Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieluń: Młodzież ruszy w miasto ze sprejami

Zbyszek Rybczyński
W Wieluniu nie brakuje młodych osób, które znają arkana tzw. sztuki miasta
W Wieluniu nie brakuje młodych osób, które znają arkana tzw. sztuki miasta archiwum DŁ
Czy malunki na ścianach mogą być czymś innym niż aktem wandalizmu? Wieluńska młodzież spróbuje za pomocą graffiti poprawić estetykę miasta

Jednym z najważniejszych założeń akcji przygotowywanej przez Sejmik Młodzieży Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Wieluńskiego jest malowanie murali "na legalu". Malunki pojawią się tylko w miejscach, gdzie uda się uzyskać zgodę właściciela obiektu.

- Chcemy w ten sposób uciec od etykiety wandalizmu i chuligaństwa, jakim jest bazgranie bez wiedzy właścicieli. Graffiti to pełnoprawna forma sztuki, uznawana na całym świecie, choć u nas jeszcze mało popularna - przekonuje Marzena Uryszek, wieluńska artystka i nauczycielka, która jest jedną z koordynatorek akcji. - Są miasta, w których wręcz całe osiedla są wymalowane ciekawymi graffiti.

Nie będzie to pierwsza próba przełamania mylnego wyobrażenia na temat graffiti w Wieluniu. Niecałe dwa lata temu na frontowej ścianie budynku kina "Syrena" powstał sporej wielkości mural, którego tematyka nawiązuje do architektury miasta i jego historii. Była to część projektu "Graffiti - sztuka miasta", realizowanego przez Łódzki Dom Kultury.

Akcja Sejmiku idzie jednak o krok dalej. O ile malunek na "Syrenie" jest ciekawym dodatkiem, tak teraz chodzi o radykalną ingerencję w estetykę miejsc, które delikatnie mówiąc, nie są zbyt atrakcyjne. A takich w Wieluniu, głównie na obrzeżach, nie brakuje. Przykładem może być okolica stacji PKP Wieluń-Miasto, czy też fragment ulicy POW na wylocie do Widoradza.Jeśli tylko uda się uzyskać zgodę, z pewnością można tam się spodziewać odwiedzin młodych osób ze sprejami w rękach.

Kolejnym ważnym celem, obok przełamywania stereotypów i poprawy estetyki, jaki przyświeca akcji, jest po prostu zachęcenie młodych wielunian do twórczej pracy. Zanim grafficiarze wyruszą w teren, będą musieli przygotować projekty przyszłych murali. Niewykluczone, że podczas roboczych spotkań wyklaruje się jakiś temat przewodni.

Póki co organizatorzy czekają na zgłoszenia chętnych do udziału w przedsięwzięciu, którego pierwszych efektów prawdopodobnie będzie można spodziewać się we wrześniu. Informacji udzielają koordynatorki Marzena Uryszek (tel. 518 384 953) oraz Doroty Musiałek (606 940 471).

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto