Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Widowisko historyczne w Skomlinie. Ponad 40 rekonstruktorów odegrało dramatyczne sceny z okresu powstania styczniowego ZDJĘCIA, FILM

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Rzesze widzów były świadkami widowiskowa historycznego w Skomlinie, w którym ponad 40 rekonstruktorów odegrało dramatyczne sceny z okresu powstania styczniowego. Dużą inscenizacją zorganizowano dzięki dofinansowaniu ze środków Biura „Niepodległa”. Zobaczcie naszą fotorelację i materiał filmowy z inscenizacji

To była pierwsza inscenizacja historyczna w Skomlinie i od razu przygotowana z rozmachem. Na boisku Szkoły Podstawowej wszyscy chętni mogli z bliska przyglądać się militarnemu starciu powstańców styczniowych z żołnierzami rosyjskimi. Wcześniej odtworzone zostały sceny poprzedzające wybuch niepodległościowego zrywu przed 160 laty. Wydarzenie, w którym były nawet wystrzały z armaty, przyciągnęło rzesze skomlinian.

W widowisku zaprezentowało się siedem grup rekonstrukcyjnych, a całość koordynowało Stowarzyszenie Historyczne Gloria Victis. Jego prezes Ireneusz Karbowski pełnił rolę narratora, na bieżąco przybliżał widzom historyczne fakty i tym samym pozwolił widzom w pełni zrozumieć przyczyny, przebieg i konsekwencje najdłuższego i największego powstania w dziejach Polski, zakończonego upadkiem i ostrymi represjami ze strony zaborcy.

ZOBACZ WIDEO:

od 16 lat

Przed inscenizacją prelekcję o powstaniu wygłosił miejscowy historyk Damian Orłowski. Przybliżył sylwetki bohaterów zrywu związanych z ziemią wieluńską – Jana Przybyłowicza, Adolfa Szmidta i Ignacego Słupskiego, omówił także najważniejsze wydarzenia, jakie rozegrały się w 1863 r. w okolicach Skomlina i Wróblewa. Miało tutaj miejsce wielkie starcie kawaleryjskie.

W inscenizacji epizodów z okresu powstania styczniowego uczestniczyło łącznie ponad 40 rekonstruktorów. Wydarzenie takiej skali stało się możliwe dzięki dofinansowaniu w kwocie 10 tys. zł, jakie Gminna Biblioteka Publiczna w Skomlinie pozyskała ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863 – 1864”. Akcenty muzyczne zapewnił zespół „Skomliniacy”, który zaprezentował znane pieśni patriotyczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto