Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej – Wieluń 2023. 1 września w porannej uroczystości weźmie udział premier Mateusz Morawiecki

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Wideo
od 16 lat
Premier Mateusz Morawiecki przyjedzie 1 września do Wielunia - poinformował oficjalnie poseł Paweł Rychlik. Ratusz rozdysponuje wśród mieszkańców 100 bezpłatnych wejściówek gwarantujących miejsca siedzące na głównej uroczystości o godz. 4:40.

Obchody 1 września w Wieluniu z udziałem premiera

Na cztery dni zostały rozplanowane wydarzenia w Wieluniu związane z obchodami 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Tak jak w roku ubiegłym, główna uroczystość, która rozpocznie się 1 września o godz. 4:40, odbędzie się na pl. Kazimierza Wielkiego przed ratuszem. Weźmie w niej udział Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki - taką informację przekazał oficjalnie 29 sierpnia poseł na Sejm Paweł Rychlik. - Pan Premier odda hold poległym Mieszkańcom Wielunia podczas porannych uroczystości - napisał na Facebooku wieluński parlamentarzysta.

Pytania dotyczące gości wieluńskich obchodów 1 września padły na sesji Rady Miejskiej (29 sierpnia). Burmistrz Paweł Okrasa odpowiedział, że nie jest uprawniony do ogłaszania przyjazdu poszczególnych oficjeli. Zapowiedział jednak, że można się spodziewać obecności "kilku ministrów" oraz m.in. ambasadora Republiki Federalnej Niemiec. Premier Mateusz Morawiecki na obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej przyjedzie do Wielunia po raz trzeci. Poprzednio gościł na uroczystościach w 2020 i 2022 r.

Podczas porannej uroczystości 1 września w strefie bezpośrednio przed sceną zasiądą nie tylko oficjele i zaproszeni goście, ale też chętni mieszkańcy, którzy odbiorą wejściówki w ratuszu (pokój nr 1). Ich dystrybucja rozpoczęła się w poniedziałek 28 sierpnia.

- Przygotowaliśmy 100 bezpłatnych wejściówek na tzw. strefę zero, czyli miejsce najbardziej przybliżone do sceny. Ponadto po oficjalnych uroczystościach dla wszystkich chętnych będzie wspólne śniadanie z gośćmi. Chcemy, żeby coraz więcej mieszkańców brało udział w obchodach, żeby pamięć o ofiarach bombardowania Wielunia nigdy nie zaginęła – mówi burmistrz Paweł Okrasa.

Co jeszcze będzie się działo 1 września? O godz. 11 odbędzie się msza na reliktach kościoła farnego, o godz. 16 w Muzeum Ziemi Wieluńskiej promocja książki prof. Tadeusza Olejnika „Wieluń 1 IX 1939. Wskrzeszanie pamięci”. Artystycznym zwieńczeniem tego dnia będzie plenerowy koncert w wykonaniu trzech tenorów Tre Voci. Bezpłatne wejściówki na wydarzenie w parku Żwirki i Wigury dystrybuowane przez Wieluński Dom Kultury rozeszły się błyskawicznie.

ZOBACZ WIDEO:

od 16 lat

Już 20 sierpnia (niedziela) odbył się koncert muzyki klasycznej "Vocalissimo! Operowe portrety" w ogrodzie kościoła przy ul. Ewangelickiej. W świątyni zaprezentowana została wystawa „Wieluń – miasto pokoju i pojednania”. ZOBACZ FOTORELACJĘ: Koncert operowy w ogrodzie kościoła pobernardyńskiego w Wieluniu

Od 18 sierpnia w Muzeum Ziemi Wieluńskiej można zwiedzać wystawę "Twórczość Jana Tyszlera. Pędzlem, piórem i kamerą". Przedstawia rezultaty zainteresowań świadka bombardowania Wielunia, autora autobiograficznej książki "Wieluń i pamięć", reżysera światła, przez lata związanego zawodowo z TVP, hobbistycznie malarza. 31 sierpnia o godzinie 17 w MZW odbędzie się otwarte spotkanie z Janem Tyszlerem.

Również 31 sierpnia wystartuje Bieg Pamięci z lotniska w Polskiej Nowej Wsi koło Opola, z którego 1 września 1939 r. startowały samoloty bombardujące Wieluń. Uczestnicy biegu pokonają trasę do Wielunia i przekażą symboliczny „ogień pokoju i pojednania” sztafecie z Burzenina i Sieradza podczas głównej uroczystości o godz. 4:40.

3 września w muzeum zaplanowano spotkanie otwarte ze świadkami bombardowania i harcerzami 5 Szczepu „Piątka” (godz. 14). O godz. 18 tego dnia wystartuje Wieluński Bieg Pokoju i Pojednania, organizowany po raz dziewiąty. Więcej o wydarzeniu przeczytaj TUTAJ

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Koniec sierpnia i początek września to też dobry moment, by obejrzeć wystawy historyczne. W Muzeum Ziemi Wieluńskiej na stałe prezentowana jest ekspozycja „Świadkowie mówią… Wieluń 1 września 1939 r.”, którą 1 września będzie można zwiedzać bezpłatnie w godz. od 8 do 16. Będzie też wyeksponowana wystawa „Wieluń – przerwana historia” na ogrodzeniu kolegiaty przy ul. Augustiańskiej. Można też wreszcie obejrzeć wystawę „Wieluńskie ślady powstania 1944” prezentowaną przed budynkiem MZW.

UM w Wieluniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto