Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spacer historyczny śladami Cukrowni Wieluń już w najbliższą niedzielę 8 października

OPRAC.: bis
W najbliższą niedzielę, 8 października, Towarzystwo Przyjaciół Wielunia zaprasza na przechadzkę śladami Cukrowni Wieluń połączoną z pasjonującą opowieścią o dziejach fabryki powstałej 111 lat temu.
W najbliższą niedzielę, 8 października, Towarzystwo Przyjaciół Wielunia zaprasza na przechadzkę śladami Cukrowni Wieluń połączoną z pasjonującą opowieścią o dziejach fabryki powstałej 111 lat temu. archiwum TPW
W ramach projektu "Odkrywamy wieluńskie dziedzictwo przemysłowe" Towarzystwo Przyjaciół Wielunia organizuje spacer historyczny śladami cukrowni. Po zakładzie funkcjonującym w latach 1912-2003 pozostały charakterystyczne zabudowania przemysłowe i mieszkalne, wpisane do ewidencji zabytków

W najbliższą niedzielę, 8 października, Towarzystwo Przyjaciół Wielunia zaprasza na przechadzkę śladami Cukrowni Wieluń połączoną z pasjonującą opowieścią o dziejach fabryki powstałej 111 lat temu. Uczestników spaceru oprowadzi po okolicy Adam Ustyniak, znawca i popularyzator historii cukrowni i Niedzielska, autor strony fascynacje.wbi.d2.pl .

Uruchomiony w 1912 r. zakład na obrzeżach Wielunia funkcjonował przez dziewięć dekad. Pozostałe po cukrowni budynki fabryczne, biurowe, mieszkalne zaliczają się do najciekawszych architektoniczne obiektów historycznych w Wieluniu. Cały kompleks w rejonie ul. Jana Długosza jest objęty nadzorem konserwatora zabytków.

Będzie to również okazja, aby zajrzeć do parku okalającego dawny dom dyrektora fabryki cukru, w którym znajdują się jedyne w Wieluniu drzewa o statusie pomników przyrody. Przewodnikiem po zielonej enklawie będzie znawczyni przyrody Lidia Ostrowska.

Udział w niedzielnym wydarzeniu jest bezpłatny. Zbiórka uczestników spaceru przed godz. 15 przy ul. Jana Długosza 2 (obok sklepu PSS Społem). Link do wydarzenia na FB: Spacer historyczny śladami Cukrowni Wieluń

Spacer jest realizowany w ramach projektu "Odkrywamy wieluńskie dziedzictwo przemysłowe" dofinansowanego z budżetu Powiatu Wieluńskiego. Głównym założeniem inicjatywy grantowej jest stworzenie strony internetowej prezentującej najważniejsze industrialne rozdziały w dziejach miasta.

- Na budowanej aktualnie stronie zaprezentujemy obiekty historyczne, dla których wspólnym mianownikiem jest przemysł, takie jak cukrownia, młyny, browar, kamieniołom, mleczarnia, dworce kolejowe i kilka innych. Niektóre z nich to zabytki, a z każdym wiążą się fascynujące opowieści. Wierzymy, że idea ma też potencjał docelowo stać się nową marką turystyczną miasta i powiatu – zapowiada Zbigniew Rybczyński, wiceprezes TPW.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto