MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ulica Ciepłownicza wyremontowana, ale ronda brak. Burmistrz zrzuca winę na radę, radni zarzucają mu kłamstwo

Marcin Stadnicki
Marcin Stadnicki
Zrzut ekranu: Materiał wyborczy KW ŁNW/KWW PiS
Ulica Ciepłownicza w Wieluniu jest już otwarta dla ruchu. To dobra wiadomość dla kierowców, ale mieszkańcy zaczęli dociekać, dlaczego u zbiegu Ciepłowniczej z Sieradzką nie ma zapowiadanego rodna. Burmistrz Paweł Okrasa odpowiedział w filmie zamieszczonym w mediach społecznościowych. Obwinił za to radę twierdząc, że zaproponował w projekcie budżetu na 2023 rok środki na budowę ronda, ale radni zdjęli je z tego zadania. Na film Okrasy także filmem odpowiedzieli radni Tomasz Akulicz i Anna Dziuba - Marzec zarzucając burmistrzowi kłamstwo. Sprawdziliśmy w dokumentach, jak było w rzeczywistości. Burmistrz minął się z prawdą.

Spis treści

Bez uroczystości i przecinania wstęgi otwarta została przebudowana ul. Ciepłownicza w Wieluniu. Urząd Miejski poinformował o tym na swojej stronie internetowej i w mediach społecznościowych 22 marca. Długo wyczekiwana inwestycja cieszy, ale szybko pojawiły się pytania mieszkańców, dlaczego u zbiegu Ciepłowniczej z Sieradzką nie powstało rondo. Do sprawy burmistrz Paweł Okrasa odniósł się w opublikowanym w mediach społecznościowych filmie.

Burmistrz obwinia radnych za brak ronda, radni odpowiadają

Rondo jest zaprojektowane, rondo spokojnie moglibyśmy zrobić już w zeszłym roku, ponieważ w projekcie budżetu na 2023 rok ja zaproponowałem kwotę 3,5 mln zł, żeby to rondo w tym właśnie miejscu powstało w tym samym czasie, kiedy będziemy otwierać ulice Ciepłowniczą. Niestety większość radnych uznało, że to rondo jest tutaj niepotrzebne i te środki zostały przeznaczone na przebudowę ulicy Kolejowej, na którą i tak ta kwota nie wystarczyła, żeby ulice kolejową przebudować. Efekt jest teraz taki, że nie ma ani ronda, ani ulicy Kolejowej - mówi w materiale filmowym Paweł Okrasa.

Na film Okrasy także materiałem filmowym odpowiedzieli radni Tomasz Akulicz i Anna Dziuba - Marzec. Radni wideo nagrali właśnie na ul. Ciepłowniczej. Dziuba Marzec trzymając w rękach rysunek, przedstawiający Pinokia pyta Akulicza, czy ten nie widział "tego gościa", bo podobno gdzieś w tej okolicy krąży.

Tutaj nie, widziałem tylko w internecie, że chodzi gdzieś tu i opowiada jakieś niestworzone rzeczy - mówi Tomasz Akulicz.

Po prześmiewczym wstępie radni wyjaśniają, że nie mogli przesunąć środków z budowy ronda, bo w ogóle nie było ich w projekcie budżetu na 2023 rok. O komentarz wcześniej poprosiliśmy przewodniczącego Piotra Radowskiego, do dziś jednak szef rady nie odniósł się do sprawy.

Dlaczego rondo nie powstało w 2023 roku? Sprawdzamy w dokumentach

Sprawdziliśmy, kto ma rację opierając się na dokumentach (znajdziecie je w galerii zdjęć, a linki do zdjęcia konkretnego dokumentu zamieszczamy w dalszej części tekstu). Okazuje się, że z przytoczonej na początku wypowiedzi burmistrza prawdą jest jedynie to, że rondo jest zaprojektowane.

W złożonym przez burmistrza projekcie Wieloletniej Prognozy Finansowej z grudnia 2022 roku środki na budowę ronda zaplanowane co prawda są, ale na rok 2024 i 2025 (po 3,5 mln zł na każdy rok). Kwota zaplanowana na rok 2023 to 0 zł (link do zdj. dokumentu). Radni wprowadzili wspomniane przez burmistrza zmiany nie do budżetu, a do WPF właśnie i tak z budowy ronda na przebudowę ul. Kolejowej przeznaczyli po 3,5 mln zł na lata 2024 i 2025. Na rok 2023 przesunięto na ul. Kolejową 14 tys. zł (link do zdj. dokumentu).

W projekcie budżetu na 2023 rok, który przedstawił radnym burmistrz budowy ronda zwyczajnie nie było (link do zdj. dokumentu) i po wprowadzeniu poprawek i przegłosowaniu uchwały przez radę także (link do zdj. dokumentu).

Kolejna sprawa, że Ratusz szukał środków zewnętrznych właśnie na budowę rodna. Urząd aplikował o środki do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (rondo plus nowy układ komunikacyjny na os. "bojarówka"). Wyniki naboru ogłoszono 6 lutego 2023 roku, a wniosek Wielunia znalazł się tylko na liście rezerwowej i to na 33 miejscu na 37 projektów.

Podsumowując, burmistrz Paweł Okrasa w projekcie budżetu na 2023 rok, ani w projekcie do WPF nie zaproponował ani złotówki na budowę ronda w roku 2023.

Ulica Ciepłownicza wyremontowana, ale ronda brak. Burmistrz ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Paliwo na stacjach będzie tańsze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto