Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieluń. Ul 18 Stycznia na razie zostaje. Radni nawet nie głosowali nad zmianą nazwy

Marcin Stadnicki
Marcin Stadnicki
Zbigniew Rybczyński
Ulica 18 Stycznia w Wieluniu decyzją większości radnych Rady Miejskiej na razie nie zmieni nazwy. Punkt dotyczący podjęcia uchwały w tej sprawie znalazł się w porządku obrad dzisiejszej sesji, na którą zaproszono prof. Tadeusza Olejnika, by podzielił się swoją opinią w tej sprawie. Radni jednak już na samym początku obrad na wniosek komisji Prawa i Porządku zdjęli punkt dotyczący zmiany nazwy z porządku. Wnioskodawcy proponowali powrót do historycznie nazwy ul. Rudzka. Temat mimo dzisiejszej decyzji radnych nie jest jeszcze zamknięty.

W porządku obrad czwartkowej sesji Rady Miejskiej w Wieluniu znalazł się punkt dotyczący podjęcia uchwały o zmianie nazwy ul. 18 Stycznia na ul. Rudzką. Projekt uchwały przygotowała grupa radnych: Anna Dziuba - Marzec, Wojciech Psuja, Roman Drosiński i Tomasz Akulicz.

Była to już druga próba zmiany nazwy tej ulicy w ostatnim czasie. Wcześniej radni chcieli wprowadzić ten punkt do porządku obrad nadzwyczajnej sesji 9 marca, wówczas zgody na zmianę porządku obrad nie wyraził Burmistrz Paweł Okrasa, który przekonywał, że sprawę należy rozpatrzyć na sesji w trybie normalnym.

Na czwartkowe obrady radni zaprosili prof. Tadeusza Olejnika, historyka, regionalistę i autora wielu publikacji o historii Wielunia. Profesor miał podzielić się z radnymi swoja opinią na temat zmiany nazwy ulicy. Już na samym początku obrad radni większością głosów zdjęli jednak z porządku punkt dotyczący zmiany nazwy ulicy na wniosek komisji Prawa i Porządku Publicznego. Mimo zdjęcia punktu radni wysłuchali prof. Olejnika, który jest zwolennikiem powrotu do historycznej nazwy "ul. Rudzka".

Jak mówił profesor, historyczne nazewnictwo ulic jest otaczane szczególną troską w wielu miastach w Polsce. Olejnik podkreślał, że w Wieluniu są ulice posiadające kilkusetletni rodowód, jak choćby ul. Barycz, o której pierwsze wzmianki pochodzą z 1402 roku.

Profesor przypomniał o historycznych związkach Wielunia z Rudą.

Zanim powstał Wieluń, siedzibą jednej z najstarszych na ziemiach polskich kasztelanii była kasztelania w Rudzie pod Wieluniem. Jak pisze nasz znakomity rodak Jan Długosz, Wieluń zyskał na znaczeniu wtedy, kiedy miasta i mieszczan rudzkich przeniesiono do Wielunia. Jak pisze Długosz, miasta pocieszniejszego, ludniejszego i lepiej przystosowanego do celów obronnych - mówił Tadeusz Olejnik - Istnieją ścisłe związki między Wieluniem a Rudą. Dla podkreślenia tych związków Rudy i Wielunia jedną z głównych ulic Wielunia nazwano ulicą Rudzką. Nazwa ta utrwaliła się w pamięci wielu pokoleń Wielunian.

Po wystąpieniu profesora radny Tomasz Akulicz złożył wniosek o ponowne wprowadzenie do porządku obrad punktu o zmianie nazwy ulicy, radni jednak nie zmienili swojego stanowiska w tej sprawie.

Jak wyjaśniał przewodniczący komisji Prawa i Porządku Publicznego Radosław Buda, do tematu przywrócenia historycznej nazwy ulicy można wrócić, ale po konsultacjach społecznych.

Wydaje mi się, że radnych nie trzeba przekonywać do tego, co pan profesor powiedział, wszyscy jesteśmy zgodni, ale nie zapominajmy, że jesteśmy tutaj również przedstawicielami mieszkańców gminy Wieluń i miasta Wielunia. Na posiedzeniu komisji były te aspekty poruszane i stworzony został taki wniosek formalny (o zdjęcie punktu z porządku obrad - red.) z powodu konieczności przeprowadzenia konsultacji społecznych. Mam nadzieję, ze przewodniczący zarządu osiedla nr 5, jak również sołtys miejscowości Ruda nie omieszkają zaprosić pana profesora, żeby przedstawił tą wykładnię, która nam przedstawił, a która mi jest osobiście dobrze znana, bo wielokrotnie z panem profesorem rozmawiałem w tej kwestii - mówił Radosław Buda.

Temat zmiany nazwy ulicy zapewne więc niebawem powróci na zebraniach osiedlowych i sołeckich, a w konsekwencji pewnie także na sesji Rady Miejskiej.

ZOBACZ TEŻ:

Ulica 18 Stycznia w Wieluniu. Letnie wspomnienie sprzed 10 lat

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto