Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieluński Klaster Energii zaczyna działalność. Podpisano porozumienie przy udziale wiceministra klimatu ZDJĘCIA, WIDEO

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Fot. Zbigniew Rybczyński
Poprawa konkurencyjności przedsiębiorstw i być może także tańsza energia dla mieszkańców. Taki cel przyświeca Wieluńskiemu Klastrowi Energii, który rozpoczyna działalność pod patronatem wiceministra klimatu i pełnomocnika rządu ds. OZE.

Wieluński Klaster Energii rozpoczyna działalność

Intensyfikację działań związanych z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii w Wieluniu zapowiedział wiceminister klimatu i pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii Ireneusz Zyska. Przy jego udziale powołano w środę 1 lipca Wieluński Klaster Energii. Podpisy na porozumieniu złożyli również burmistrz, przedstawiciele kilku dużych wieluńskich przedsiębiorstw, a także prezes Instytutu Jagiellońskiego, który udziela inicjatywie wsparcia merytorycznego i będzie koordynatorem działań. Burmistrz zapewnił, że porozumienie ma charakter otwarty i w przyszłości będą mogły przystępować do niego kolejne podmioty gospodarcze i nie tylko. Wspomniał o włączeniu w działalność klastra ciepłowni i spółdzielni mieszkaniowej.

Wieluń ma ogromny potencjał energetyczny i w krótkim czasie ma szansę stać się gminą samowystarczalną energetycznie w ramach gospodarki obiegu zamkniętego - mówił wiceminister klimatu Ireneusz Zyska. - Mam ogromny zaszczyt objąć patronatem honorowym to wydarzenie i deklaruję wsparcie rozwoju tego klastra w zakresie budowy mocy wytwórczych. Wiem, że w przygotowaniu są duże projekty inwestycyjne na poziomie mocy 60-70 megawatów w zakresie fotowoltaiki i energetyki wiatrowej. Jest również w Wieluniu ogromny potencjał geotermalny. Wierzę w to, że produkowana tutaj energia z odnawialnych źródeł wpłynie pozytywnie na bilans energetyczny gminy, a co najważniejsze, będzie mogła być sprzedawana dla odbiorców przemysłowych.

Wstępnie mówi się też o wykorzystaniu nowatorskich technologii wodorowych. Szczegółów na razie jednak nie podano. - Powołanie Wieluńskiego Klastra Energii to dobra okazja, żeby porozmawiać o wodorze i jego wykorzystaniu w lokalnych społecznościach. W rządzie przygotowujemy strategię wodorową, która ma odpowiadać na wyzwania technologiczne zielonej zmiany, której jesteśmy świadkami – zapewnił Zyska.

Wystąpienie wiceministra klimatu:

Pomysły na zieloną energię w Wieluniu

Burmistrz Paweł Okrasa ma nadzieję, że dostęp do zielonej energii nie tylko będzie impulsem rozwojowym dla wieluńskich przedsiębiorstw, ale też pomoże w przyszłości przyciągnąć do miasta nowych inwestorów. Idea samowystarczalności energetycznej Wielunia nie jest nowa. To jeden z wiodących pomysłów burmistrza na rozwój gminy, z którego jednak dotąd niewiele wyszło. Kolejne inicjatywy wzbudzały rozmaite kontrowersje i były przedmiotem gwałtownych nieraz sporów między burmistrzem a radnymi – od geotermii, którą mieli realizować Chińczycy, przez elektrociepłownię na słomę z norweskim kapitałem, po biogazownię w okolicy oczyszczalni. Do tego ostatniego tematu burmistrz chciałby wrócić.

Chcemy postawić na źródła odnawialne, które zapewniłby miastu energetyczną samowystarczalność. Chcemy to oprzeć na bazie geotermii, fotowoltaiki, elektrowni wiatrowych znajdujących się w pobliżu Wielunia, których prąd wchodzi do naszego GPZ (Główny Punkt Zasilania przy ul. Sieradzkiej – red.) i być może także wodoru. Też myślimy o biomasie w zakresie energetyki cieplnej. Być może przyjdzie czas, żeby wrócić do tematu biogazowni - mówi Paweł Okrasa.

Jeśli chodzi o geotermię, to przez długi czas w Wieluniu niewiele działo się w tej sprawie. Burmistrz forsował elektrociepłownię opalaną słomę, jednak ostatecznie większość radnych nie zgodziła się na przyjęcie planu zagospodarowania przestrzennego, umożliwiającego inwestycję Tergo Power. Zarazem w 2019 r. przy radzie zawiązała się doraźna komisja, która postawiła sobie za cel przyspieszenie działań w sprawie pozyskania finansowania odwiertu geotermalnego. Wniosek jeszcze nie został złożony. Dopiero w ostatnim czasie powstała fachowa dokumentacja geologiczna, która jest jednym z dokumentów niezbędnych do ubiegania się o wsparcie. Inne opracowania są w trakcie przygotowania.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wieluńska geotermia palcem na wodzie pisana

Energetyka Cieplna w Wieluniu, w której udziały ma również miasto, podejmuje działania w kierunku budowy kotłowni biomasowej. Jej uruchomienie zmniejszyłoby zużycie węgla o połowę, czyli do poziomu 9 tys. ton rocznie. WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Ciepłownia w Wieluniu szykuje się do budowy kotłowni biomasowej

Energia produkowana z węgla będzie coraz droższa

Instytut Jagielloński, które będzie koordynował działalność Wieluńskiego Klastra Energii, to think tank zajmujący się sektorem energii oraz infrastruktury. Przed podpisaniem porozumienia szef szef Instytutu Marcin Roszkowski mówił o regulacjach unijnych, które wymuszają odchodzenie od węgla. Produkcja energii z paliw kopalnych będzie coraz droższa w wyniku rosnących opłat za emisję dwutlenku węgla. Od transformacji polskiego systemu energetycznego, który obecnie w aż 80 proc. bazuje na węglu kamiennym i brunatnym, uzależniona jest konkurencyjność gospodarki.

- Prognozy generalnie nie są optymistyczne dla tego sektora. W Polsce wytworzenie energii „kosztuje” średnio 863 kilogramy CO2 na jedną megawatogodzinę. Gospodarka niemiecka ma emisyjność poniżej 400, to znaczy, że nasza energetyka jest ponad dwa razy bardziej narażona na wahania systemu ETS, politykę klimatyczną. I to widać w cenach energii. W Niemczech są one niższe niż w Polsce. To jest problem konkurencyjności polskiego przemysłu, którego nie da się rozwiązać w krótkim czasie – podkreślił Roszkowski.

Wiceminister klimatu oraz burmistrz oświadczyli, że szybkie powołanie Wieluńskiego Klastra Energii to efekt czerwcowej wizyty w mieście prezydenta Andrzeja Dudy. Burmistrz przedstawił wtedy głowie państwa potencjał energetyczny miasta.

- W programie urzędującego prezydenta widać wiele akcentów zielonej transformacji, która tak jak w Wieluniu będzie wykorzystywała lokalne zasoby energii. Dzięki lokalnym wspólnotom taka transformacja odniesie sukces – stwierdził Zyska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto