Wieluński Szlak Roku 1920. Miejsca pamięci związane z walkami w obronie niepodległości ZDJĘCIA

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Na placu Kazimierza Wielkiego odbywają się kilka razy do roku uroczystości patriotyczne
Na placu Kazimierza Wielkiego odbywają się kilka razy do roku uroczystości patriotyczne Zbigniew Rybczyński
Udostępnij:
W Wieluniu nie brakuje miejsc pamięci związanych z walkami w obronie niepodległości kraju przed stu laty. Wejdź do galerii zdjęć, by udać się na wirtualny spacer po Wieluńskim Szlaku Roku 1920.

Sto lat temu Polacy, w tym mieszkańcy ziemi wieluńskiej, masowo chwytali za broń, by bronić dopiero co odzyskanej niepodległości. Decydująca dla przebiegu wojny z bolszewicką Rosją okazała się Bitwa Warszawska, stoczona w sierpniu 1920 r. W Wieluniu nie brakuje miejsc pamięci związanych z tamtymi dramatycznymi wydarzeniami. Muzeum Ziemi Wieluńskiej postanowiło wykorzystać je w celach edukacyjnych i tak zrodził się Wieluński Szlak Roku 1920. Każdy z jego przystanków został oznaczony stosowną tabliczką z kodem QR, który po zeskanowaniu smartfonem odsłania przed zwiedzającym historię związaną z danym miejscem.

Punkty Wieluńskiego Szlaku Roku 1920:

  1. dziedziniec szkół katolickich przy ul. Śląskiej
  2. grób ks. Józefa Pruchnickiego
  3. grób Józefa Kubalczyka
  4. relikty kościoła farnego
  5. tablice pamiątkowe przy placu Kazimierza Wielkiego
  6. budynek starostwa (dawnego zamku)
  7. Muzeum Ziemi Wieluńskiej

Zapraszamy na wirtualny spacer po Wieluńskim Szlaku Roku 1920. W galerii znajdziecie zdjęcia miejsc pamięci oraz ich opisy, które pochodzą z folderu wydanego przez Muzeum Ziemi Wieluńskiej.

We wrześniu 2020 r. na dziedzińcu szkół katolickich zorganizowano inscenizację nawiązującą do wydarzeń sprzed stu lat. Wtedy mieściło się tutaj Gimnazjum Realne im. T. Kościuszki. Kilkudziesięciu jego uczniów wraz ze swym nauczycielem Józefem Sobińskim, odpowiadając na apel polskich władz, zgłosili się na ochotnika do Wojska Polskiego, aby stanąć do walki z Armią Czerwoną. W przedstawieniu zrekonstruowano uroczyste pożegnanie młodocianych bohaterów z Wielunia. Oprócz inscenizacji zorganizowano grę miejską dla młodzieży z udziałem grup rekonstrukcyjnych.

- Rok 1920 to szczególna data dla Polaków. Gdyby nie bohaterstwo także rówieśników uczniów, którzy znajdują się na tym placu, nie wiadomo, jak potoczyłaby się historia Polski, ale także części Europy. Gdyby nie ogromna determinacja wszystkich, którzy stanęli mężnie z bronią u nogi, by powstrzymać nieprzyjaciela podążającego w kierunku Warszawy, byłaby klęska. I z dużą pewnością utrata niepodległości na długie lata, albo stworzenie zaledwie kadłubowego państwa polskiego – przemawiał na dziedzińcu „katolika” Jan Książek, dyrektor MZW.

Wrześniowe wydarzenia i historyczny szlak przygotowano w ramach projektu "Młodzi aktywni 1920 - Młodzi pamiętają 2020", na który MZW otrzymało dofinansowanie z Programu Dotacyjnego "Koalicje dla Niepodległej”. Na stronach internetowych muzeum można obejrzeć film nakręcony podczas inscenizacji i gry miejskiej.

ZOBACZ FOTORELACJĘ:

Historyczna inscenizacja i młodzieżowa gra miejska w Wieluni...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

R
Realista

NIE MA NIEPODLEGŁOŚCI BEZ SPRAWIEDLIWOŚCI I PRAWORZADNOSC I ! Krzywda człowieka na skutek bezprawia całkowicie zaprzecza wolności.

Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie