Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

85. rocznica pobytu I Batalionu Pancernego w Wierzchlesie i historyczna inscenizacja walk z 1939 roku ZDJĘCIA

Marcin Stadnicki
Marcin Stadnicki
Wideo
od 16 lat
W Wierzchlesie w sobotę upamiętniono ważne dla mieszkańców tej miejscowości wydarzenie -85. rocznice pobytu I Batalionu Pancernego, który przebywał tu tuż przed wybuchem II wojny światowej. Atrakcji nie brakowało od występów lokalnych wykonawców począwszy poprzez historyczną inscenizację, czy pokaz uzbrojenia polskich żołnierzy.
od 16 lat

W sobotę 24 czerwca w Wierzchlesie odbyła się zorganizowana przez Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Obrony Narodowej i Gminę Wierzchlas uroczystość upamiętniająca 85. rocznicę pobytu I Batalionu Pancernego w tej miejscowości. To ważne dla mieszkańców wydarzenie tuż sprzed wybuchu II wojny światowej.

27 czerwca 1938 roku trzy pułki pancerne przybywają na naszą Ziemię Wieluńską. VIII Batalion Pancerny zajmuje miejscowość Ruda, I Batalion Pancerny miejscowość Wierzchlas i X Batalion Pancerny ze Zgierza - Kraszkowice. Półtora tysiąca pancerniaków ćwiczy tutaj przez sześć tygodni manewry na poligonie, zajmuje kwatery w miejscowości Wierzchlas, buduje boisko sportowe między innymi, w szkole znajduje się punkt opatrunkowy, szpital, budynek rok wcześniej oddanej szkoły zajmują na kwaterę żołnierze. Parę metrów stąd, w gospodarstwie pana Jana Mielczarka rozbijają obóz, namioty i żołnierze tutaj przebywają. Wszystkie stodoły są zajęte, ćwiczą - mówił Przemysław Bucki ze Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej.

Mieszkańcy bardzo dobrze wspominali pobyt pancerniaków w swojej miejscowości. Jak mówi Przemysław Bucki, żołnierze między innymi naprawili gminne drogi.

Jesteśmy tu, żeby pamiętać, ale też oddać hołd pancerniakom. Żeby przybliżyć tą historię przez pryzmat tych, którzy tutaj przybyli: oficerów i szeregowych. Tych żołnierzy, którzy później, we wrześniu 1939 roku i w kolejnych latach stanęli do walki przeciwko zarówno zachodnim napastnikom, jak i tym, którzy uderzyli od wschodu - mówił z kolei dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej Jan Książek.

W ramach uroczystości po złożeniu kwiatów pod pomnikiem „Pancernych” uczestnicy wydarzenia udali się na parking przy miejscowym kościele. Tam, w obozowisku wojskowym z 1938 roku mogli zapoznać się z uzbrojeniem i wyposażeniem polskich żołnierzy, czy szpitalem polowym. Nie zabrakło też części artystycznej w wykonaniu uczniów podstawówki w Wierzchlesie, Zespołu Obrzędowo – Śpiewaczego z Mierzyc, czy orkiestry dętej tamtejszej ochotniczej straży pożarnej. Główną atrakcją była jednak inscenizacja walk z 1939 roku w wykonaniu Stowarzyszenia Bataliony Obrony Narodowej.

85. rocznica pobytu I Batalionu Pancernego w Wierzchlesie i ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto