Piknik historyczny "Podwieluńska Ruda na szlaku 8 Batalionu Pancernego w 1938 r."

Marcin Stadnicki
Marcin Stadnicki
W Rudzie pod Wieluniem odbył się historyczny piknik połączony z odsłonięciem tablicy upamiętniającej pobyt 8 Batalionu Pancernego w tej miejscowości w 1938 roku. "Pancerniacy" bardzo pozytywnie zapisali się w pamięci mieszkańców miejscowości, stąd też ich obecność w Rudzie została należycie upamiętniona.

W piątek 8 września w Rudzie odbył się piknik historyczny pod hasłem „Podwieluńska Ruda na szlaku 8 Batalionu Pancernego w 1938 r.” Po mszy świętej w miejscowym kościele o historii pobytu batalionu w miejscowości opowiedział Marek Gogola z Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Osłonięto też pamiątkową tablicę.

Bardzo dobrze, że na Ziemi Wieluńskiej mamy takie miejsca, które są poświęcone bohaterstwu, heroizmowi polskiego żołnierza. Często człowiek młodego, który w wyniku zmagań wojennych nie mógł cieszyć się swoją młodością, nie mógł cieszyć się ze swojej rodziny. Nie mógł cieszyć się tym, czym my się cieszymy żyjąc w czasach współczesnych, czasach, które Bogu dzięki są na naszym terenie nieobjęte działaniami wojennymi. Takie miejsca są właśnie po to, żebyśmy ciągle sobie to uświadamiali - mówił w trakcie uroczystości burmistrz Wielunia Paweł Okrasa.

Pobyt pancerniaków w Rudzie w roku poprzedzającym wybuch II wojny światowej był ważnym wydarzeniem dla jej mieszkańców i w większości bardzo pozytywnie zapisał się w ich pamięci.

Z relacji, które zbieraliśmy przez wiele lat zawsze spotykaliśmy się z wielką radością w związku ze wspomnieniami o żołnierzach, którzy tutaj byli - mówi Przemysław Bucki, wiceprezes Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej.

Jak mówi Bucki, u osób, które w okresie pobytu "pancerniaków" w Rudzie, Kraszkowicach, czy Wierzchlesie miały po 16 - 17 lat tamte wydarzenia budzą bardzo ciepłe wspomnienia jak chociażby "randkowanie" z żołnierzami, ale też urozmaicenie codziennego życia.

Obecność 8 Batalionu Pancernego w Rudzie to jednak nie tylko urozmaicenie codzienności. "Pancerniacy" mocno przysłużyli się też lokalnej społeczności.

Przyczynili się na pewno do poprawy jakości dróg, życia codziennego. W Wierzchlesie był przypadek wdowy, która miała siedmioro dzieci i pomogli jej pry remoncie mieszkania, a w zasadzie po prostu je wyremontowali. Zachowały się też fotografie, jak wojsko pomagało w żniwach - mówi Przemysław Bucki.

Oficjalną część wydarzenia uświetnił występ uczennic Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Rudzie. Organizatorzy przygotowali też sporo atrakcji, wśród nich pokaz wojskowych pojazdów i uzbrojenia, wystawę poświęconą pobytowi batalionów pancernych w Rudzie, Wierzchlasie i Kraszkowicach oraz wojskowy poczęstunek.

Piknik historyczny "Podwieluńska Ruda na szlaku 8 Batalionu ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie