Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lekcja historii na kanwie wystawy „Historia Gaszyna i Polski w postaciach zapisana”

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Prezentowana przez kilka tygodni w wieluńskim starostwie wystawa „Historia Gaszyna i Polski w postaciach zapisana” powróciła do gaszyńskiej sali OSP. W niedzielne popołudnie o losach upamiętnionych postaci mieli okazję posłuchać młodzi mieszkańcy miejscowości

Odbyło się kolejne wydarzenie na kanwie powstałej kilka miesięcy temu wystawy „Historia Gaszyna i Polski w postaciach zapisana”. W niedzielę 22 października w gaszyńskiej sali OSP zorganizowano spotkanie kierowane do członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej i wszystkich innych dzieci chcących poznać bliżej losy zasłużonych osób związanych z Gaszynem. Opowiadała o nich koordynatorka i współtwórczyni wystawy Anna Gorzkowska-Owczarek. Nie zabrakło również Marcina Topora, naczelnika OSP w Gaszynie i opiekuna MDP.

To właśnie jednostka strażacka jest realizatorem projektu, dofinansowanego przez władze powiatu w konkursie dedykowanym organizacjom pozarządowych. Po oficjalnym otwarciu, które miało miejsce 17 września, wystawa przez kolejne tygodnie gościła w holu Starostwa Powiatowego w Wieluniu. Teraz wróciła do Gaszyna, a finalnie trafi pod opiekę miejscowej Szkoły Podstawowej im. J. Jarczaka. Uroczyste jej przekazanie zaplanowano podczas akademii z okazji Święta Niepodległości. Do wystawy wydany został również katalog.

Inicjatywa mieszkańców Gaszyna pozwoliła wydobyć na światło dzienne m.in. nieznane dotąd fakty z życia Tomasza Nowaka, żołnierza walczącego pod Monte Cassino, odznaczonego polskimi i brytyjskimi medalami, w tym od samego generała Władysława Andersa. Jego wnuczka uczestniczyła w otwarciu wystawy, nie kryjąc wdzięczności za możliwość pełniejszego poznania losów dziadka.

Tomasz Nowak został upamiętniony na wystawie obok Jana i Jakuba Gaszyńskich - właścicieli wsi Gaszyn w XVI i XIII wieku, "Białego ułana" z 1920 roku Józefa Zająca, prezeski OSP i społeczniczki Zofii Piradoff, kawalera orderu Virtutti Militari Feliksa Sitnego oraz nauczyciela i więźnia obozu w Auschwitz Stefana Choczaja. Tablice opracowali Anna Gorzkowska-Owczarek, Jan Książek, Magdalena Kopańska oraz Krzysztof Owczarek.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto