Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

IPN do władz Wielunia: pomnik żołnierzy powinien zniknąć z centrum miasta

Zbyszek Rybczyński
Zbyszek Rybczyński
Pomnik „Pogromcom hitleryzmu” jest niezgodny z ustawą dekomunizacyjną i powinien zostać usunięty z centrum Wielunia - napisał do władz miasta Instytut Pamięci Narodowej.

W styczniu burmistrz Paweł Okrasa wysłał do wojewody łódzkiego zapytanie, czy gmina jest zobligowana do usunięcia pomnika na mocy tzw. ustawy dekomunizacyjnej. Pismo zostało przesłane do Instytutu Pamięci Narodowej. Opinia IPN wpłynęła do magistratu 26 marca. Według Instytutu „utrzymanie tego rodzaju obiektu w przestrzeni publicznej jest nie do pogodzenia z szacunkiem dla dorobku walki Polaków o wolność i niepodległość Państwa i Narodu Polskiego oraz dla pamięci ofiar totalitaryzmu komunistycznego”. W związku z opinią IPN, że monument powinien być usunięty, w ratuszu podjęto decyzję o złożeniu do starosty wieluńskiego wniosku o wydanie stosownej zgody.

- Pomnik nie jest wpisany do rejestru zabytków, niemniej jednak znajduje się w historycznym centrum Wielunia objętym nadzorem konserwatora zabytków, który to będzie musiał zaopiniować wydanie zgody na jego usunięcie - mówi Joanna Skotnicka-Fiuk, kierownik biura burmistrza Wielunia.

Nie wiadomo jednak, czy pomnik zostanie zburzony. Rozważana jest możliwość przeniesienia go w miejsce, które nie będzie kolidowało z ustawą. Konkretów na razie nie ma.

- Cokolwiek byśmy robili z tym pomnikiem, to i tak potrzebujemy najpierw zgody na jego usunięcie od starosty - dodaje Joanna Skotnicka-Fiuk.

Pomnik zbudowany obok ratusza w latach 60. XX w. miał być hołdem dla żołnierzy Armii Czerwonej, którzy zginęli podczas walk o wyzwolenie Polski spod okupacji niemieckiej, a zarazem symbolem braterstwa broni Wojska Polskiego oraz Armii Radzieckiej. W powszechnej świadomości wielunian obiekt funkcjonuje jako pomnik „Pogromców hitleryzmu”. W ubiegłym roku zamontowano przy nim tablicę z opisem historycznym.

Na początku lutego urząd wojewódzki wysłał do samorządów woj. łódzkiego pismo przypominające o obowiązkach wynikających z ustawy dekomunizacyjnej. Kto pozbył się pomnika do końca marca, może liczyć na zwrot kosztów z budżetu państwa. W odniesieniu do pozostałych wojewoda ma teraz prawo wydać decyzję nakazującą usunięcie obiektu na koszt właściciela albo użytkownika wieczystego nieruchomości, na której się znajduje.

W galerii zdjęć zamieściliśmy pisma burmistrza Wielunia do wojewody łódzkiego, odpowiedź Instytutu Pamięci Narodowej oraz pismo urzędu wojewódzkiego do samorządów (dokumenty można powiększać).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto