Badacze z Uniwersytetu Opolskiego, Muzeum Ziemi Rawskiej, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Rzeszowskiego i Muzeum Ziemi Wieluńskiej wygłosili prelekcje podczas konferencji „Wieluń w czasach Wazów”. O dziejach miasta w w burzliwym okresie Rzeczypospolitej mówiono w siedzibie MZW w sobotę 22 października. Pierwszą część konferencji poprowadził prof. dr hab. Tadeusz Olejnik a drugą prof. dr hab. Tadeusz Grabarczyk.
Wieluń jeszcze w XVI wieku doskonale się rozwijał, jednak po XVII-wiecznym potopie szwedzkim nadszedł okres stagnacji w dziejach królewskiego miasta. O ziemi wieluńskiej w okresie wojen i niepokojów w epoce Wazów mówił w referacie otwierającym konferencję prof. dr hab. Tomasz Ciesielski (Uniwersytet Opolski).
Dr Marcin Broniarczyk (dyrektor Muzeum Ziemi Rawskiej) przybliżył zebranym zbiorowy portret kasztelanów wieluńskich z omawianego okresu. Dr Hanka Żerek-Kleszcz (Uniwersytet Łódzki) zaprezentowała burmistrzów i rajców Wielunia z pierwszej połowy XVII w.
Po przerwie ks. dr hab. Sławomir Zabraniak (Uniwersytet Rzeszowski) mówił o klasztorach w Wieluniu w czasach Wazów, a dr Tomasz Stolarczyk (Uniwersytet Łódzki) o starodrukach z tego okresu w zbiorach biblioteki pijarskiej w Wieluniu.
Na zakończenie archeolog Waldemar Golec (Muzeum Ziemi Wieluńskiej) przybliżył efekty wykopalisk w wieluńskiej fosie, szczególny nacisk kładąc na odnalezione elementy odzieży skórzanej.
Referaty wygłoszone podczas konferencji „Wieluń w czasach Wazów” zostaną wydane drukiem. Muzeum planuje oddać publikację w ręce czytelników w przyszłym roku.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Samsung UE50BU8002
Gwarancja: 24 miesiąceZałączone wyposażenie: Instr…
Muzotok - Marek Kościkiewicz - zajawka