Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spacer historyczny po Wieluniu w ramach projektu społecznego ZDJĘCIA

Daniel Sibiak
Zbigniew Rybczyński
Za nami pierwsza odsłona inicjatywy społecznej "Poznajemy Wieluń", której uczestnicy zwiedzili zabytkowe centrum miasta i otrzymali zestawy lokalnych produktów. Kolejny spacer edukacyjno-integracyjny już w niedzielę, 18 września. Udział jest bezpłatny

W sobotę 10 września odbyła się pierwsza przechadzka z przewodnikiem i tłumaczem w ramach projektu "Poznajemy Wieluń", dofinansowanego z budżetu Powiatu Wieluńskiego. Z inicjatywą wyszła organizacja społeczna Obywatelski Wieluń, we współpracy z Fundacją Młodzi Propagują Sztukę.

Po najważniejszych historycznie miejscach w zabytkowym centrum miasta oprowadziła uczestników Magdalena Kopańska, przewodnik Muzeum Ziemi Wieluńskiej, autorka książki „Sekrety Wielunia, Praszki i Wieruszowa”. Pasjonująca opowieść o dawnym Wieluniu rozpoczęła się przy siedzibie Starostwa Powiatowego, XIX-wiecznym budynku powstałym w miejscu zamku królewskiego, a zakończyła w rejonie kolegiaty.

Do udziału w przedsięwzięciu zaproszono obywateli Ukrainy, którzy mieszkają na terenie powiatu wieluńskiego, ale nie tylko. W trwającym dwie godziny spacerze mógł uczestniczyć każdy chętny. Udział był bezpłatny.

Dla uczestników organizatorzy przygotowali niespodzianki - zestawy produktów lokalnych. - Promowanie wyrobów firm z naszego powiatu wpisuje się w hasło projektu "Poznajemy Wieluń". Liczymy, że przygotowane przez nas paczki staną się zachętą do kupowania serka, chrzanu, czy miodu od lokalnych producentów - mówi Zbigniew Rybczyński z Obywatelskiego Wielunia.

Kolejny spacer integracyjno-edukacyjny z przewodnikiem i tłumaczem już w niedzielę, 18 września. Początek o godz. 10 pod siedzibą starostwa (plac Kazimierza Wielkiego 2). Jesteś zainteresowany udziałem? Dołącz do wydarzenia na Facebooku: Poznajemy Wieluń! Spacer integracyjno-edukacyjny/Знайомимося з Велюнем!.

W drugi i trzeci weekend września, kiedy zaplanowano spacery w ramach projektu "Poznajemy Wieluń", organizowane są jubileuszowe, 30. Europejskie Dni Dziedzictwa.

- Choć nasza inicjatywa nie posiada oficjalnego szyldu EDD, to w pełni utożsamiamy się z ideą tego przedsięwzięcia. Oswajanie dziedzictwa Wielunia i refleksja nad nim to żywotne źródło budowania tożsamości mieszkańców miasta i spoiwo lokalnej wspólnoty - podkreśla Zbigniew Rybczyński.

We wrześniu będzie jeszcze jedna okazja do spaceru ulicami Wielunia. 25 września o godz. 14, spod pomnika przy ul. Piłsudskiego ruszy bezpłatna wycieczka organizowana przez Fundację Młodzi Propagują Sztukę. Tym razem motywem przewodnim będzie II wojna światowa, a osobą prowadzącą spacerowiczów Agnieszka Mysakowska, nauczycielka historii w II LO.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto