Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pędzlem, piórem i kamerą - wystawa twórczości Jana Tyszlera w wieluńskim muzeum. To też dobry moment na zwiedzanie ekspozycji wojennych

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Wideo
od 16 lat
Urodzony w Wieluniu Jan Tyszler, współtwórca wielu programów telewizyjnych, teatrów telewizji, festiwali i widowisk artystycznych, oddawał się także pasji malowania i fotografowania. Jego prace można oglądać aktualnie w Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Koniec sierpnia i początek września to też dobry moment, by obejrzeć w Wieluniu wystawy historyczne

W Muzeum Ziemi Wieluńskiej można już zwiedzać wystawę "Twórczość Jana Tyszlera. Pędzlem, piórem i kamerą". Przedstawia rezultaty zainteresowań świadka bombardowania Wielunia, reżysera światła przez wiele lat związanego zawodowo z Telewizją Polską, hobbistycznie malarza, także autora autobiograficznej książki "Wieluń i pamięć", wydanej w 2015 roku przez MZW.

- Pan Jan Tyszler to człowiek z pasją, który ukończył studia reżyserskie, ale też Akademię Sztuk Pięknych. Pracował jako reżyser światła, czasami operował kamerą, ma swoje szerokie dokonania, a kiedy miał już troszeczkę więcej czasu, zaczął malować. Jego pastele, akryle, oleje są udane i dobrze oceniane przez fachowych artystów, którzy już tę wystawę widzieli – mówi Jan Książek, dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej.

ZOBACZ WIDEO:

od 16 lat

Jan Tyszler urodził się 9 stycznia 1933 roku. Jego dom rodzinny przy Nowym Rynku cudem przetrwał bombardowanie miasta, które jest nazywane pierwszą zbrodnią II wojny światowej. Jako pracownik TVP współtworzył setki programów telewizyjnych, teatrów telewizji, festiwali i widowisk artystycznych. Otwarte dla wszystkich spotkanie z Janem Tyszlerem odbędzie się w muzeum 31 sierpnia (czwartek) o godzinie 17.

- Na tym spotkaniu będzie można uzyskać też wpis do jego książki, którą wydaliśmy kilka lat temu. Są to wspomnienia z okresu wieluńskiego, pobytu w Kłodzku, studiów, zawierania znajomości czasami z absolutnie nietuzinkowymi postaciami. Jako erudyta świetnie opowiada, więc na pewno będzie to ciekawe wydarzenie – zachęca do udziału Jan Książek.

Koniec sierpnia i początek września to też dobry moment, by obejrzeć wystawy historyczne. W trzech muzealnych salach na stałe prezentowana jest ekspozycja „Świadkowie mówią… Wieluń 1 września 1939 r.” Wojenny dramat miasta został ukazany poprzez liczne relacje ocalałych wielunian gromadzone od czasów powojennych. Zwiedzający wystawę, dzięki inscenizacjom fragmentów zabudowy Wielunia, odbywa spacer po mieście, a rolę przewodników, dzięki relacjom audio-video i wspomnieniom spisanym, pełnią świadkowie tamtych wydarzeń.

Rozmiar zniszczeń w Wieluniu po nalotach niemieckiego lotnictwa można też aktualnie oglądać przy kolegiacie. To za sprawą wystawy "Wieluń - przerwana historia", również przygotowanej przez muzealników. Osoby przechodzące ulicą Augustiańską mogą oglądać wielkoformatowe fotografie, z których część poddano koloryzacji. Ponadto przy muzeum cały czas dostępna jest wystawa „Wieluńskie ślady powstania 1944”.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto