MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wieluń. Busy z wizerunkiem kandydata wyjechały na ulice w czasie ciszy wyborczej. Czy była to agitacja? Sprawę wyjaśnia policja

Marcin Stadnicki
Marcin Stadnicki
Widoczna na zdjęciu reklama kandydata na burmistrza umieszczona została na busach przewoźnika obsługującego pasażerów na terenie gminy Wieluń. Sprawę bada policja, która sprawdza, czy doszło do naruszenia ciszy wyborczej. Pojazdy z wizerunkiem kandydata ulicami gminy jeździły w sobotę 6 kwietnia.
Widoczna na zdjęciu reklama kandydata na burmistrza umieszczona została na busach przewoźnika obsługującego pasażerów na terenie gminy Wieluń. Sprawę bada policja, która sprawdza, czy doszło do naruszenia ciszy wyborczej. Pojazdy z wizerunkiem kandydata ulicami gminy jeździły w sobotę 6 kwietnia. Archiwum prywatne
Wieluńska policja otrzymała trzy zgłoszenia o podejrzeniu naruszenia ciszy wyborczej. Wszystkie dotyczyły tej samej sprawy. Na ulice miasta w sobotę wyjechały busy gminnej komunikacji z wizerunkiem kandydata na burmistrza Pawła Okrasy. Policja na chwilę obecną nie przesądza czy doszło do agitacji i analizuje zebrany materiał dowodowy. Według KW Łączy Nas Wieluń nie była to agitacja, choć Państwowa Komisja wyborcza wyrażała już odmienne zdanie na temat materiałów wyborczych umieszczonych na pojazdach. Ostatecznie jednak to nie PKW ale policja i sądy decydują, czy doszło do naruszenia przepisów.

Spis treści

Cisza wyborcza w tegorocznych wyborach samorządowych rozpoczęła się o północy z piątku na sobotę (z 5 na 6 kwietnia) i zakończyła się dopiero wraz z zakończeniem wyborów. W tym czasie obowiązuje zakaz agitacji wyborczej. W sobotę jednak na ulice Wielunia wyjechały busy Wieluńskiego Transportu Zbiorowego z wizerunkiem Pawła Okrasy, kandydata na burmistrza Wieluniu z KW Łączy Nas Wieluń.

Materiały wyborcze ubiegającego się o reelekcję Pawła Okrasy na pojazdach przewoźnika obsługującego pasażerów gminy Wieluń oczywiście widzieliśmy już znacznie wcześniej, jednak w sobotę sprawa została zgłoszona na policję właśnie ze względu na trwającą wówczas cisze wyborczą.

Trzy zgłoszenia podejrzenia naruszenia ciszy wyborczej w Wieluniu

W sobotę, (6 kwietnia br. ) wieluńscy mundurowi otrzymali trzy zgłoszenia o podejrzeniu naruszenia ciszy wyborczej poprzez agitację. Wszystkie dotyczyły przemieszczających się po terenie miasta autobusów, na których zamieszczony był wizerunek jednego z kandydatów na burmistrza. Policjanci reagują każdorazowo na zgłoszenia dotyczące podejrzenia naruszenia przepisów prawnych. Zgromadzone informacje poddane zostaną analizie i ocenie aby szczegółowo wyjaśnić czy doszło do naruszenia przepisów kodeksu wyborczego - informuje asp. sztab. Katarzyna Grela, Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Wieluniu.

Pełnomocnik KW Łączy Nas Wieluń: Abstrakcyjna działalność nie jest agitacją

O komentarz poprosiliśmy Komitet Wyborczy Łączy Nas Wieluń, który twierdzi, ze skoro odpowiednie organy zajmują się sprawą, to nie pozostaje nic innego jak czekać na ich rozstrzygnięcie. Jednocześnie pełnomocnik wyborczy KW Łączy Nas Wieluń Joanna Skotnicka-Fiuk podkreśla, ze zdaniem KW do agitacji nie doszło.

Wg nas agitacja musi być konkretnym, faktycznym działaniem obliczonym na wywieranie wpływu na opinię publiczną, ukazującym zalety programu danego ugrupowania lub konkretnej osoby. Nie może mieć charakteru abstrakcyjnego, a tak w tym przypadku było. Abstrakcyjna działalność nie jest agitacją. Podobnie jak banery czy plakaty wiszące na słupach - przekazuje Joanna Skotnicka-Fiuk.

Materiały wyborcze kandydata z busów jednak zniknęły i w dniu wyborów pojazdy jeździły już bez wizerunku Pawła Okrasy. Zwróciliśmy się w tej sprawie o komentarz do świadczącego usługi dla mieszkańców gminy Wieluń przewoźnika, czyli firmy ABX2bus, ale na stanowisko firmy możemy liczyć nie wcześniej niż w piątek, do tematu będziemy więc wracać.

Na temat materiałów wyborczych zamieszczanych na pojazdach wypowiadała się już natomiast Państwowa Komisja Wyborcza. Jak informuje PKW, materiały zamieszczone w przestrzeni publicznej przed zakończeniem kampanii nie muszą być na czas ciszy wyborczej usuwane, ale nie wolno ich przemieszczać. Na stronie PKW znajdziemy też wyjaśnienia komisji w sprawie kampanii prowadzonej na pojazdach.

Według PKW przemieszczanie się pojazdów, na których zamieszczono materiały wyborcze jest aktywną agitacją

"Państwowa Komisja Wyborcza wyjaśnia, że po zakończeniu kampanii wyborczej, czyli na 24 godziny przed dniem wyborów i w dniu wyborów do czasu zakończenia głosowania, przemieszczanie się pojazdów, w tym pojazdów komunikacji miejskiej i międzymiastowej, na których umieszczono wyborcze materiały agitacyjne traktowane jest jako aktywna forma agitacji i naruszenie zakazu, zawartego w art. 107 § 1 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. — Kodeks wyborczy (Dz. U. Nr 21, poz. 112, z późn. zm.)." - czytamy na stronie PKW.

Komisja zaznacza przy tym, że naruszenie ciszy wyborczej jest wykroczeniem, ostateczna decyzja więc, czy do niego doszło należy do organów ścigania i sądów, nie do PKW. Jaka decyzja zapadnie w tej konkretnej sprawie powinniśmy przekonać się niebawem.

Przed nami jednak druga tura wyborów burmistrza Wielunia. Warto więc, jeśli wspieramy kandydata lub kandydatkę walczących o urząd burmistrza właśnie poprzez reklamę na samochodzie przed ciszą wyborczą zadbać o to, by materiał promujący startującą osobę został z pojazdu usunięty lub zakryty na czas trwania ciszy, by nie narażać się na ewentualną grzywnę.

Czy cisza wyborcza ma jeszcze sens?

Sama PKW wnioskowała już o ograniczenie ciszy wyborczej. Zdaniem komisji w związku z postępem technologicznym i rozwojem między innymi mediów społecznościowych cisza "staje się fikcją". PKW proponowała, by czas jej trwania ograniczyć tylko do dnia wyborów i tylko do wnętrza budynku, w którym znajduje się lokal wyborczy oraz w konkretnej odległości od takich obiektów (padła propozycja np. 100 metrów).

Póki co jednak zmiany proponowane przez PKW nie zostały wprowadzone, cisza wyborcza więc obowiązuje na dotychczasowych zasadach, a jej złamanie może słono kosztować.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto