Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieluń. Gmina zapewni godny pochówek dzieciom, które urodziły się martwe

Redakcja
Zbigniew Rybczyński
Rada miejska przyjęła na ostatniej sesji uchwałę, dzięki której to gmina będzie zajmować się pochówkiem dzieci martwo urodzonych. Tym sposobem władze miasta odciążą wieluński szpital. Wieluń jest jednym z niewielu samorządów w województwie, który wziął na siebie odpowiedzialność za takie pochówki.

W miniony piątek rada miejska w Wieluniu przyjęła uchwałę w sprawie sprawiania przez Gminę Wieluń pogrzebu osobom umarłym oraz pochówku dzieci martwo urodzonych. Tym sposobem miasto odciąży wieluński szpital w tym zakresie, jeśli chodzi o pochówek dzieci.

Szpital stawał dotąd w trudnej sytuacji, kiedy rodzina dziecka martwo urodzonego nie decydowała się na pochówek. Jak mówi dyrektor Sp ZOZ Janusz Atłachowicz, nie są to sytuacje częste, kiedy jednak się zdarzają, placówka staje przed problemem.

-Zachowanie takich osób jest bardzo różne i ja to rozumiem, ale my mamy później związane ręce. Dlatego chcieliśmy rozwiązać tą sprawę w formie zbiorowego pochówku – mówi Atłachowicz.

Jak wyjaśnia dyrektor do spraw medycznych wieluńskiego szpitala Wojciech Ordon, dotąd dzieci, które urodziły się martwe były chowane na cmentarzu parafialnym, jednak po trzech pogrzebach zarządca cmentarza odmówił placówce udostępnienia miejsca na dalsze pochówki wyjaśniając, że miejsce może być potrzebne by chować „większe zwłoki". Władze Wielunia wyszły więc naprzeciw oczekiwaniom szpitala, z którego dyrekcją konsultowano uchwałę.

-Gmina Wieluń zaplanowała przeznaczyć parcelę na cmentarzu komunalnym, gdzie dwa razy do roku będą składane ciała dzieci. Cieszę się, że ta uchwała została podjęta. Dzięki temu na wieluńskim cmentarzu powstanie miejsce, w którym będzie można złożyć kwiaty, postawić znicz, odmówić modlitwę. To niezmiernie ważne dla rodziców, którzy po okresie traumy związanej z utratą dziecka, będą mieli możliwość stanąć przy jego grobie – mówi przewodniczący rady miejskiej Tomasz Akulicz.

Pogrzebami zajmowała się parafia św. Barbary w Wieluniu i jak wyjaśnia Wojciech Ordon, w tej kwestii nic się nie zmieni. Zmieni się jedynie miejsce pochówku.

Zgodnie z treścią przyjętej uchwały pochówek dzieci będzie odbywał się zbiorowo konkretne dwa dni w roku. Będzie to 25 marca, kiedy przypada Dzień Świętości Życia i 15 października będący Dniem Dziecka Utraconego.
Do tej pory na terenie gminy sprecyzowane były jedynie przepisy dotyczące pogrzebów osób bezdomnych i samotnych.

-Obecnie, po przyjęciu uchwały zostanie rozwiązana bardzo delikatna kwestia pogrzebów martwo urodzonych dzieci , finansowanych z budżetu gminy – podkreśla Tomasz Akulicz.

Na podobne uchwały decyduje się niewiele samorządów w naszym regionie. W październiku ubiegłego roku podobną uchwałę przyjęła rada miejska w Sieradzu.
W innych miastach znajdują się natomiast miejsca pamięci dzieci martwo urodzonych. W maju 2017 roku wychodząc naprzeciw potrzebie utworzenia takiego miejsca w Zduńskiej Woli, na tamtejszym cmentarzu odsłonięto i poświęcono pomnik Pomnik Pamięci Dzieci Utraconych ufundowany przez Rycerzy Kolumba. Jeśli chodzi o województwo łódzkie, tego typu miejsca funkcjonują również w Bełchatowie, Radomsku, Skierniewicach i Łodzi.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto