Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbiórki darów dla Ukrainy w Wieluniu. Gdzie są prowadzone i co jest potrzebne? FOTO

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
28 lutego rozpoczęła się zbiórka darów m.in. w budynku przy ul. Królewskiej 1
28 lutego rozpoczęła się zbiórka darów m.in. w budynku przy ul. Królewskiej 1 Zbigniew Rybczyński
W Wieluniu ruszyły zbiórki darów dla Ukraińców koordynowane przez samorządy lokalne. Uruchomione zostało też konto, na które można wpłacać środki dedykowane uchodźcom przybywającym na ziemię wieluńską.

Po zbrojnym ataku Rosji na Ukrainę mieszkańcy Wielunia i okolic spontanicznie ruszyli z pomocą sąsiadom ze Wschodu. Dzięki oddolnym inicjatywom na granicę wyjechały pierwsze transporty żywności, odzieży i innych potrzebnych rzeczy. Wielunianie przyjęli już także pod swoje strzechy pierwsze rodziny uchodźców. 28 lutego w mieście rozpoczęły się zbiórki artykułów pierwszej potrzeby koordynowane przez lokalne samorządy.

Urząd Miejski przeznaczył na magazynowanie darów pomieszczenia w budynku przy Królewskiej 1, które zwolniły się po wyprowadzce szkoły muzycznej. Pomocą służą tutaj m.in. harcerze. Punkt w centrum miasta będzie czynny od poniedziałku do piątku w godz. od 14 do 18. Uruchomione zostały również zbiórki w jednostkach podległych powiatowi, w tym we wszystkich szkołach ponadpodstawowych. Swoje akcje prowadzą jednostki strażackie czy szkoły podstawowe.

Administracja rządowa we współpracy z samorządami podjęła działania, które mają służyć koordynacji akcji pomocowych. Po spotkaniu z wojewodą łódzkim rolę koordynatora w powiecie wieluńskim powierzono wicestaroście Krzysztofowi Dziubie. Przygotowana została lista najpilniejszych potrzeb, uzgodniona ze stroną ukraińską. Publikujemy ją w dalszej części artykułu.

Magazynem powiatowym, do którego będą trafiać dary ze zbiórek, stał się budynek warsztatów budowlanych Zespołu Szkół nr 1 przy ul. Wojska Polskiego 32 (w ub. r. mieścił się w nim punkt szczepień powszechnych). Tu wszystko będzie segregowane i szykowane do transportów.

- Nie należy traktować tego jako próby wprowadzenia monopolu na pomaganie. Musimy mieć na uwadze, że sytuacja jest specyficzna, bo chodzi o przerzucenie darów na teren wojenny. Działania wymagają uzgodnień międzyrządowych, konieczna jest koordynacja i wdrożenie odpowiednich standardów – wyjaśnia wicestarosta Dziuba.

Do ZS nr 1 można się też zgłaszać bezpośrednio z artykułami pierwszej potrzeby. Magazyn główny jest czynny w dni robocze w godz. od 8 do 20. Część darów zostanie na miejscu i trafi do przybyszów z Ukrainy osiedlających się w powiecie wieluńskim.

Wieluński ratusz przygotował specjalny formularz dla osób chcących zaangażować się w pomoc ukraińskim uchodźcom. Można go wypełnić TUTAJ. -Informacje o tym, kto, jakiego wsparcia i w jakim zakresie może udzielić, będą bardzo przydatne przy koordynowaniu działań - podkreśla wiceburmistrz Wielunia Joanna Skotnicka-Fiuk.

W porozumieniu z władzami powiatu Fundacja na Rzecz Rozwoju Powiatu Wieluńskiego uruchomiła specjalne konto. Zebrane na nim fundusze będą przeznaczone na pomoc dla obywateli Ukrainy przyjeżdżających do naszych gmin. Nr rachunku prowadzonego przez RBS Lututów: 90 9256 0004 0070 2760 2000 0120.

Pomoc dla Ukrainy - co jest potrzebne?

1. Odzież i okrycie:
- Koce zwykłe i termiczne;
- Śpiwory;
- Podkładki pod materac do spania z wodoodpornej folii aluminiowej;
- Materace;
- Ubrania (nowe lub używane w dobrym stanie);
- Płaszcze przeciwdeszczowe.
 
2. Środki higieny i czystości:
- Płyny do kąpieli/pod prysznic/mydło;
- Dezodoranty;
- Pasta do zębów;
- Szczoteczki do zębów;
- Grzebienie;
- Bielizna damska, męska, dziecięca;
- Podpaski;
- Pampersy;
- Kremy na odparzenia;
- Pieluchy dla dorosłych;
- Papier toaletowy i ręczniki papierowe;
- Ręczniki (w tym z mikrofibry);
- Worki na śmieci;
- Środki dezynfekujące/alkohol do dezynfekcji;
- Maski filtrujące lub jednorazowe.

3. Żywność:
- Woda;
- Żywność do szybkiego przygotowania (instant);
- Batony (w tym energetyczne);
- Bakalie, orzechy;
- Konserwy;
- Makarony, płatki zbożowe do szybkiego przygotowania;
- Narzędzia kuchenne jednorazowego lub wielokrotnego użytku: talerz głęboki, łyżka, widelec, nóż, szkło (silikon spożywczy lub plastik).

4. Inne:
- Zapałki, zapalniczki;
- Baterie, powerbanki;
- Oświetlenie, w tym latarki;
- Świece;
- Zestawy pierwszej pomocy.

5. Podstawowe środki medyczne:
- Witaminy;
- Środki przeciwbólowe;
- Środki przeciwgorączkowe;
- Leki na kaszel i przeziębienie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto