Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zrewitalizują XVI-wieczną basztę Swawola w Wieluniu

Zbyszek Rybczyński
Relikty baszty Swawoli i muru obronnego w Wieluniu wkrótce doczekają się rewitalizacji

Nie będzie to jednak kosztowna i skomplikowana rekonstrukcja jak w przypadku baszty Męczarnia. Obiekt znajdujący się na plantach u zbiegu ulic Palestranckiej i Zamenhofa zostanie poddany pracom konserwatorskim i restauratorskim, które sprawią, że będzie można się nim chwalić.

Gmina rozstrzygnęła już przetarg na to zadanie, do którego zgłosiło się osiem firm. Basztą zajmie się spółka Alta z Wrocławia, a koszt przedsięwzięcia wyniesie 227 tys. zł. Umowa nie obejmuje prac archeologicznych, którymi zajmie się Muzeum Ziemi Wieluńskiej.

- Nasze prace potrwają miesiąc co najmniej, a pewnie może i dwa. Będziemy je prowadzić własnymi siłami, czyli niespiesznie, ale dokładnie. Nie powiem, czego się spodziewamy po wykopaliskach, bo gdybym powiedział, to nie byłoby niespodzianek - śmieje się Waldemar Golec, kierownik działu archeologicznego MZW.

Baszta Swawola i około 10-metrowy fragment muru obronnego to jedyne zachowane relikty obwarowań Wielunia od strony północnej. Artyleryjska wieża (basteja) została wzniesiona na rzucie półokręgu w czasach modernizacji fortyfikacji w XVI wieku, co miało związek z rozwojem broni palnej. W baszcie zachowały się otwory strzelnicze. Zniszczona w trakcie potopu szwedzkiego i wojny północnej baszta sukcesywnie (podobnie jak reszta murów) niszczała, ale szczęśliwie uniknęła rozbiórki zadekretowanej w 1823 r.

W późniejszym okresie relikty znajdowały się w obrębie gospodarstwa rolnego, przylegały do nich budynki. Jeszcze na początku poprzedniej dekady obiekt znajdował się na prywatnej posesji, przejętej w końcu przez miasto. W 2013 r. powstał program prac konserwatorskich obiektu, a rok później Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi zezwolił na przeprowadzenie jego rewitalizacji.

Oprócz konserwacji i restauracji reliktów kamienno-ceglanych murów oraz baszty, zadaniem wykonawcy jest przywrócenie pierwotnego poziomu użytkowego w obrębie parteru Swawoli, a następnie jego aranżacja i ekspozycja. Miasto zleciło też uporządkowanie i zagospodarowanie terenu wokół muru oraz wewnątrz baszty.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto