Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wanda Majtyka z Popowic otrzymała prestiżową nagrodę im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”

Daniel Sibiak, Magdalena Kopańska
Benefis 20-lecia Wandy Majtyki, który zorganizowano w wieluńskim muzeum był okazją do złożenia gratulacji i podziękowań za  zasługi dla kultury ludowej
Benefis 20-lecia Wandy Majtyki, który zorganizowano w wieluńskim muzeum był okazją do złożenia gratulacji i podziękowań za zasługi dla kultury ludowej Magdalena Kopańska, Paweł Olejnik
Wanda Majtyka z Popowic otrzymała prestiżową nagrodę im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. Jest to najbardziej prestiżowe wyróżnienie w dziedzinie kultury tradycyjnej w Polsce.

Nagrodę im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” przyznaje minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu. Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się 1 lipca na Zamku Królewskim w Warszawie. Już dzisiaj jednak do Wandy Majtyki spływają gratulacje.

- Niezmiernie ucieszył nas fakt, że Pani Wanda Majtyka, twórczyni z Popowic została wyróżniona Nagrodą im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. Jest to najbardziej prestiżowe wyróżnienie w dziedzinie kultury tradycyjnej w Polsce. Pani Wanda to śpiewaczka solistka, autorka scenariuszy, reżyserka i aktorka widowisk teatru wiejskiego, instruktorka zespołów w Ożarowie, wykonawczyni plastyki, ozdób z papieru i rekwizytów obrzędowych. Wielokrotnie gościła w naszym muzeum dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem. Gratulujemy i życzymy wielu lat w zdrowiu - w tak piękne gratulacje złożyli pani Wandzie pracownicy wieluńskiego muzeum wraz z dyrektorem Janem Książkiem.

Dodajmy, że to właśnie w wieluńskim muzeum w 2018 roku zorganizowano Benefis Wandy Majtyki.

Wanda Majtyka urodzona w 1936 roku w Popowicach zainteresowanie sztuką ludową przejawiała od najmłodszych lat. Podglądała obrzędy kultywowane w domu rodzinnym przez mamę i babcię oraz słuchała barwnych opowieści o życiu na wsi. Robiła przepiękne pająki, pisanki i tradycyjne ozdoby bibułkowe. Artystyczne uzdolnienia zaowocowały wieloma nagrodami na międzynarodowych konkursach plastyki obrzędowej oraz nagrodami indywidualnymi i zbiorowymi, które zdobyła występując z Zespołem Śpiewaczo-Obrzędowym z Ożarowa, z którym związana była ponad 20 lat.

- Pewnego dnia przyszła do mnie pani Wanda i powiedziała: chcą, żebym wyreżyserowała takie widowisko związane z kulturą dworską. Byłam zdumiona, tymczasem ona zdradziła mi, że napisała już coś takiego i zaangażowała całą rodzinę, żeby wystawili wraz z nią tę sztukę teatralną. I tak się też stało, widowisko zostało sfilmowane i pokazane przez telewizję polską. Pani Wanda zaczynała jednak od plastyki obrzędowej - tak podczas benefisu Wandy Majtyki, który zorganizowano w 2018 roku w wieluńskim muzeum wspominała współpracę z twórczynią Bogusława Wiluś, etnograf, były kierownik Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie. W uznaniu zasług dla kultury ludowej w 2011 roku Gmina Mokrsko przyznała Wandzie Majtyce godność Honorowego Obywatela Gminy. Podczas niedzielnego benefisu życzenia i podziękowania twórczyni złożyli przedstawiciele władz i instytucji, m.in. muzeum i szkoły w Ożarowie.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto