na przestrzeni lat budynki, w których obecnie mieszczą się na przykład: Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wieluniu, czy Muzeum Ziemi Wieluńskiej? Na stronie Fotopolska.eu znajdziemy rozmaite archiwalne zdjęcia między innymi z Wielunia i okolic. Dziś prezentujemy zdjęcia sprzed lat, na których możecie zobaczyć obiekty obecnych wieluńskich instytucji kultury.

Poza wymienionymi wyżej znajdziecie tam też dawne Kino "Syrena", czy Wieluński Dom Kultury. Wiele z tych obiektów ma bardzo ciekawą historię. Przykładem jest tu między innymi siedziba WDK. Dom kultury mieści się w budynku dawnej Cerkwi pw. Przenajświętszej Bogarodzicy Maryi, która powstała w latach 1900 - 1902.

"Od momentu wycofania się z Wielunia w 1914 roku wojsk rosyjskich obiekt stał się zbyt duży dla topniejącej społeczności prawosławnej. Jednak jeszcze w latach 20. odbywały się tu nabożeństwa. W 1934 Sejmik Wieluński odkupił obiekt przekazując prawosławnym na dom modlitw kamienicę przy ul. Krakowskie Przedmieście. W trakcie prac adaptacyjnych usunięto liczne kopuły wieńczące nawę, kruchtę i boczne kaplice. W 1935 roku budynek przekształcono w Muzeum Ziemi Wieluńskiej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po wojnie budynek został zajęty przez jeden z wieluńskich domów kultury" - czytamy na stronie Wieluńskiego Domu Kultury.

W naszej galerii zdjęć możecie zobaczyć jak ten, i inne obiekty wyglądały na przestrzeni lat.

Wieluński Dom Kultury mieści się w budynku dawnej cerkwi, w którym przed laty znajdowało się też Muzeum Ziemi Wieluńskiej.

Od cerkwi do domu kultury. Jak wyglądały budynki instytucji ...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto