Przebudowa ul. Kolejowej w Wieluniu ma ruszyć w 2022 r. Ta część miasta ma swój niepowtarzalny klimat ZOBACZ ZDJĘCIA

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Udostępnij:
W 2022 roku ma rozpocząć się kompleksowy remont ulicy Kolejowej w Wieluniu - położonej na peryferiach miasta, ale mającej swój niepowtarzalny klimat. Czuć tutaj ducha historii, nie tylko za sprawą dworca kolejowego z 1927 r., który po rewitalizacji służy działalności kulturalnej. Obok znajduje się zabytkowe osiedle kolejarskie, jedno z większych takich na terenie woj. łódzkiego. Przy ul. Kolejowej działa też spółdzielnia mleczarska, której dzieje sięgają 85 lat wstecz.

Urząd Miejski w Wieluniu dysponuje już gotowym projektem przebudowy ulic Kolejowej i krzyżującej się z nią ul. Dobrej. Kosztorys inwestycji opiewa na niebagatelną kwotę 9 mln złotych. Główne założenia inwestycji to wykonanie nowej nawierzchni jezdni z asfaltu, budowa chodników i ścieżki rowerowej, zjazdów do posesji, parkingów, nowego oświetlenia, zatok autobusowych, kanalizacji deszczowej. Przewidziano również budowę wodociągu, co pozwoli przełączyć osiedle kolejarskiej z sieci PKP na zasilanie miejskie. Przebudowa obejmie całą infrastrukturą drogową od skrzyżowania Kolejowej z Sieradzką aż po skrzyżowanie ul. Dobrej z Św. Wawrzyńca.

14 grudnia 2021 r. starosta wieluński wydał zezwolenie na realizację inwestycji. Decyzja nie jest jeszcze jednak prawomocna. Jak poinformowano nas w ratuszu, jeden z mieszkańców ul. Kolejowej wniósł odwołanie do wojewody łódzkiego. Roboty planuje się rozpocząć w 2022 r. W uchwalonym już budżecie gminy uwzględniono na to zadanie 1,15 mln zł. Nie ma jeszcze decyzji, czy inwestycja będzie realizowana w cyklu dwuletnim czy dłuższym.

ZOBACZ W GALERII: zdjęcia ul. Kolejowej i okolic

Ulica Kolejowa do niedawna miała status drogi powiatowej. Z początkiem 2020 r., wraz z wieloma innymi ulicami w Wieluniu, została przejęta przez miasto. Od razu z inicjatywy radnych przebudowa zniszczonej drogi została wpisana do planów inwestycyjnych gminy. Wkrótce potem ratusz zlecił wykonanie dokumentacji projektowej za kwotę 130 tys. zł. Przewidywano, że roboty uda się rozpocząć w drugiej połowie 2021 r. (pula przewidziana na to zadanie w zeszłorocznym budżecie wynosiła 1,5 mln zł). Podpisany został jednak aneks do umowy z projektantem, wydłużając termin wykonania dokumentacji w związku ze znaczącym poszerzeniem zakresu inwestycji względem wstępnych zamierzeń.

Oblicza ulicy Kolejowej: zabytkowy dworzec, osiedle kolejarskie z brukowaną uliczką i mleczarnia z 85-letnią historią

Zarówno dworzec, jak i osiedle kolejarskie, powstały wraz z budową linii kolejowej Kalety-Wieluń-Wieruszów w latach 20. XX w. W ostatnich latach nieczynny dworzec przejęła gmina Wieluń i dokonała jego rewitalizacji, zachowując charakterystyczny wygląd zabytku. W dawnej poczekalni, w której pozostawiono oryginalną posadzkę, odbywają się klimatyczne koncerty, a w skrzydłach budynku urządzono pracownie artystyczne. Całością zarządza Wieluński Dom Kultury.

Pobliskie osiedle mieszkaniowe, zbudowane dla kolejarzy i ich rodzin, również widnieje w Gminnej Ewidencji Zabytków. Zalicza się je do jednych z większych zespołów zabudowy okołokolejarskiej na terenie województwa łódzkiego (obok osiedli w Zduńskiej Woli-Karsznicach i Koluszkach). Składa się z czterech budynków jednopiętrowych oraz jednego parterowego. Zachowała się ich pierwotna architektura, która nawiązuje do tzw. stylu dworkowego, przede wszystkim poprzez kryte dachówką czterospadowe dachy. Przy osiedlu biegnie uliczka z brukowaną nawierzchnią.

Vis-a-vis osiedla kolejarskiego mieści się mleczarnia, której historia sięga 85 lat wstecz. W listopadzie 1935 r. rozpoczęła tutaj działalność Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska. W listopadzie 1990 r. została przekształcona w Spółdzielnię Dostawców Mleka. W przyjętej przed ponad 30 laty formule przedsiębiorstwo działa po dziś dzień. Przy wjeździe do zakładu funkcjonuje firmowy sklepik, w którym można kupić świeżutkie wyroby mleczarskie.

W sąsiedztwie mleczarni, już w granicach Dąbrowy, przykuwa uwagę okazały murowany budynek. To nieczynny młyn, który również zapisał piękną kartę w historii tej okolicy. Dodać należy, że przy ul. Kolejowej ma swoją siedzibę przychodnia lekarska, a także placówka Poczty Polskiej i kilka innych przedsiębiorstw, jak składy węgla i hurtownia budowlana. Choć ulica pełni ważne funkcje, długo pozostawała poza orbitą inwestycyjnych priorytetów dla Wielunia, być może z racji swojego peryferyjnego położenia. Teraz wreszcie się to zmienia. Jeśli tylko wszystko pójdzie z planem, w przeciągu najbliższych kilku lat Kolejowa zyska całkiem nowe oblicze.

Przebudowa ul. Kolejowej w Wieluniu ma ruszyć w 2022 r. Ta c...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

R
Realista

Kiedyś ludzie byli lepsi. Może bardziej ubodzy ale lepsi wobec siebie. Przynajmniej nikt nie skrzywdził człowieka za to że jest dobry, uczciwy i szlachetny.

R
Realista
29 listopada, 17:10, Marian:

Teraz Pani radna Dziuba-Marzec ma pole do poPISu. Po to właśnie została wybrana głosami mieszkańców ulicy. Otwiera się pole do działania w sferze bardzo realnej i priorytetowej dla mieszkańców. Jak się poPISze, to druga kadencja pewna.

Iż Pani Anna broni życia nienarodzonych to się chwali - w dzisiejszych czasach trzeba olbrzymiej odwagi żeby dawać świadectwo wiary przez obronę nienarodzonych. Tylko szkoda iż Pani Dziuba z takim zapałem nie staje w obronie życia już narodzonych - dobrych i uczciwych ludzi - wiernych synów i córek Kościoła, którzy są potwornie karani za to iż są DOBRZY, uczciwi i szlachetni. I prosząc o pomoc nie tylko jej nie uzyskują ale jeszcze bardziej są obrażani i nieludzko poniżani. I nawet nie wiedzą czy doczekają pięknych świąt !? Na ich przykładzie widać jak godność ludzką i człowieczeństwo sięgnęła błota.

M
Marian

Teraz Pani radna Dziuba-Marzec ma pole do poPISu. Po to właśnie została wybrana głosami mieszkańców ulicy. Otwiera się pole do działania w sferze bardzo realnej i priorytetowej dla mieszkańców. Jak się poPISze, to druga kadencja pewna.

R
Realista

Wówczas przed laty społeczeństwo było ubozsze ale ludzie wobec siebie lepsi i bardziej życzliwi. Nie to co teraz.

Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie