Co zrobić, gdy na swojej drodze spotkasz dzika? To ważne: zachowaj spokój. Oto kilka ważnych wskazówek

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Spotkanie z dzikiem może być niebezpieczne. Warto znać zasady, które pomogą nam, gdy na swojej drodze spotkamy dzikie zwierzęta.
Spotkanie z dzikiem może być niebezpieczne. Warto znać zasady, które pomogą nam, gdy na swojej drodze spotkamy dzikie zwierzęta. 123rf
Spotkać w lesie dzika nie jest trudno, gdyż to jego naturalne środowisko. Coraz częściej też zwierzęta wychodzą do przestrzeni miejskiej. Nie każdy jednak wie, jak zachować się, gdy zwierzę pojawi się na naszej drodze. Uciekać czy stać nieruchomo? Czy dzik może stwarzać zagrożenie? Sprawdź, co zrobić w takiej sytuacji.

Spis treści

Dziki to zwierzęta duże i silne, ale rzadko kiedy atakują ludzi. Nie są drapieżnikami, jednak w obliczu zagrożenia mogą zostać sprowokowane do ataku. Przy spotkaniu z nimi warto więc zachować ostrożność i roztropność. Mają wyostrzony węch i słuch, ale słaby wzrok, co często powoduje, że człowiek jako pierwszy potrafi je dostrzec.

- W przypadku spotkania z dzikiem, człowiek, jeśli nie został przez niego zauważony, nie powinien wykonywać gwałtownych ruchów, lecz spokojnie się oddalić – przypomina Policja Warmińsko-Mazurska.

Zobacz:Ważne wskazówki - co zrobić, gdy spotkasz dzika

Las to środowisko dzików

Podobnie jak wilki, dziki nie są zwolennikami spotkań z ludźmi. Prowadzą swój tryb życia, zazwyczaj nocny, zdarza się, że wychodzą z lasu na miejskie ulice. Szukają tam pożywienia. Spotkanie ich to raczej rzadka sytuacja, najczęściej do konfrontacji dochodzi na leśnych ścieżkach.

Co zrobić, gdy staniemy oko w oko z dzikiem?

Kluczowe są zachowanie spokoju i brak gwałtownych ruchów. Dzik atakuje, gdy czuje się zagrożony, dlatego najlepiej pozostać w bezruchu i poczekać, aż osobnik się oddali.

- Szczególną ostrożność trzeba zachować w okresie wiosennym, kiedy pojawiają się młode dziki. Warchlaków nie wolno dotykać ani zabierać z lasu. Jeśli matka jest w pobliżu, może stać się bardzo agresywna i zaatakować. Dlatego w przypadku spotkania nawet młodego dzika należy spokojnie się oddalić – przestrzega Michał Gzowski, rzecznik prasowy Lasów Państwowych.

Zdarza się, że na spacerze spotkamy nie jednego osobnika, a pełne rodziny, tu także należy zachować ostrożność.

Jak zareagować, gdy dzik zechce zaatakować?

Sytuacje zagrażające życiu przy spotkaniu z dzikiem są rzadkie, ale warto wiedzieć, jak zachować się, gdy zwierzę zdecyduje się ruszyć w naszą stronę.

- Jeśli jednak zwierzę zaczyna biec w naszą stronę, wystarczy zejść mu z drogi. Dziki nie są zwrotne. Żeby zawrócić, muszą zahamować i dopiero zmienić kierunek biegu. W ten sposób można zyskać przewagę przy ucieczce – informuje Gzowski.

iPolitycznie - Jeśli KE nas nie posłucha, będziemy żądać rekompensat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co zrobić, gdy na swojej drodze spotkasz dzika? To ważne: zachowaj spokój. Oto kilka ważnych wskazówek - Strefa Agro

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Małgorzata
Rady z pewnością się przydadzą, ale wolałabym go nigdy nie spotkać. A z racji tego, że mieszkam na wsi mam rozwieszone nawet woreczki kunagone na ogrodzeniu i zawsze zamkniętą bramę, żeby nie wchodziły na podwórko.
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie