Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biesiada Świętojańska w Ożarowie. Był konkurs na najładniejszy wianek i najlepiej pływający wianek ZDJĘCIA

Ewa Misiak
W sobotę 31 lipca w Gospodarstwie Agroturystycznym w Ożarowie zorganizowano Biesiadę Świętojańską.

Biesiada Świętojanka w Ożarowie

Dom Kultury w Ożarowie wraz z Gminą Mokrsko, w sobotę 31 lipca, zaprosił mieszkańców na Biesiadę Świętojańską. Projekt z powodu pandemii był nieco opóźniony. Biesiada „Hej Jana, Jana będziemy chwalić…” rozpoczęła się o godz. 17:00 na terenie Gospodarstwa Agroturystycznego w Ożarowie wśród pięknej przyrody, lasów i połyskującej wody.

Na warsztaty ceramiczne prowadzone przez państwa Kurzyńskich, stolarskie przygotowane przez „Piekielny warsztat” i florystyczne z mnóstwem kwiatów, od których rozpoczęło się biesiadowanie, przybyło sporo dzieci i dziewcząt. Ucząc się układania kwiatów we wiankach panny przygotowywały się do konkursu na najpiękniejszy i najpiękniej pływający wianek.

Podczas biesiady odbyła się również pogadanka na temat ziołolecznictwa a w szczególności na temat rosnących w naszym rejonie ziół. Można było posłuchać zarówno opowieści o nich sekretarza gminy Mokrsko Małgorzaty Stanek jak i wypróbować różnych mikstur i nalewek.

Wydarzenie główne, tj. samą już Biesiadę Świętojańską rozpoczął od fragmentu „Pieśni świętojańskiej o Sobótce” Jana Kochanowskiego poeta i pracownik Domu Kultury w Ożarowie Maciej Bieszczad. W powitaniu przybyłych gości uczestniczył także wójt gminy Mokrsko Zbigniew Dąbrowski i dyrektor Domu Kultury w Ożarowie Natalia Zwierz.

Słowa uznania i sto lat dla Wandy Majtyki

Podczas powitania słowa uznania za całokształt swojej twórczości otrzymała tegoroczna laureatka Nagrody Kolberga, wieloletnia instruktorka Zespołu Śpiewaczo–Obrzędowego w Ożarowie Wanda Majtyka, która ze wzruszeniem przyjęła gratulacje, pamiątki i przepiękne kwiaty. Wzruszenie pani Majtyki było tym większe, że wysłuchała 100 lat, zaśpiewane wspólnie przez członków Zespołu Śpiewaczego z Ożarowa i Zespołu „Włościanie” z Chotowa.

Podczas Biesiady Świętojańskiej nie zabrakło także opowieści pracownika Muzeum Ziemi Wieluńskiej, etnografa Tomasza Spychały, który przybliżył obrzędy i wierzenia związane z Nocą Kupały czyli Wigilią św. Jana w nocy z 23 na 24 czerwca. Tomasz Spychała opowiedział wszystkim o zbieraniu w tym czasie ziół i kwiatów, wiciu wianków i ich znaczeniu podczas świętojańskiej nocy.

Pogadanka etnografa Tomasza Spychały miała na celu przygotować słuchaczy do plecenia wianków i ich późniejszym puszczaniu na wodzie. Jurorem w konkursie, oceniającym urodę wianków oraz umiejętność ich pływania, był wójt gminy Mokrsko Zbigniew Dąbrowski. Podczas biesiady nie mogło zabraknąć również ognisk i występów zespołów ludowych. Kolejno na scenie pojawiły się: Zespół Śpiewaczy z Ożarowa i Zespół „Włościanie” z Chotowa, które zaśpiewały okolicznościowe pieśni.

Wydarzenie zorganizowano w ramach projektu „Hej Jana, Jana będziemy chwalić…”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska 2021”. Pomysłodawcą i realizatorem projektu był Dom Kultury w Ożarowie a autorem dyrektor Natalia Zwierz.
Organizatorami Biesiady Świętojańskiej są: Dom Kultury w Ożarowie oraz gmina Mokrsko.

Biesiada Świętojańska w Ożarowie. Był konkurs na najładniejs...

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto