Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kościół św. Michała w Wieluniu na przestrzeni ponad 100 lat

OPRAC.:
Natalia Ptak
Natalia Ptak
Kościół świętego Michała był najstarszym kościołem w Wieluniu. W 1419 r. kościół został podniesiony do rangi kolegiaty po przeniesieniu jej z pobliskiej Rudy. W XVI w. kościół ten należał do najokazalszych w Polsce. Był wielokrotnie rozbudowywany. Od 1820 r. kolegiata była jednocześnie kościołem farnym. W galerii prezentujemy kościół św. Michała na przestrzeni ponad 100 lat.

Kościół św. Michała na przestrzeni ponad 100 lat

Kościół świętego Michała był najstarszym kościołem w mieście (XIII wiek), czego dowodem jest położenie przy starym rynku. W 1419 r. kościół został podniesiony do rangi kolegiaty po przeniesieniu jej z pobliskiej Rudy. Po ustanowieniu kolegiaty nadano jej drugie wezwanie Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. W świątyni odbywały się zjazdy państwowe i kościelne.

W XVI w. kościół ten należał do najokazalszych w Polsce. Był wielokrotnie rozbudowywany. Od 1820 r. kolegiata była jednocześnie kościołem farnym. W 1824 r. abp Ignacy Raczyński wydał dekret znoszący kolegiatę. Po wielkim pożarze z 1858 r. kościół odbudowano wznosząc m.in. wieżę, w której w 1862 r. umieszczono 3 dzwony, a w 1893 r. na wieży zamontowano zegar.

Kościół św. Michała w Wieluniu na przestrzeni ponad 100 lat

Budynek fary został znacznie uszkodzony podczas nalotu w dniu 1 września 1939 r. Zburzona została cała prawa nawa boczna, ale budynek nadawał się do odbudowy. W 1940 r. naruszony gmach został przez Niemców wysadzony w powietrze, a później rozebrany do fundamentów. W latach 1988-1991 odkryto i nadbudowano fundamenty zniszczonej kolegiaty. Stanowią one dziś pomnik przypominający o tragedii 1 września 1939. Na reliktach fary odbywają się patriotyczne uroczystości.

ZOBACZ TAKŻE:

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto