Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spacer historyczny śladami Cukrowni Wieluń zgromadził aż ok. 100 uczestników. Był to jedna z odsłon projektu Towarzystwa Przyjaciół Wielunia

M. Stadnicki, Z. Rybczyński
Około 100 uczestników zgromadził spacer historyczny śladami Cukrowni Wieluń, zorganizowany z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Wielunia. Była to dla wszystkich chętnych świetna okazja, by poczuć ducha historii dzielnicy, której życie przez dziewięć dekad wyznaczał rytm życia fabryki powstałej w 1912 r. Zobaczcie fotorelację z przechadzki, która była jedną z odsłon realizowanego przez TPW projektu "Odkrywamy wieluńskie dziedzictwo przemysłowe"

Dokładnie sprzed 700 lat pochodzi najstarsza znana wzmianka o wsi Niedzielsko. W księgach grodzkich wieluńskich znajduje się akt sprzedaży sołectwa wsi Grębień z 1323 r., zawierający formułę świadków, w której występuje m.in. sołtys Niedzielska. To właśnie na gruntach Niedzielska zbudowana została w początkach XX wieku Cukrownia Wieluń, ściśle rzecz biorąc na 47 morgach ziemi sprzedanych przez ostatnią dziedziczkę majątku Felicję Rymarkiewiczową i jej męża Kazimierza.

Pierwsza kampania buraczana odbyła się w 1912 roku, która to data po dziś dzień widnieje na kominie pofabrycznym. Cukrownia zakończyła działalność w 2003 r. już w granicach Wielunia (Niedzielsko włączono w obszar miasta w 1988 r., choć nadal funkcjonuje jako sołectwo). Przypomnieniu jej bogatych dziejów służył spacer historyczny zorganizowany 8 października z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Wielunia.

Frekwencja przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów, na zaproszenie do udziału w przechadzce śladami Cukrowni Wieluń odpowiedziało aż ponad 100 osób. Była to dla wszystkich chętnych doskonała okazja, by namacalnie poczuć ducha historii „Osady”, jak nazywali osiedle na uboczu Wielunia jej mieszkańcy, której życie przez dziewięć dekad wyznaczał rytm pracy fabryki.

Zanim spacerowicze wyruszyli w przechadzkę, która wiodła ulicami Fabryczną, Jana Długosza i Cukrowniczą, uczczono symboliczną minutą ciszy pamięć Zbigniewa Rasiewicza, autora kronik Cukrowni Wieluń, której był pracownikiem. Za to opracowanie został w 2012 roku wyróżniony przez Wieluńskie Towarzystwo Naukowe Nagrodą im. Jana Długosza. Pan Zbigniew zmarł 19 września br. po krótkiej chorobie w wieku 81 lat.

O dziejach okolicy i losach ludzi z nią związanych pasjonująco opowiadał Adam Ustyniak, znawca i popularyzator historii cukrowni i Niedzielska. Specjalnie na to wydarzenie pan Adam przygotował zakładkę na swojej autorskiej witrynie fascynacje.wbi.d2.pl, dzięki czemu uczestnicy spaceru mogli na bieżąco oglądać na swoich smartfonach stare zdjęcia i inne archiwalia.

Po historycznym parku, w którym znajdują się jedyne w Wieluniu drzewa o statusie pomników przyrody, oprowadzała znawczyni przyrody Lidia Ostrowska. Na temat architektonicznych walorów kompleksu pofabrycznego i jego współczesnych losów mówił z kolei Zbigniew Rybczyński, wiceprezes Towarzystwo Przyjaciół Wielunia, inicjator niedzielnego wydarzenia.

od 16 lat

Pozostałe po cukrowni budynki fabryczne, biurowe, mieszkalne zaliczają się do najciekawszych architektoniczne obiektów historycznych na terenie Wielunia i są objęte nadzorem konserwatora zabytków. W 2015 r. dawną cukrownię odkupiła Gmina Wieluń, pod jej zarządem kompleks podzielono na działki inwestycyjne i sprzedano w przetargach wieluńskim firmom wraz z odbudowaną przed dekadą bocznicą kolejową. Kreowana przez władze miasta polityka przestrzenna, skupiona na tym obszarze na funkcji przemysłowo-usługowej, doprowadziła w ostatnich latach do zasypania stawów i wycięcia znacznej ilość drzew w historycznym parku.

Niedzielny spacer historyczny był jedną z odsłon projektu pod nazwą "Odkrywamy wieluńskie dziedzictwo przemysłowe", na który TPW otrzymało dofinansowanie z budżetu Powiat Wieluński. Głównym założeniem inicjatywy grantowej jest stworzenie strony internetowej prezentującej najważniejsze industrialne rozdziały w dziejach miasta - cukrownię, młyny, browar, kamieniołom, mleczarnię, ZUGiL i inne obiekty, dla których wspólnych mianownikiem jest przemysł.

15 października wycieczka do kamieniołomu

Okazja do zwiedzenia wieluńskiego kamieniołomu nadarzy się już w najbliższą niedzielę, 15 października. Będzie to już trzecia w tym roku wycieczka zorganizowana przez Fundację
Młodzi Propagują Sztukę w ramach projektu pn. "Spacerem po historii", również dofinansowanego przez Starostwo Powiatowe w Wieluniu. Po kamieniołomie oprowadzi pasjonat i popularyzator geologii Bogusław Kurzyński, na uczestników będą czekać stanowiska pomagające lepiej zrozumieć w praktyce historię sprzed milionów lat. Start wycieczki o godz. 14:00 u zbiegu ulic Częstochowskiej i Tartacznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto