Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chorągiew wieluńska w bitwie pod Grunwaldem na muralu przy Krakowskim Przedmieściu

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Chorągiew wieluńską w bitwie pod Grunwaldem przedstawia mural wykonany na ścianie kamienicy przy Krakowskim Przedmieściu w Wieluniu. Malowidło powstało dzięki dofinansowaniu z ministerialnego programu

Kolejne historyczne malowidło w Wieluniu wyszedł spod ręki uznanego artysty Rafała Roskowińskiego, założyciela Gdańskiej Szkoły Muralu. Uroczystość z okazji zakończenia projektu realizowanego przez Fundację Urban Forms z Łodzi zorganizowano w piątek 15 września. Symbolicznego przecięcia wstęgi przy muralu szefowa fundacji Teresa Latuszewska-Syrda dokonała wspólnie z burmistrzem Pawłem Okrasą. Asystę mundurową zapewnili uczniowie klasy wojskowej II Liceum Ogólnokształcącego im. J. Korczaka w Wieluniu.

- Na przykładzie tego murala widzimy, jak to jest ważne, żeby artysta zajmujący się taką sztuką wziął pod uwagę kontekst, żeby wkomponował swoje dzieło w zastaną ścianę. Rafał Roskowiński zrobił to idealnie. Tak ułożył kompozycję, że okna są integralną jej częścią. Warto też zwrócić uwagę na dynamikę zaprezentowanych postaci – mówi Teresa Latuszewska-Syrda.

Malowidło na kamienicy komunalnej przy Krakowskim Przedmieściu 17 przedstawia chorągiew w bitwie pod Grunwaldem i powstało dzięki dofinansowaniu przyznanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej w ramach programu „Mur, ale historia Wojska Polskiego”. Wieluń stał się tym samym kolejnym punktem na historycznym szlaku polskiego oręża w województwie łódzkim, powstającego z inicjatywy Fundacji Urban Forms. Partnerzy to Gmina Wieluń, Fundacja Słowem Pisane i Radio Ziemi Wieluńskiej.

W bitwie 1410 roku chorągiew wieluńska brała udział u boku chorągwi krakowskiej, która bezpośrednio ochraniała króla Władysława Jagiełłę. Rycerza Jana Mężyka upamiętnia tablica umieszczona w kościele Św. Wawrzyńca w Dąbrowie. Losy rodów wieluńskich uczestniczących przed 613 laty w walkach z Zakonem Krzyżackim przedstawia wystawa "Dzieje oręża w średniowieczu i okresie staropolskim", eksponowana we wnętrzach baszty Męczarnia.

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto