Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biblia z 1563 roku - "biały kruk" w zbiorach Muzeum Ziemi Wieluńskiej

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W 1563 r. wydrukowano Biblię Pińczowską (Brzeską, Radziwiłłowską) w nakładzie 500 egzemplarzy, z których do dziś zachowało się kilkadziesiąt, a jeden z nich znajduje się w zbiorach Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Z okazji 460. rocznicy wydania tej niezwykle cennej publikacji zorganizowano w MZW poświęcone jej spotkanie z udziałem gości z Pińczowa. Zobaczcie fotorelację i materiał filmowy

Biblia z 1563 r. to jeden z najcenniejszych eksponatów znajdujących się w zbiorach Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Jest to pierwszy protestancki, a drugi w ogóle drukowany polski przekład Pisma Świętego (po katolickiej Biblii Leopolity z 1561 r.). Na świecie zachowało się nie więcej niż 40 oryginalnych egzemplarzy Biblii zwanej Pińczowską, Brzeską lub Radziwiłłowską. W środę 13 grudnia w MZW odbyło się spotkanie poświęcone unikatowej księdze.

- Nabyliśmy ją kilkadziesiąt lat temu od rodziny z przeszłością ewangelicką, która związana była z miejscowością Dzietrzkowice. Nie była w tak dobrej kondycji, jak teraz. Muzeum zakupiło ją za znaczną kwotę, wartość materialna jest obecnie bardzo duża, ale nie to jest najważniejsze, lecz wartość ducha, a ten duch, historia wydawnictwa jest niezwykła – mówił Jan Książek, dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej.

ZOBACZ WIDEO:

emisja bez ograniczeń wiekowych

Wykład wygłosili dr Justyna Dziadek, dyrektor Muzeum Regionalnego w Pińczowie, oraz Sławomir Barańczyk, pastor tamtejszego Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej. To właśnie w Pińczowie - dziś 10-tysięcznym mieście w woj. świętokrzyskim - przetłumaczono Biblię i stąd wzięła się jedna z trzech jej nazw. Pozostałe pochodzą od miejsca druku - Brześcia Litewskiego, oraz nazwiska fundatora - Mikołaja Radziwiłła Czarnego.

W spotkaniu udział wzięli uczniowie wieluńskich szkół ponadgimnazjalnych – Zespołu Szkół nr 2 im. J. Długosza oraz „katolika”. Do muzeum dotarła również sekretarz miasta Wielunia Magdalena Majkowska, która pochodzi z Pińczowa. Po wykładzie wszyscy chętni mogli zobaczyć z bliska publikację.

„Biały kruk” ze zbiorów MZW ostatnie trzy tygodnie spędził w Muzeum Regionalne w Pińczowie, gdzie świętowano 460. lecie wydania drukiem tej niezwykle cennej publikacji. Prace translatorskie prowadziła w latach 1559-1563 grupa uznanych teologów i myślicieli protestanckich. Pińczów był wtedy głównym ośrodkiem polskiej Reformacji. Tekst przełożono z języków oryginalnych, hebrajskiego i greckiego, oraz z łaciny. Dzieło wydane w nakładzie 500 egzemplarzy było dedykowane królowi Zygmuntowi Augustowi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto