Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczyste obchody jubileuszu 370-lecia Bractwa Prasalskiego w Bolesławcu

OPRAC.:
Natalia Ptak
Natalia Ptak
Obchody rocznicowe rozpoczęły się  18 czerwca uroczystą mszą świętą za żyjących oraz zmarłych członków Bractwa, a zakończyły   zorganizowaną 21 lipca wycieczką
Obchody rocznicowe rozpoczęły się 18 czerwca uroczystą mszą świętą za żyjących oraz zmarłych członków Bractwa, a zakończyły zorganizowaną 21 lipca wycieczką Archiwum bractwa
Bractwo Prasalskie w Bolesławcu obchodzi w tym roku jubileusz 370-ciu lat swej nieprzerwanej działalności. Historia Bractwa ma swój początek dnia 20 czerwca 1653 roku.

O bractwie ...

Data 20 czerwca 1653 roku widnieje na dokumencie Urzędu Burmistrzowskiego w Bolesławcu, wydanym pod pieczęcią miejską, w którym czytamy: „…upatrując to, że i między prasołami niemasz porządku żadnego słusznego, mając też wzgląd na słuszność i godną prośbę mężów (…) a braci naszych (…), żeby ochędóstwo i służba Majestatu Bożego rozmnożoną była (…), ażeby też z tychże prasołów (…) na potrzeby miasteczka jakikolwiek podatek postanowiony przychodzić mógł (…) Bractwo Prasalskie (…) postanawiamy…” (zachowano pisownię oryginalną).

Obchody rocznicowe rozpoczęły się  18 czerwca uroczystą mszą świętą za żyjących oraz zmarłych członków Bractwa, a zakończyły   zorganizowaną 21 lipca wycieczką

Uroczyste obchody jubileuszu 370-lecia Bractwa Prasalskiego ...

Obchody w kilku odsłonach

Obchody rocznicowe rozpoczęły się 18 czerwca uroczystą mszą świętą za żyjących oraz zmarłych członków Bractwa. Została ona odprawiona w kościele parafialnym w Bolesławcu. Na mszy obecny był między innymi Poseł na Sejm Rzeczypospolitej pan Paweł Rychlik. Przybyli również z tej okazji przedstawiciele Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego SAC – Ksiądz Mariusz Marszałek SAC oraz dr hab. Marcin Jewdokimow.

Kulminacja obchodów 370-lecia odbyła się na terenie Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce. 21 lipca Bractwo Prasalskie, na czele z Bratem Sekretarzem Sylwestrem Dulskim wyruszyło autokarami do Wieliczki. Powitał je tam dyrektor Muzeum Jan Godłowski, który otrzymał symboliczny znaczek przynależności do Bractwa. W muzeum członkowie Bractwa wysłuchali wykładu magistra Mateusza Gila na temat roli i działalności bractw prasołów w Polsce, po którym miała miejsce dyskusja z pracownikami naukowymi muzeum, zainteresowanymi tak długą historią Bractwa w Bolesławcu. Następnie Bracia mieli okazję do odwiedzenia muzeum.

Po wystawie czasowej “Górnictwo i sztuka. Kolekcja porcelany Middelschulte” zwiedzających oprowadziła sama kustosz wystawy Klementyna Ochniak-Dudek. Po obejrzeniu Zamku Żupnego uczestnicy uroczystości zjechali 135 metrów pod ziemię, na trzeci poziom kopalni, do Komory im. Alfonsa Długosza, gdzie zaplanowany był uroczysty koncert Orkiestry Dętej ze Żdżar, która w ten sposób świętowała też 118 rocznicę swojego powstania. Pod ziemią, tradycyjnym górniczym „Szczęść Boże” przywitał Braci dyrektor kopalni Zbigniew Jawień, który wygłosił piękną przemowę na cześć Bractwa, oraz przekazał symboliczną beczkę soli od Kopalni, aby zgodnie z odwieczną tradycją, Prasołowie przywieźli ją do Bolesławca.

W trakcie koncertu gratulacje Bractwu złożyła także obecna wśród nich wójt Gminy Bolesławiec Dorota Makówka. W przerwach między utworami, w niezwykle ciekawy sposób, historię Bolesławieckiego Bractwa przedstawiał Brat Mateusz Zimoch. Wpisem do Księgi Gości Kopalni Bractwo zakończyło oficjalne obchody rocznicowe. W godzinach wieczornych uczestnicy uroczystości mieli jeszcze okazję dokładnie zwiedzić Kopalnię Soli w Wieliczce, a następnie odbyło się spotkanie integracyjnie.

Drugi dzień wyjazdu był przeznaczony na zwiedzanie Krakowa, a w rolę przewodnika wcielił się pan Paweł Rojek – mieszkający w Krakowie pasjonat historii Bolesławca, z którym jest związany rodzinnie. Oprowadził wycieczkę po Krakowie szlakami obywateli Bolesławca, którzy w XVIII i XIX wieku nierozerwalnie złączyli swe życie z Krakowem.

Wyjazd był możliwy dzięki dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Bolesławcu, Ewie Tabędzkiej, która pozyskała dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury. Bracia Prasale obecni na obchodach wrócili z niezwykłą motywacją do podejmowania kolejnych inicjatyw i dalszego podtrzymywania tradycji najstarszego Bractwa w Polsce.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto