Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podsumowanie projektu "Śladami (nie)zwykłego bohatera Bohdana Pilarskiego". Do końca listopada MZW eksponuje wystawę poświęconą Pilarskiemu

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Wideo
od 16 lat
Z inicjatywy wieluńskich muzealników uczniowie II LO im. J. Korczaka mieli okazję zgłębić niezwykłe losy Bohdana Pilarskiego. Zobaczcie zdjęcia i materiał filmowy z podsumowania projektu dofinansowanego z Programu Patriotyzm Jutra.

Projekt pod nazwą „Śladami (nie)zwykłego bohatera Bohdana Pilarskiego” dobiegł końca. We wtorek 7 listopada w Muzeum Ziemi Wieluńskiej oficjalnie podsumowano przedsięwzięcie, do którego zaangażowano młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego. W działaniach brali udział uczniowie kształcących się na kierunku prawniczo-dziennikarskim, ale na samo podsumowanie zaproszono również inne klasy. Gościem specjalnym była Anna Pilarska-Machowicz, bratanica Bohdana Pilarskiego.

W tematykę spotkania wprowadził zebranych dyrektor MZW Jan Książek. Anna Pilarska-Machowicz podzieliła się wspomnieniami o stryju, a w imieniu społeczności II LO głos zabrały dyrektor szkoły Renata Tatara i wicedyrektor Aneta Strugacz, opiekun grupy projektowej. Spotkanie zwieńczyła prezentacja przygotowana przez Magdalena Kopańską z MZW, autorkę projektu.
ZOBACZCIE WIDEO:

od 16 lat

Życiorys Bohdana Pilarskiego (1931-2018) to gotowy materiał na scenariusz filmowy. Był kurierem Armii Krajowej, kierownikiem programowym Filharmonii Narodowej, propagatorem muzyki klasycznej, opozycjonistą w PRL, posłem na Sejm RP. Jego losy można prześledzić na wystawie „W służbie muzyce i Ojczyźnie”, która będzie dostępna w Muzeum Ziemi Wieluńskiej do końca listopada.

Przez wiele lat mieszkał w miejscowości Krupka nieopodal Bolesławca, gdzie w tym samym czasie hodował zwierzęta gospodarskie i przyjmował takich znamienitych gości jak choćby Stefan Kisielewski. Odcisnął znaczne piętno na życiu kulturalnym ziemi wieluńskiej. W samym tylko w Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie dzięki jego staraniom odbyło się 40 koncertów.

Właśnie ożarowski dworek był jednym z przystanków na trasie wyjazdu edukacyjnego śladami Bohdana Pilarskiego. Wizytowano również jego grób w Piaskach nieopodal Krupki oraz Powiatową Bibliotekę Publiczną w Wieruszowie, gdzie dyrektor Katarzyna Idzikowska oraz regionalista Grzegorz Szymański wspominali bohatera.

Wyjazd poprzedziły warsztaty fotograficzne z Piotrem Pabisiakiem i dziennikarskie z Leszkiem Bonarem. Projekt edukacyjny „Śladami (nie)zwykłego bohatera Bohdana Pilarskiego” dofinansowało Muzeum Historii Polski w ramach Programu Patriotyzm Jutra.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto