Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radni pytają o schrony w Wieluniu. Jeden posiadają różokrzyżowcy ZDJĘCIA

Marcin Stadnicki
Marcin Stadnicki
Zbigniew Rybczyński
W obliczu toczącej się na Ukrainie wojny radni Rady Miejskiej w Wieluniu chcą dmuchać na zimne i pytają, czy gmina posiada schrony, w których mogliby znaleźć schronienie mieszkańcy w razie ataku ze strony Rosji. Schron posiadają różokrzyżowcy, którzy ponad 20 lat temu kupili dawną jednostkę wojskową. Kilka lat temu fundacja Młodzi Propagują Sztukę zorganizowała wycieczkę po ośrodku różokrzyżowców. Wówczas gospodarze pokazali zwiedzającym zarówno ośrodek, jak i schron. Zdjęcia schronu wykonane podczas tej wycieczki znajdziecie w naszej galerii. Poza nimi znajdziecie tam też zdjęcia schronu i związanych z nim dokumentów, które wykonał Marek Patyk, prezes fundacji Młodzi Propagują Sztukę.

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Wieluniu 24 marca radny Radosław Buda dociekał, czy gmina Wieluń posiada jakiekolwiek schrony przeciwlotnicze. Radni chcą, by gmina była przygotowana na możliwość agresji na Polskę ze strony innego państwa w związku z toczącą się obecnie na terenie Ukrainy wojną.

Jak wyjaśniała wiceburmistrz Wielunia Joanna Skotnicka-Fiuk, która uczestniczyła już w kilku spotkaniach sztabu kryzysowego zarówno z udziałem starosty, jak i wojewody łódzkiego, na terenie gminy nie ma takich obiektów, choć właściciel nie posiada ich gmina.
Jak przypominała radna Maria Zarębska, schron posiada Międzynarodowa Szkoła Złotego Różokrzyża, która ponad 20 lat temu kupiła teren po dawnej jednostce wojskowej na obrzeżach miasta przy ul. Wojska Polskiego.

Czy nie można by było zrobić rozpoznania z różokrzyżowcami, że jeżeli w jakiejś sytuacji, odpukać wojny, czy można by jakąś umowę z nimi zawrzeć? Tam są schrony pod budynkami. Źle się kiedyś stało, że gmina sprzedała te budynki ze schronami, bo budynki są bardzo ładne, mogły być przekazane na mieszkania komunalne, schrony by mogły dzisiaj być wykorzystane, a teraz my się musimy prosić - mówiła Maria Zarębska.

Jak wyjaśniali z kolei radni Sławomir Kaftan i Piotr Radowski, gmina nie sprzedała terenu, na którym znajduje się schron. Zrobiła to Agencja Mienia Wojskowego.

Agencja wystąpiła tylko do gminy Wieluń o prawo pierwokupu. Gmina mogła skorzystać, natomiast ówczesny burmistrz (Zygmunt Adamski - red.) nie skorzystał z tego - mówił przewodniczący rady Piotr Radowski.

Na terenie kompleksu Aurora, jak nazywa się siedziba różokrzyżowców, poza schronem znajduje się kilka budynków i park ze stawem. Schron służy obecnie za magazyn.

-Rozpoznam ten temat, zobaczę jakie są możliwości i jakieś informacje przekażę – zapewniła wiceburmistrz Skotnicka – Fiuk.

Kilka lat temu fundacja Młodzi Propagują Sztukę zorganizowała wycieczkę po ośrodku Aurora. Wówczas gospodarze pokazali zwiedzającym zarówno ośrodek, jak i schron. Zdjęcia schronu z tej wycieczki znajdziecie w naszej galerii. Poza nimi znajdziecie tam też zdjęcia schronu i związanych z nim dokumentów, które wykonał Marek Patyk, prezes

Radni pytają o schrony w Wieluniu. Jeden posiadają różokrzyż...

Więcej informacji na temat ośrodka Aurora i różokrzyżowców znajdziecie w artykule poniżej.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto