MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Poznaj historię ochrony granic w II RP. Nowa wystawa w Muzeum Ziemi Wieluńskiej [FOTO]

Redakcja
Fot. Zbigniew Rybczyński
W Muzeum Ziemi Wieluńskiej zagościła wystawa „Na straży granic”. Jest to opowieść o działalności elitarnej formacji strzegącej w okresie II RP granicy polsko-niemieckiej, która przebiegała niedaleko Wielunia.

Po Praszce i Bolesławcu wystawa „Na straży granic” prezentowana jest w Wieluniu. Otwarcie ekspozycji w Muzeum Ziemi Wieluńskiej miało miejsce we wtorek, 4 lutego. Zwiedzający mają okazję poznać historię działalności Straży Granicznej na zachodnim odcinku granicy polsko-niemieckiej w okresie XX-lecia międzywojennego. Przebiegała ona 20 km od Wielunia, w którym mieścił się inspektorat dowodzący komisariatami pograniczników w Praszce, Dzietrzkowicach i Rudnikach.

Straż Graniczna była w II RP elitarną formacją o charakterze policyjno-wojskowym, jedną z najważniejszych służb mundurowych tego okresu. W przeważającej liczbie tworzyli ją rezerwiści Wojska Polskiego. Wystawa prezentuje szeroki wachlarz jej działań oraz dokonań na 15 dużych banerach, podzielonych na działy tematyczne. Autorem plansz jest pochodzący z Wielunia dr Ksawery Jasiak, pracownik delegatury IPN w Opolu. W gablotach umieszczono z kolei liczne pamiątki ze zbiorów Muzeum Ziemi Wieluńskiej, a także Przemysława Buckiego, działacza Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej.

- Są to pamiątki oryginalne. Może nie wszystkie dotykali strażnicy graniczni, ale pochodzą sprzed ponad 80 lat i są związane z tymi ludźmi, którzy byli świetnie przygotowani do swojej służby, bardzo głęboko ideowi – mówi Jan Książek, dyrektor MZW.

Podczas otwarcia ekspozycji dr Ksawery Jasiak wygłosił referat na temat formowania się i działalności Straży Granicznej w czasach II RP, a Jan Książek przybliżył dzieje tej formacji w powiecie wieluńskim. Tak jak współcześnie, w międzywojniu chlebem codziennym pograniczników była walka z przemytnikami. Kontrabandę stanowiły wtedy papierosy, tytoń, eter, ale także rodzynki czy igły.

Dr Ksawery Jasiak w Muzeum Ziemi Wieluńskiej:

Osoby przybyłe we wtorek do MZW mogły choć przez chwilę poczuć się jak na międzywojennym przejściu granicznym. A to za sprawą biura paszportowego zaaranżowanego przez rekonstruktorów z SH BON i muzealników. Wystawę „Na straży granic”, którą patronatem honorowym objął minister obrony narodowej, można oglądać w Wieluniu do 6 marca.

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto