Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Geotermia w Wieluniu. Ciepłownia, a może kompleks jak w Uniejowie? Ratusz złożył niekompletny wniosek o dotację na odwiert próbny

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Fot. termyuniejow.pl
Wody termalne pod Wieluniem potencjalnie nadają się do celów ciepłowniczych, rekreacyjnych, a nawet leczniczych – oceniają eksperci Państwowego Instytutu Geologicznego. Gmina Wieluń złożyła wniosek o dofinansowanie odwiertu próbnego, jednak niekompletny. Dzisiaj (16 listopada) radni przegłosowali wniosek wzywający burmistrza do niezwłocznego przesłania brakującej dokumentacji.

Po wielu miesiącach przygotowań Urząd Miejski w Wieluniu złożył wniosek o dofinansowanie odwiertu, który pozwoli precyzyjnie określić potencjał wód znajdujących się głęboko pod miastem. W Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej złożono jednak niekompletną dokumentację. Podczas spotkania z przedstawicielami Funduszu ustalono, że wniosek Wielunia zostanie przyjęty do rozpatrzenia, a z czasem gmina dostarczy brakujące załączniki.

Chodzi głównie o projekt robót geologicznych, zawierający szczegółowe parametry wiercenia, który na moment składania aplikacji nie był zatwierdzony przez marszałka woj. łódzkiego. Formalności zostały już załatwione, jednak burmistrz zwleka z przesłaniem dokumentów do NFOŚiGW. Czeka na monit w tej sprawie. Temat poruszono na sesji rady miasta w poniedziałek, 16 listopada.

- Nie otrzymaliśmy jeszcze żadnego wezwania do uzupełnienia wniosku geotermalnego. Jak dostaniemy, to prześlemy prawomocną decyzję dotyczącą robót geologicznych, czyli dokument, którego brakowało – wyjaśniał burmistrz Paweł Okrasa w odpowiedzi na zapytanie radnego Romana Drosińskiego, przewodniczącego komisji doraźnej ds. geotermii.

Radni nie akceptują przyjętej przez burmistrza taktyki. Domagają się niezwłocznego wysłania brakującej dokumentacji, zamiast biernie czekać na pismo z NFOŚiGW. - Pozwoli to na szybsze uzyskanie decyzji w sprawie dofinansowania odwiertu – przekonuje przewodniczący rady Tomasz Akulicz. Jego wniosek o zobowiązanie burmistrza do podjęcia działań został przyjęty większości głosów.

Wody termalne pod Wieluniem potencjalnie nadają się do celów ciepłowniczych, rekreacyjnych, a nawet leczniczych. Tak wynika z opracowania Państwowego Instytutu Geologicznego, wykonanego kilka miesięcy temu na zamówienie urzędu miasta. Liczące ponad 100 stron studium zostało załączone do wniosku o fundusze zewnętrzne na wykonanie odwiertu próbnego. Jest możliwość sfinansowania kosztownych prac geologicznych w całości z budżetu państwa.

"W oparciu o doświadczenia z już istniejących obiektów krajowych oraz o dane archiwalne, za najbardziej obiecujące kierunki wykorzystania wód podziemnych zaliczonych do kopalin rejonu Wielunia należy uznać ciepłownictwo z uzupełniającym kierunkiem rekreacyjno-balneoterapeutycznym" - konkludują eksperci Państwowego Instytutu Geologicznego.

W ich ocenie najbardziej perspektywiczne wody znajdują się na głębokości 1200-1400 metrów w utworach triasu dolnego. Temperatura wód prawdopodobnie dochodzi tutaj do 45-50 stopni Celsjusza. Największe ryzyko jest związane z wydajnością złóż, od której zależy powodzenie ewentualnej budowy ciepłowni geotermalnej. Wynosi ona przypuszczalnie 50-60 metrów sześciennych na godzinę, czyli na granicy minimalnego zapotrzebowania.

_- Uzyskanie wydajności w granicach 50 m3/h może ograniczyć wykorzystanie wód termalnych jedynie do rekreacji _– zaznaczają autorzy opracowania. Do jego przygotowania posłużono się przede wszystkim wynikami badań geologicznych wykonanych wiele lat temu w głębokich otworach poszukiwawczych w okolicy Wielunia. Najważniejsze wnioski ekspertów PIG prezentujemy w galerii zdjęć.

W Polsce funkcjonuje obecnie dziewięć ciepłowni geotermalnych, w tym sześć komunalnych. Ewentualna budowa takiego obiektu w Wieluniu również mogłaby zostać dofinansowana z budżetu państwa. Służy temu program Polska Geotermia Plus.

Jeśli po wykonaniu odwiertu próbnego wydajność wód podziemnych okaże się za niska dla ciepłowni, do rozważenia zostanie zasilanie nimi kompleksu rekreacyjnego. Obiektów z basenami termalnymi funkcjonuje w kraju 19, najbliższy w oddalonym o 100 km Uniejowie, gdzie równolegle wykorzystuje się wody termalne do zabiegów leczniczych (balneoterapii). W rejonie Wielunia prawdopodobnie występują wody chlorkowe ze znaczącą zawartością jodku, a takie z powodzeniem są stosowane w uzdrowiskach. Pytanie, czy Wieluń ma szansę konkurować z Uniejowem? W ocenie PIG „należy uznać, iż cel inwestycyjny w postaci budowy kompleksu rekreacyjno-balneoterapeutycznego w Wieluniu jest uzasadniony, jednocześnie obarczony istotnym ryzykiem inwestycyjnym”.

ZOBACZ TEŻ: Wieluński Klaster Energii zaczyna działalność. Podpisano porozumienie przy udziale wiceministra klimatu ZDJĘCIA, WIDEO

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto