MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

"Ile waży słowo". Debata o hejcie i mowie nienawiści w II LO w Wieluniu

OPRAC.:
Marcin Stadnicki
Marcin Stadnicki
Policjanci z wieluńskiej komendy wspólnie z II Liceum Ogólnokształcącym w Wieluniu organizowali w środę debatę pod hasłem "Ile waży słowo". Wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości oraz Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Wieluniu, a gościem specjalnym był Mateusz Walczak z TVN24. Tematem debaty był hejt, mowa nienawiści i bezpieczeństwo w interenecie.

Hejt, cyberprzemoc, mowa nienawiści – tak często słyszy się o tych zjawiskach. Stąd też potrzeba wspólnych działań, aby uświadamiać młodzież o zagrożeniach płynących z internetu. Taki cel przyświecał zorganizowanej w dniu 10 kwietnia 2024 roku w II Ogólnokształcącym w Wieluniu im. Janusza Korczaka debacie społecznej pn.”Ile waży słowo” - informuje asp. sztab. Katarzyna Grela, Oficer Prasowy KPP w Wieluniu.

Wspólny projekt liceum i wieluńskiej policji skierowany był do młodzieży. Była to okazja do edukowania i uwrażliwiania młodych ludzi, by reagowali na wszelkie przejawy hejtu i mowy nienawiści w sieci.

Podczas debaty wieluńską komendę reprezentował Komendant Powiatowy Policji w Wieluniu podinspektor Grzegorz Kurek. W debacie uczestniczyli również Renata Tatara – dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Wieluniu, Daniel Sibiak – dyrektor oddziałów Dziennika Łódzkiego min. w Wieluniu oraz nauczyciel dziennikarstwa w II Liceum.
Internet jest nierozerwalną częścią naszego życia. Ze smartfonów czy komputerów korzystają również dzieci i młodzież. Negatywne i agresywne komentarze oraz wrogość ze strony innych, pozornie anonimowych osób, mogą dotknąć na różnych portalach i witrynach niemal każdego. Hejt jest jedną z form cyberprzemocy, która przejawia się agresją i nienawistnymi komentarzami. Może on przybierać różne postacie, od pełnych wulgaryzmów komentarzy, po obraźliwe memy, nagrania, czy też zmodyfikowane zdjęcia. Aby przeciwdziałać temu zjawisku należy przede wszystkim edukować młodych ludzi na temat zagrożeń, aby z jednej strony nie stali się ofiarami, a z drugiej aby nie byli autorami takich negatywnych zachowań - relacjonuje Katarzyna Grela.

W przeprowadzonej w środę debacie udział wzięli także przedstawiciele Zarządu terenowego w Łodzi Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, którzy mówili o prawnych aspektach hejtu w internecie. Funkcjonariusze nie tylko przedstawili czym jest hejt i jakie może przybierać formy. Wskazali także jak reagować na mowę nienawiści.

Nie zabrakło również informacji dotyczących konsekwencji prawnych jakie można ponieś za pełne agresji i nienawiści komentarze kierowane w sieci wobec drugiej osoby. Policjanci podkreślali również, jak istotne jest to, aby osoba pokrzywdzona nie bała się szukać pomocy i nie obawiała się reakcji sprawców. Z kolei sprawcy takich czynów muszą pamiętać, że w sieci nikt nie pozostaje anonimowy i mogą ponieść konsekwencje prawne - przypomina rzeczniczka wieluńskiej policji.

W debacie udział wziął także gość specjalny, dziennikarz TVN24 Mateusz Walczak, który podzielił się z młodzieżą swoimi doświadczeniami związanymi z hejtem w sieci. Walczak mówił także o tym, jak można poradzić sobie z tym problemem.

O psychologicznych konsekwencjach hejtu oraz o tym jak sobie z nim poradzić i gdzie szukać pomocy mówiła z kolei Barbara Puchała z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wieluniu.

"Ile waży słowo". Debata o hejcie i mowie nienawiści w II LO...

od 7 lat
Wideo

Kiedy i jak sprawdzić wyniki matur?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto