Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tłumy na promocji Monografii Gminy Pątnów. Darmowe egzemplarze rozeszły się w momencie

Natalia Ptak
Natalia Ptak
Dwa piękne tomy w twardej okładce trafiły do rąk mieszkańców, którzy w piątek 12 stycznia pojawili się na spotkaniu promującym Monografię Gminy Pątnów. 300 egzemplarzy rozeszło się niczym świeże bułeczki. Opracowanie zbiorowe pod redakcją Zdzisława Włodarczyka i Jacka Olczyka promowali licznie przybyli na spotkanie autorzy poszczególnych rozdziałów.

Monografia Gminy Pątnów wydana

To już 7 monografia wydana w powiecie wieluńskim. Dwa potężne tomy o gminie Pątnów trafiły w piątek, 12 stycznia, do rąk licznie przybyłych na spotkanie promujące Monografii. Wydawcą jest Urząd Gminy w Pątnowie, a uchwałę w sprawie wydania publikacji podjęła na wniosek wójta Jacka Olczyka podjęła Rada Gminy kadencji 2018-2023. Monografia Gminy Pątnów została wydana w nakładzie 1500 egzemplarzy.

Idea opracowania Monografii Gminy Pątnów i zapoznania mieszkańców z historią ich miejscowości, była mi bliska od lat. Do podjęcia uchwały i wyrażenia zgody na sfinansowanie opracowania i druku tej historycznej w swoim wymiarze publikacji, nie trzeba było radnych Rady Gminy Pątnów w kadencji 2018- 2013 długo przekonywać. Z tego miejsca pragnę im serdecznie podziękować, że podjęli decyzję, której znaczenie może być trwalsze niż niejedna wyasfaltowana droga- podkreśla Jacek Olczyk, wójt gminy Pątnów.

Tłumy na promocji Monografii Gminy Pątnów. Darmowe egzemplar...

Na promocję Monografii, która miała miejsce w Grębieniu w piątek 12 stycznia licznie przybyli zarówno mieszkańcy, jak i twórcy publikacji. A tych, podobnie jak rozdziałów w dwutomowym wydaniu, jest sporo. Podczas spotkania w Grębieniu pojawiła się zdecydowana większość z 14 autorów, którzy opowiedzieli o swojej pracy, a także odpowiadali na pytania zebranych i składali autografy na publikacji. Wśród gości był obecny między innymi Piotr Gryglewski – polski historyk i historyk sztuki, doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie historii sztuki, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Łódzkiego.

Bardzo się cieszę, że mogę być tutaj obecny. Przyznaje, że był to dla mnie duży zaszczyt zaproszenie do grona autorów i do takiego wspólnego przedsięwzięcia, które będzie opisywać historię i w tym zabytki gminy Pątnów. Serdecznie państwu gratuluję tej inicjatywy i tego cennego przedsięwzięcia wszystkim, którzy zostali w to zaangażowani, bo chciałbym państwu uświadomić, że to nie jest tylko kronika, książka, którą można sobie poczytać, aby uporządkować sobie wiedzę na temat miejsca i przestrzeni. To jest też coś w postaci takiego trwałego i dynamicznego pomnika- podkreślał na spotkaniu Piotr Gryglewski.

ZOBACZ PRZEMOWĘ PIOTRA GRYGLEWSKIEGO PODCZAS SPOTKANIA PROMOCYJNEGO

od 7 lat

W trakcie spotkania promocyjnego Monografii Gminy Pątnów swoje pytania i spostrzeżenia mieli okazję przekazać także licznie zebrani mieszkańcy.

ZOBACZ WIDEO ZE SPOTKANIA

od 7 lat

O Monografii Gminy Pątnów słów kilka od Jacka Olczyka

Praca nad całością, czyli dotarcie do archiwów, szukanie informacji o każdej z interesujących nas miejscowości, często po omacku, w spisach, inwentarzach, lustracjach, protokołach, lokalnych gazetach, pismach urzędowych sporządzanych nie tylko po polsku, ale i po łacinie, niemiecku czy rosyjsku, rozrzuconych w archiwach państwowych, kronikach parafialnych, gminnych i szkolnych, zajęła każdemu z autorów mnóstwo czasu. Zadanie początkowo przewidziane na trzy lata, ze względu na pandemię, zostało wydłużone do blisko czterech i pół roku, licząc od dnia podjęcia uchwały przez radnych w dniu 30 maja 2019 r.- czytamy w przedmowie.

W przygotowanie Monografii Gminy Pątnów zaangażowani byli nie tylko autorzy, ale również sami mieszkańcy. Dzielili się swoimi archiwami domowymi, głównie zdjęciami, pozwalając w ten sposób zilustrować wiele rozdziałów, a tym samym dać tym grubym tomom oddech i skupić wzrok nie tylko na tekście. Serdecznie dziękuję wszystkim mieszkańcom, którzy odpowiedzieli na mój apel i wypożyczali do zeskanowania rodzinne fotografie. Dziś wiele z nich można obejrzeć na stronach obu tomów Monografii- dr Jacek Olczyk.

Na spotkaniu promocyjnym 12 stycznia w ręce mieszkańców trafiło 300 darmowych egzemplarzy Monografii. Publikacja rozeszła się, jak świeże bułeczki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Wideo

Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto