Budżet powiatu wieluńskiego na 2021 r. z ogromną luką w wydatkach na oświatę

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Budowa hali sportowo-widowiskowej przy Zespole Szkół nr 1 w Wieluniu

Kwota w budżecie powiatu na 2021 r. - 2,97 mln zł
Budowa hali sportowo-widowiskowej przy Zespole Szkół nr 1 w Wieluniu Kwota w budżecie powiatu na 2021 r. - 2,97 mln zł Fot. Zbigniew Rybczyński
To będzie rok mocnego zaciskania pasa dla wieluńskiego starostwa i podległych mu jednostek. Przepaść między kosztami utrzymania powiatowego szkolnictwa a subwencją oświatową urosła do prawie 10 mln zł! Nieuniknione będzie zaciągnięcie kredytu przy jednoczesnym szukaniu oszczędności, gdzie tylko się da. Głosowanie uchwały budżetowej poprzedziła ostra wymiana zdań między koalicjantami a byłym starostą. Większość radnych PSL zagłosowała przeciw.

- To chyba najtrudniejszy budżet w historii powiatu wieluńskiego – stwierdził na sesji budżetowej starosta Marek Kieler. Na pierwszy rzut oka uchwała nie budzi zastrzeżeń. W planie finansowym na 2021 r. przewidziano dochody większe od wydatków o prawie 2 mln zł, a nadwyżka pójdzie na spłatę starych długów. Pozory jednak mylą. W budżecie kryje się znaczny niedobór wydatków na oświatę. By zapewnić szkołom byt, konieczne będzie zaciągnięcie kredytu – otwartą kwestią pozostaje tylko, jak dużego.

Koronakryzys uszczuplił dochody samorządów i powiat wieluński nie jest tu wyjątkiem. Jednocześnie rosną wydatki oświatowe. Ile kosztuje powiatowe szkolnictwo? Zapotrzebowanie zgłoszone przez dyrektorów szkół średnich i innych placówek to 60,5 mln zł, jednak po kilku spotkaniach z kierownictwem starostwa okrojono tę kwotę do 54,3 mln zł. Tymczasem subwencja oświatowa z budżetu państwa wynosi 44,8 mln zł. Realny deficyt wynosi więc ok. 9,5 mln zł, a brak jego pokrycia w samorządowym budżecie skłonił większość radnych PSL do zagłosowania przeciw uchwale.

Są obawy, że kredyt trzeba będzie zaciągnąć nie tylko na załatanie dziury budżetowej, ale też na planowane inwestycje w szpitalu. Na nowy oddział ratunkowy, modernizację porodówki i utworzenie kardiologii powiat otrzymał z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych łącznie 5,5 mln zł, czyli ledwie jedną trzecią wnioskowanych kwot.

- Jest rok trudny, na pewno pandemia ma wpływ na to, ale trzeba się dostosowywać do realiów i mierzyć siły na zamiary. Nie wolno doprowadzić do tego, że powiat po kadencji PiS-Wspólnota Ziemi Wieluńskiej będzie zadłużony ponad miarę, a następcy nie będę mieli ruchu inwestycyjnego. Nie dołożymy do tego ręki – mówi radny Andrzej Stępień, były starosta, główny oponent koalicji rządzącej powiatem.

Pełne „uprzejmości” utarczki słowne między nim a radnymi PiS zdominowały dyskusję poprzedzającą przyjęcie budżetu. Koalicjanci wskazywali, że obecna sytuacja finansowa jest też wypadkową rządów poprzedników. - Gdyby nie spłata starych kredytów, to potrzebowaliśmy może miliona złotych, żeby domknąć budżet – stwierdził wicestarosta Krzysztof Dziuba.

Podkreśla, że inwestycje w szpitalu mogą kosztować mniej niż 15 mln zł, które wskazano we wnioskach. Zakresy projektów zostaną dopasowane do możliwości finansowych powiatu. Przypomina też, że na oddział ratunkowy oprócz 1,5 mln zł pozyskanych ostatnio jest do dyspozycji 2 mln zł wcześniej przyznane przez resort zdrowia.

Jakie jeszcze zaplanowano inwestycje? Duża część budżetu tradycyjnie pójdzie na roboty drogowe. Największą pozycją jest zapłata za przebudowę drogi w Mokrsku, która jest praktycznie skończona. Innym znaczącym zadaniem na drogach powiatowych jest remont odcinków Drobnice-Raduczyce i Dębiec-Niemierzyn. Miliony idą też na budowę hali sportowo-widowiskowej przy ZS nr 1. Ogółem na inwestycje widnieje kwota 16,6 mln zł. Wykaz najważniejszych powiatowych inwestycji prezentujemy w galerii zdjęć.

Władze liczą, że ostatecznie dopłata do oświaty i w efekcie kredyt będą mniejsze niż obecnie zakładane. Szacują, że subwencja oświatowa urośnie jeszcze o ok. 2 mln zł. Przypominają sytuację z 2020 r., kiedy zaciągnięto kredyt na 6 mln zł, a wykorzystano z tego połowę. - Płacimy odsetki tylko od wykorzystanej części kredytu – zaznacza skarbnik powiatu Sławomir Kaftan.

Koalicyjni radni oczekują od zarządu powiatu zdecydowanego cięcia kosztów działalności starostwa i jednostek podległych. - Nasze poparcie dla budżetu jest warunkowe. Oczekujemy zaangażowania całego zarządu, a szczególnie pana starosty, we wdrażaniu rozwiązań przynoszących namacalne oszczędności. Nie będziemy biernie przyglądać się rozdawnictwu – mówił w imieniu klubu PiS radny Waldemar Borczyk.

- Powiało grozą. Zabrzmiało to jak wielki szantaż pod adresem pana starosty – skomentował radny Andrzej Stępień.

Pomysłem na zmniejszenie wydatków jest m.in. jedno zamówienie na zakup paliwa dla wszystkich jednostek organizacyjnych powiatu. Do tej pory każda robiła to we własnym zakresie. - Liczymy tutaj na spore oszczędności. Planujemy jeszcze wiele jeszcze innych działań oszczędnościowych, o których rada będzie na bieżąco informowana – deklaruje starosta Marek Kieler.

Budżet powiatu na 2021 r. poparło 13 radnych, 4 było przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu.

Budowa hali sportowo-widowiskowej przy Zespole Szkół nr 1 w Wieluniu

Kwota w budżecie powiatu na 2021 r. - 2,97 mln zł

Budżet powiatu wieluńskiego na 2021 r. z ogromną luką w wyda...

Znamy decyzję w sprawie trzeciej dawki szczepionki.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Marianna

Może niech Stępień wraz z kolesiami z PSL ze swoich kieszeni zapłacą odsetki od zaciągnych przez nich kredytów i sytuacja sama się rozwiąże. Wpakowali starostwo w bagno finansowe, a teraz siedzą z boku i sypią piach w tryby. Całe PSL, nic dobrego po nich nie można się spodziewać.

Dodaj ogłoszenie