Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieluńskie samorządy oficjalnie poparły żądania reperacji wojennych od Niemiec

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Organy stanowiące wieluńskich samorządów terytorialnych podjęły uchwały popierające dążenia polskiego rządu do uzyskania od Niemiec reperacji za straty poniesione w trakcie II wojny światowej

Pod koniec sierpnia w Wieluniu gościł Arkadiusz Mularczyk, wiceminister spraw zagranicznych i zarazem pełnomocnik rządu ds. odszkodowań za szkody wyrządzone Polsce w latach 1939-45. Korzystając z zaproszenia posła Pawła Rychlika, Mularczyk spotkał się mieszkańcami w muzeum, by porozmawiać o reperacjach od Niemiec. Jak się okazało, wizyta stała się dla wieluńskich środowisk związanych z PiS bodźcem do zainicjowania uchwał popierających dążenia rządu do uzyskania odszkodowań.

Inicjatywa zyskała powszechną aprobatę wśród samorządowców. Jeszcze przed obchodami 1 września dokument przyjęła Rada Miejska, a teraz podobną uchwałę przegłosowała Rada Powiatu, która zostanie przekazana do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych „jako wyraz wsparcia i solidarności w dążeniach do uzyskania reparacji wojennych od Republiki Federalnej Niemiec”.

W uchwale przyjętej przez samorząd powiatowy wyrażono również przekonanie, że „uzyskanie sprawiedliwego odszkodowania za zniszczenia i cierpienia wojenne, jakie Polska poniosła w wyniku działań wojennych prowadzonych przez Niemcy, stanowi istotny element procesu pojednania między narodami oraz budowania trwałego pokoju na kontynencie europejskim”.

W swoim przemówieniu podczas obchodów 1 września w Wieluniu premier Mateusz Morawiecki mocno zaakcentował żądanie reparacji od RFN. Podkreślił, że sama pamięć i prawda o czarnych kartach polsko-niemieckiej historii to za mało, aby oba kraje „mogły ze sobą normalnie funkcjonować w przyszłości”

- Dziś, po 84 latach od wybuchu II wojny światowej, gdy mówimy o katach i ofiarach, o karze i cierpieniu, kiedy używamy najważniejszych słów jak "dobro", "prawda", to domagamy się nie tylko pamięci, nie tylko prawdy - domagamy się zadośćuczynienia! To zadośćuczynienie w postaci reparacji jest konieczne, aby tamtą kartę historii, tamten rozdział historii, można było zamknąć, aby żyjący jeszcze świadkowie bombardowań mogli w spokoju pomyśleć o przyszłości, a nie tylko z cierpieniem wspominać przeszłość - powiedział Mateusz Morawiecki.

Rok temu światło dzienne ujrzał raport o stratach poniesionych przez Polskę w trakcie II wojny światowej. To 3-tomowa publikacja, licząca prawie 1500 stron, w której uwypuklono również wojenny dramat Wielunia. Wartość strat zadanych Polsce oszacowano na ponad 6 bilionów złotych. W prace nad dokumentem, które koordynował poseł Arkadiusz Mularczyk, zaangażowało się ok. 30 naukowców. W podrozdziale dotyczącym Wielunia bilans zniszczeń miasta opisał na trzech stronach prof. Stanisław Tadeusz Olejnik.

- Absolutnie temat reparacji jest otwarty. Raport jest materiałem dowodem, ale też rachunkiem ekonomicznym, jaki Polska wystawia Niemcom za wojnę. I my dzisiaj przełamujemy tę niewiarę w Polsce, przełamujemy też zmowę milczenia, która była w Niemczech przez lata. Również informujemy świat, naszych partnerów, sojuszników, że szukamy szukamy różnego rodzaju środowisk, które mogą nas wesprzeć i konsekwentnie krok po kroku prezentujemy nasze racje i twardo stoimy na stanowisku, że ta sprawa musi być uregulowana w relacjach polsko-niemieckich – podkreślił minister Arkadiusz Mularczyk podczas niedawnej wizyty w Wieluniu.

W swoich stanowiskach wieluńskie samorządy odwołują się do uchwał Sejmu RP oraz Rady Ministrów, które dotyczą uregulowania kwestii reparacji w stosunkach polsko-niemieckich.

„Rada Miejska w Wieluniu oczekuje od Rządu Rzeczypospolitej Polskiej stanowczego prowadzenia działań dyplomatycznych i prawnych, zmierzających do uzyskania od Rządu Republiki Federalnej Niemiec odpowiedniego zadośćuczynienia. Polska powinna je otrzymać w imię elementarnego poczucia sprawiedliwości, w imię prawdy historycznej oraz w imię rzeczywistego pojednania polsko-niemieckiego” – czytamy w uchwale samorządu miejskiego.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto