Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W gminie Wieluń wraca sortowanie bioodpadów. Dystrybucja pojemników od 25 lutego

Redakcja
Wkrótce mieszkańcy gminy Wieluń będą gromadzić odpady ulegające biodegradacji w osobnych pojemnikach koloru brązowego. Od poniedziałku, 25 lutego, Przedsiębiorstwo Komunalne rozpoczyna dystrybucję koszy

Wymóg wyrzucania bioodpadów do oddzielnego kubła obowiązywał już w gminie Wieluń w latach 2013-2016. Zniesiono ten obowiązek, bo było to uciążliwe dla mieszkańców. Obecnie nie ma już wyboru. Obowiązują ministerialne przepisy, które obligują wszystkie gminy do selektywnej zbiórki odpadów ulegających biodegradacji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: 10 i 20 złotych. Nowe stawki za odbiór odpadów w gminie Wieluń

Nowa umowa gminy Wieluń z Przedsiębiorstwem Komunalnym, która obowiązuje od lutego, uwzględnia segregowanie dodatkowej frakcji odpadów. Ustalone są również harmonogramy ich odbioru. System zacznie funkcjonować, gdy mieszkańcy otrzymają odpowiednie pojemniki. Ich dystrybucję komunalka rozpoczyna w poniedziałek, 25 lutego. W tym dniu brązowe kubły będą rozwożone do mieszkańców następujących ulic:

Barycz, Błońska, Ciepłownicza, Głowackiego, Kochelskiego, Krakowskie Przedmieście, Królewska, Okólna, Piłsudskiego, plac Kazimierza Wielkiego, plac Legionów, Podwale, Poprzeczna, Reformacka, Różana, Sejmu 4-letniego, Sienkiewicza, Sieradzka (do Głowackiego), Wodna, Wojska Polskiego, Zamiejska.

Informacje o dystrybucji pojemników w kolejne dni będą na bieżąco publikowane na stronie internetowej PK oraz na profilu społecznościowym spółki.

Za kosze nie trzeba dodatkowo płacić. Zgodnie z zasadami ustalonymi przez władze miasta, każdy właściciel posesji deklarujący selektywną zbiórkę powinien mieć brązowe kosze o łącznej pojemności 480 litrów (dwa kubły po 240 litrów lub jeden pojemnik 240-litrowy i dwa 120-litrowe). Z zabudowy jednorodzinnej oraz zagrodowej na terenie Wielunia odpady biodegradowalne będą odbierane dwa razy w miesiącu, w sołectwach – raz na miesiąc. W przypadku zabudowy wielorodzinnej z wspólną zastawą śmietnikową brązowe kubły będą opróżnianie nie rzadziej niż raz w tygodniu.

Zobacz w galerii zdjęć: Harmonogramy odbioru odpadów w gminie Wieluń w 2019 r.

Do brązowego kosza należy wrzucać:

*resztki żywności
*obierki od warzyw i owoców
*skorupki od jaj
*przeterminowaną żywność
*trawę
*liście
*chwasty
*zrębkowane gałęzie.

Odpady te muszą być wrzucane do kosza luzem, bez opakowań i worków. Nie można również wyściełać brązowych koszy foliowymi workami.

Do tej pory resztki kuchenne trafiały do wspólnego kosza z odpadami, które nie nadają się do segregacji i odzysku. Z kolei na odpady zielone (trawa, liście, gałęzie) podstawiano na wieluńskie osiedla kontenery. Zrezygnowano z tego rozwiązania, bo w ocenie władz nie sprawdziło się. Kontenery były przywożone w piątek i zabierane w poniedziałek, jednak odpady zwożono przez cały tydzień i to nie tylko zielone.

- Stworzyły się takie mikrowysypiska odpadów. Wyglądało to fatalnie. Dlatego wprowadzamy odbiór odpadów zielonych bezpośrednio z posesji - mówi burmistrz Wielunia Paweł Okrasa.

W zabudowie jednorodzinnej oraz zagrodowej odpady zielone oraz inne odpady ulegające biodegradacji można poddać we własnym zakresie procesowi kompostowania pod warunkiem, że nie będzie to powodować uciążliwości dla otoczenia. Odpady zielone można również przekazywać nieodpłatnie do Gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Rudzie (gałęzie i konary drzew muszą być w postaci zrębkowanej).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto