Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koła gospodyń wiejskich w gminie Czarnożyły ZDJĘCIA

red
Poznajcie stowarzyszenia działające na terenie gminy Czarnożyły. Publikacja towarzyszy konkursowi "Łódzkie Smaki", którego partnerem jest Gminny Ośrodek Kultury w Czarnożyłach.

Na terenie gminy Czarnożyły, we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Czarnożyłach działa 6 kół gospodyń wiejskich oraz Stowarzyszenie Aktywni Razem. Choć czasy się zmieniają cel wciąż przyświeca ten sam. Dla członkiń wciąż ważne są kultywowanie sztuki ludowej, propagowanie tradycji i łączenie jej z nowoczesnością, zachęcanie mieszkańców do uczestnictwa w życiu kulturalnym. Panie uczestniczą w różnego rodzaju uroczystościach kulturalno-patriotyczno-religijnych, organizują zbiórki charytatywne. W trakcie wydarzeń lokalnych promują sztukę kulinarną i potrawy regionalne.

Stowarzyszenie „Aktywni Razem w Czarnożyłach” powstało w 2014 roku i do dziś na jego czele stoi prezes Regina Wojtuniak. Obecnie liczy 23 osoby. To, że stowarzyszenie działa skutecznie potwierdza udział w imprezach nie tylko na terenie gminy Czarnożyły. Członkinie organizują imprezy integracyjne t.j. Święto Ziemniaka, zabawy ostatkowe i sylwestrowe, warsztaty rękodzieła oraz kulinarne. Panie wzięły udział w konkursach Chleb Ziemi Łódzkiej i Baba Wielkanocna. Uwielbiają taniec – w 2019 roku wzięły udział w projekcie Taniec łączy pokolenia, a rok później w kursie komputerowym.

KGW w Łagiewnikach zrzesza 16 osób. Przewodniczącą koła jest Mariola Bącela. KGW słynie m.in. z żurku z pulpetami i pieczarkami, pyz z mięsem i sosem pieczarkowym. Tych specjałów można skosztować na imprezach organizowanych dla mieszkańców. Są to Dzień Kobiet, Dzień Seniora, Wigilia dla osób samotnych. Koło ma swój udział w doposażeniu kuchni w sali OSP. W 2016 roku zdobyło pierwszą nagrodę na dożynkach w Wydrzynie w konkursie na najładniejsze stoisko.

Liczące 39 osób KGW w Raczynie, z przewodniczącą Małgorzatą Urbaniak na czele, realizuje szereg działań skierowanych do całej społeczności wsi Raczyn, w tym dzieci. To właśnie panie z pomocą druhów organizują Dzień Dziecka oraz Mikołajki. Tradycją stało się tworzenie Palmy Wielkanocnej. Rękodzieło można podziwiać w kościele parafialnym. Koło może pochwalić się wypożyczalnią naczyń na imprezy okolicznościowe, którą wyremontowało pracą własnych rąk.

KGW w Gromadzicach zostało reaktywowane się w 2011 roku. Przewodniczącą dwunastoosobowej grupy jest Anna Ciećka. Wizytówką koła są pyszne pączki. Rokrocznie panie organizują Dzień Kobiet, którego główną atrakcją są wymyślone przez członkinie skecze i minikabarety: Maryna, gotuj pierogi, Rolnik szuka żony, Ośrodek zdrowia, Urząd pracy.

KGW w Wydrzynie w 2016 roku obchodziło 60-lecie. Funkcję przewodniczącej pełni Agnieszka Jędrysiak. KGW współpracuje ze szkołą, OSP, GZLS, z LGD Ziemia Wieluńsko-Sieradzką. Tradycją stały się bale karnawałowe i andrzejkowe. Członkinie jako wolontariuszki wzięły udział w zbiórce pieniędzy na leczenie chorego dziecka.

KGW w Opojowicach obecnie liczy 20 osób, na jego czele stoi Mariola Misiak. Członkinie angażują się w lokalne uroczystości tj. dożynki gminno-parafialne, Boże Ciało, jubileusz Ochotniczej Straży Pożarnej. Organizują wycieczki rowerowe, wyjazdy do teatru. Danie popisowe to pierogi z kapustą i grzybami.

KGW Kąty, pod kierownictwem Małgorzaty Parzybut, obecnie skupia 10 pań, które w swych działaniach świetnie się uzupełniają. Koło pełni wiodącą rolę w życiu wsi – gospodynie organizują Dzień Kobiet, bal andrzejkowy i karnawałowy, planują wycieczki, wyjazdy do teatru.

Koła gospodyń wiejskich w gminie Czarnożyły ZDJĘCIA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto