Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejna okazja do zwiedzania kościoła w Wieluniu, w którym trwają prace archeologiczne

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Z. Rybczyński/archiwum
Ciekawi Cię historia kościoła przy ul. Ewangelickiej w Wieluniu? Chcesz zobaczyć dotychczasowe efekty prac archeologicznych prowadzonych w świątyni z początku XVII wieku? Jest ku temu kolejna okazja. W najbliższą sobotę (17 lutego) muzealnicy organizują grupowe zwiedzanie z przewodnikiem

Kościół należący przez wieki najpierw do sióstr bernardynek, a później do ewangelików, docelowo stanie się przestrzenią muzealną. To jeszcze melodia bliżej nieokreślonej przyszłości, a póki co można wybrać się do świątyni, by posłuchać o jej dziejach i zapoznać się z dotychczasowymi efektami prac archeologicznych.

Muzealnicy zapraszają wszystkich chętnych do kościoła przy ul. Ewangelickiej na zwiedzanie grupowe z przewodnikiem w najbliższą sobotę, 17 lutego. Są dwie godziny do wyboru – 11 oraz 13. Wstęp jest wolny, nie trzeba się wcześniej zapisywać. To kolejna odsłona inicjatywy MZW, pierwsza miała miejsce 7 lutego. Zobaczcie fotorelację:Dzień otwarty w kościele ewangelickim w Wieluniu

Pracownicy Muzeum Ziemi Wieluńskiej prowadzą sondażowe badania archeologiczne od listopada 2023 r. Po dwóch miesiącach kopania udało się dotrzeć do pierwotnej posadzki świątyni wybudowanej w latach 1612-1616. Znajduje się aż ponad dwa metry poniżej poziomu współczesnej podłogi.

„Pierwotna, pochodząca z początków XVII wieku posadzka świątyni, wykonana była z grubych terakotowych płytek tworzących bogatą mozaikę. Badania odsłoniły jedynie fragmenty ciekawego i niespotykanego w wieluńskich kościołach rozwiązania. Świadczy to bez wątpienia o zamożności rodu Koniecpolskich herbu Pobóg i ich guście estetycznym” – opisano odkrycie na stronie facebookowej MZW.

Kościół pierwotnie miał jeszcze głębszy poziom, bo znajdowały się w nim krypty. Poświadczają to źródła pisane, natomiast muzealnicy nie natrafili na ślady krypt w wykopie, który z racji swego sondażowego charakteru ma niewielkie rozmiary. Muzealnicy przypuszczają, że krypty znajdują się bliżej prezbiterium.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Odkrycia w kościele pobernardyńskim w Wieluniu

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto