Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jubileusz 25-lecia II LO w Wieluniu i Gala Absolwentów "Korczaka" ZDJĘCIA

Marcin Stadnicki
Marcin Stadnicki
Rozpoczęły się uroczystości z okazji 25-lecia II Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka w Wieluniu. Pierwszym z wydarzeń organizowanych w ramach jubileuszu była gala z udziałem absolwentów, byłych dyrektorów oraz przyjaciół, uczniów i obecnej kadry liceum. W trakcie gali wręczono podziękowania i pierwsze w historii tytuły "Ambasadorów Korczaka". Był też czas na wspomnienia, a uroczystość uświetniali występami uczniowie II LO oraz chór szkoły pod kierownictwem Jakuba Jurdzińskiego. Zobaczcie naszą fotorelację z tej pięknej uroczystości.

Spis treści

II Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka w Wieluniu obchodzi w tym roku 25-lecie istnienia. Uroczystości jubileuszowe potrwają trzy dni, a rozpoczęły się one w czwartek 2 czerwca w sali liceum od Gali Absolwentów.

Czwartkowa uroczystość rozpoczęła się od koncertu Chóru II Liceum Ogólnokształcącego pod kierownictwem Jakuba Jurdzińskiego.
Galę poprowadzili uczennica klasy prawniczo-dziennikarskiej II LO Kinga Krawczyk i absolwent i nauczyciel szkoły oraz dyrektor oddziałów Dziennika Łódzkiego w Wieluniu, Sieradzu i Zduńskiej Woli Daniel Sibiak.

Oficjalnego otwarcia gali dokonała dyrektor liceum Renata Tatara, po czym głos zabrał starosta wieluński Marek Kieler.

W krajobrazie Wielunia swoje szczególne miejsce ma szkoła przy ul. Piłsudskiego 6. 25 lat jej istnienia to historia zapisana wielkimi i mniejszymi wydarzeniami, sukcesami, ale także porażkami, z których wyciągnięto wnioski. Codziennym trudem kolejnych dni, miesięcy, lat, rytmem pracy jej dyrektorów, nauczycieli i wychowawców - mówił Marek Kieler.

Starosta podkreślał, że absolwenci II LO, z których wielu odniosło sukces, szkołę zapamiętają jako miejsce kształtowania ich charakterów i przygotowania do kolejnych etapów życia. Szkoła, jak mówił Kieler, na oczach kolejnych pokoleń stawała się coraz bardziej nowoczesna i stale dostosowuje się do nowych potrzeb i wymagań.

Gdy chce się być szkołą marzeń, miejscem, do którego się tęskni i chętnie wraca po latach, to ta szkoła musi podejmować wyzwania sięgając po innowacje, czasem eksperymentować, poszukiwać nowych rozwiązań. Musi jednak także budować na fundamentach poprzednich pokoleń swój rozwój. Nie zapominać o tradycji, bo ona jest znakiem jej tożsamości - mówił Marek Kieler dodając, że II LO jest taką właśnie szkołą.

W uroczystej gali udział wzięli byli dyrektorzy II LO, którzy w trakcie swoich wystąpień przywołali wspomnienia sprzed lat. Pierwszy dyrektor liceum Zenon Kołodziej opowiedział między innymi o nadaniu szkole sztandaru i imienia, które nosi obecnie, co miało miejsce 1 czerwca 1998 roku. Imię patrona placówki zostało wybrane po przeprowadzonym wcześniej plebiscycie. Plebiscyt wygrał Janusz Korczak, choć wśród propozycji patronów znalazła się również Agnieszka Osiecka.

Pierwszy dyrektor II LO Zenon Kołodziej: ta szkoła ma 25 lat najmłodszego okresu funkcjonowania

Kołodziej mówił też o samym jubileuszu szkoły.

Ta szkoła nie ma 25 lat. Ma 25 lat najmłodszego okresu funkcjonowania. Po wszystkich przemianach, które miały miejsce zrodziła się taka placówka - przypominał Zenon Kołodziej - liceum zrodziło się w 1996 roku, ale to nie było tak, że ktoś sobie wymyślił, władze czy środowisko społeczne, to nie jest Feniks, który gdzieś tam z popiołów powstał, chociaż jak sobie przypomnę nasze konflikty, to nam tych popiołów nigdy nie brakowało, szczególnie przy przy nadawaniu imienia i poszukiwaniu projektów sztandaru. Była to pewna konsekwencja przemian w systemie kształcenia w Polsce.

Jak mówił były dyrektor II LO, historia szkoły swoimi korzeniami sięga okresu powojennego. Kołodziej przypominał, że liceum powstało w wyniku podziału Zespołu Szkół nr 2 w Wieluniu.

Po przemówieniu Zenona Kołodzieja uczestnicy uroczystości uczcili minutą ciszy pamięć drugiej dyrektorki szkoły Stanisławy Kossakowskiej, która funkcje pełniła w latach 2000 - 2006. Byłą dyrektor wspominał prowadzący galę.

Wspomnienie drugiej dyrektor szkoły Stanisławy Kossakowskiej

Jej znakiem rozpoznawczym był odcień zieleni. Pamiętam, że zawsze miała na sobie zieloną broszkę i zielone cienie na powiekach. Na pozór groźna, ale gdy wchodziło się do niej do gabinetu, można było o wszystkim porozmawiać i wszystko załatwić. Pamiętam, że miała też niebywałe poczucie humoru, którym zaskakiwała nas podczas studniówek, a także mniej oficjalnych uroczystości. Jak każdy dyrektor znała historie uczniów, ich możliwości, a także problemy. Wspierała tych, którzy tego potrzebowali, i mobilizowała tych, którym nie zawsze się chciało. A była bardzo pamiętliwa i doskonale wiedziała, kogo na co stać - mówił Daniel Sibiak.

Mirosław Kubiak wspomina powstanie Izby Pamięci

Trzecim dyrektorem placówki w jej 25- letniej historii był w latach 2006 - 2013 Mirosław Kubiak. W trakcie gali Kubiak mówił między innymi o utworzeniu w szkole Izby Pamięci Września 1939 roku oraz stworzenia "Ściany Korczaka".

Musze się odnieść do pana Zenona Kołodzieja. Nie wiem, czy pan Zenon pamięta, ale spotkaliśmy się kiedyś przy drzwiach metalowych, które były przy wejściu do izby od zewnątrz - wspominał Mirosław Kubiak - pan Kołodziej powiedział: słuchaj, nie chciałbyś zrobić Izby Pamięci? Wyobrażałem sobie, ze to będzie jakaś przerobiona klasa i powiedziałem, że mamy mało klas, więc na pewno nie teraz.

Jak wspominał Kubiak, Kołodziej zapytał wówczas co jest za tymi metalowymi drzwiami, gdzie wówczas mieściła się kotłownia i to był właśnie początek izby pamięci. Jak mówił były dyrektor II LO, kadra szkoły miała wówczas 48 godzin na zrobienie projektu.

Renata Tatara: Gdy realizowaliśmy pierwszy projekt unijny, musieliśmy wszystkiego nauczyć się od podstaw

Jako ostatnia z szefów placówki głos zabrała obecna dyrektor Renata Tatara, za czasów której szkoła wzbogaciła się o nowe kierunki kształcenia oraz nawiązała współpracę m.in. z Politechniką Łódzką, Uniwersytetem Łódzkim, Akademią Humanistyczno-Ekonomiczną w Łodzi, Uniwersytetem Opolskim, Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu, Akademią Medyczną w Łodzi, firmą Wielton, SP ZOZ Wieluń, wieluńskimi mediami, a ostatnio z 15 Brygadą Wsparcia Dowodzenia w Sieradzu oraz Akademią Sztuki Wojennej w Warszawie. Szkoła przeszła w tym czasie także głębokie przemiany. Wzbogaciła się o nowe pracownie, przeprowadzono szereg remontów, w tym remont sali gimnastycznej, a w ostatnich latach otwarte zostały między innymi stołówka i strefa relaksu. Placówka pozyskała na te zadania sporo środków zewnętrznych.

Gdy realizowaliśmy pierwszy projekt unijny, musieliśmy wszystkiego nauczyć się od podstaw. Pamiętam - emocje były bardzo duże, pojawiały się pytania, czy podołamy. Największym wyzwaniem było wówczas rozliczenie finansowe takiego projektu, a robiliśmy to samodzielnie, więc rzuciliśmy się wówczas naprawdę na głębokie wody. Dzisiaj widzimy, że było warto. Potem było już łatwiej, pojawiły się projekty krajowe. Nie ominęłam żadnej możliwości starania się o fundusze, nie mogłam sobie pozwolić na jakikolwiek odpoczynek, bo szkoła była cały czas w potrzebie modernizowania i ulepszania - mówiła Renata Tatara. Obecna dyrektor podkreślała także, że nie dała za wiele czasu na odpoczynek kadrze szkoły, której dziękowała za zaangażowanie we wszystkie zrealizowane projekty.

W trakcie uroczystości wręczono listy gratulacyjne pracownikom, którzy rozpoczynali pracę w szkole 1 września 1996 roku. Podziękowania trafiły też do olimpijczyków z II LO. Po raz pierwszy wręczono też statuetki "Ambasadora II LO", które odtąd będą wręczane podczas najważniejszych uroczystości szkolnych. Listę pierwszych ambasadorów szkoły znajdziecie na końcu artykułu.

W trakcie gali podziękowania trafiły także do licznych przyjaciół II LO. Podczas uroczystości absolwenci szkoły, którzy także zabierali głos zgodnie twierdzili, że w "Korczaku" panuje niepowtarzalna atmosfera, a placówka nie tylko uczy, ale kosztuje osobowość swoich uczniów. Jak mówili, gdyby drugi raz stanęli przed wyborem szkoły ponadpodstawowej, na pewno postawiliby na II LO.

Ambasadorzy II Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka w Wieluniu

  • Profesor Tadeusz Olejnik
  • Henryk Strózik
  • Joanna Osyda
  • Krzysztof Pogoda
  • Mateusz Walczak
  • Daniel Sibiak

Jubileusz 25-lecia II LO w Wieluniu i Gala Absolwentów "Korc...

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto