Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podwójny jubileusz. W gminie Osjaków świętowano 45-lecie Zespołu Pieśni Ludowej z Osjakowa i 25-lecie Zespołu Pieśni Ludowej z Chorzyny

Daniel Sibiak
Daniel Sibiak
W restauracji Łasuch w Kuźnicy Strobińskiej zorganizowano dzisiaj podwójny jubileusz. Świętowano 45-lecie Zespołu Pieśni Ludowej w Osjakowie i 25-lecie Zespołu Pieśni Ludowej w Chorzynie.

Były gratulacje, kwiaty, podziękowania, oryginalne prezenty, poczęstunek, wspólna zabawa i oczywiście występy jubilatów, których nagrodzono gromkimi brawami.

Jubilatów i gości witała Mirosława Kłobus, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Osjakowie. Po powitaniu przyszła pora na przybliżenie bogatej działalności obu zespołów, czego dokonały Krystyna Korytek, kierownik Zespołu Pieśni Ludowej w Osjakowie i Weronika Mateusiak z Zespołu Pieśni Ludowej w Chorzynie. Kiedy oba zespoły pojawiły się na scenie i zaśpiewały piosenki z własnego repertuaru oklaskom nie było końca. Goście śpiewali razem z nimi. Dla obu zespołów zaśpiewali też "sto lat", dając w ten symboliczny sposób wyraz uznania dla ich twórczości.

Gratulacje, życzenia i prezenty dla jubilatów

Jubileusz to okazja nie tylko do prezentacji twórczości zespołów, ale także ich docenienia. A że oba zespoły mają się czym pochwalić i są cenionie nie tylko w powiecie wieluńskim, ale także województwie łódzkim na uroczystości nie zabrakło znamienitych gości. Zespołom winszowali:

  • poseł Paweł Rychlik
  • w imieniu posła Piotra Polaka dyrektor jego biura, a jednocześnie radna Sejmiku Województwa Łódzkiego Dorota Więckowska,
  • przewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego Iwona Koperska,
  • radny Sejmiku Województwa Łódzkiego Andrzej Chowis,
  • starosta powiatu wieluńskiego Marek Kieler,
  • radny powiatu wieluńskiego Waldemar Borczyk,
  • radni gminy Osjaków na czele z wiceprzewodniczącą Sylwią Walczak,
  • dyrektorzy i kierownicy jednostek podległych gminie Osjaków
  • oraz gospodarze: wójt gminy Osjaków Jarosław Trojan i zastępca wójta gminy Osjaków Renata Kostrzycka.

Wszyscy składając życzenia jubilatom podkreślali ich zasługi w krzewienie kultury ludowej i regionalnej. Wójt Jarosław Trojan podkreślał, że przedstawiciele obu zespołów zawsze chętnie angażują się we wszystkie przedsięwzięcia zarówno na terenie gminy, jak i poza nią.

- Nigdy nie usłyszałem od członków zespołu, że się zastanowią, pomyślą. Zawsze, gdy poprosiłem, by uświetnili jakąś uroczystość swoim występem lub zaangażowali się w jakiś projekt, odpowiedź była jedna oczywiście. Jestem dumny, że mam przyjemność być wójtem gminy, którą tworzą tak wspaniali ludzie i zespoły - mówił Jarosław Trojan.

W podobnym tonie wypowiadał się radny Waldemar Borczyk, któremu szczególnie bliska jest ziemia osjakowska. To stąd się wywodzi. Podkreślał ogromne zasługi zespołu i wspominał jego członkinie, którym nie dane było doczekać jubileuszu.

Jubilaci oprócz kwiatów, gratulacji, pamiątkowych statuetek zostali obdarowani oryginalnymi prezentami. Poseł Paweł Rychlik zaprosił oba zespoły na wyjazd do Sejmu i spotkanie z prezydentem RP Andrzejem Dudą. Z kolei poseł Piotr Polak podarował paniom zaproszenia do uniejowskich term. Z powodu obowiązków służbowych nie udało mu się dotrzeć na jubileusz, ale jak przekazała dyrektor jego biura Dorota Więckowska z paniami spotka się właśnie w uniejowskich termach, aby tam osobiście im pogratulować. Na wyjazd jubilatów zaprosiły też władze gminy. Wójt Jarosław Trojan składając życzenia przekazał, że zorganizuje wyjazd na Festiwal do Kazimierza Dolnego. 500 zł do wyjazdu obiecał dołożyć Andrzej Chowis, radny Sejmiku Województwa Łódzkiego.

Tak bogate nagrody nie dziwiły starosty wieluńskiego Marka Kielera, który podkreślał, że oba zespoły są wizytówką powiatu wieluńskiego. Z kolei Iwona Koperska, przewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego, która przybyła na jubileusz z pięknymi łowickimi wzorami na obrazach, które podarowała obu zespołom podkreślała, że z Osjakowa wyjedzie z pięknymi wspomnieniami. Jubileusz zespołów dostarczył jej bowiem wiele radości i wzruszeń. Pięknie zapakowane prezenty członkom zespołu podarowali także gminni radni, którzy również podkreślali ich zasługi dla krzewienia kultury ludowej. Gratulacjom nie było końca.

Specjalne podziękowania odebrała także Kazimiera Osyda, wieloletnia, aktywna działaczka społeczna. Nagrodzono ją kwiatami i owacjami na stojąco.

Zespół Pieśni Ludowej w Osjakowie

Zespół Pieśni Ludowej w Osjakowie powstał w sierpniu 1976 roku z inicjatywy pani Marii Dederko. Jego pragnieniem było zgromadzić ludzi, dzięki którym nie zginą pieśni i zwyczaje ludowe. Sama układała piosenki o dobierała do nich melodie. Na początku zespół liczył 9 osób, po roku liczba członków wzrosła do 16. Ze wspomnień członków zespołu wynika, że pierwszy występ miał miejsce na zebraniu Spółdzielni Oszczędnościowo-Pożyczkowej w Osjakowie. Zespół wspierał swoim doświadczeniem nauczyciel Jan Sarowski z Raduckiego Folwarku. Wkrótce chór uświetniał swoimi występami wszystkie uroczystości na terenie gminy, ale także innych gmin, a nawet województwa. W 1978 roku Osjakowianki wyśpiewały drugie miejsce w Warszawie w regionalnych eliminacjach organizowanych przez Spółdzielczość Spożywców "Społem". W 1981 roku kierownikiem muzycznym zespołu został Wiesław Kamer, a kierownikiem choreograficznym Henryk Król. Następczynią pani Dederko została Bolesława Krzywańska, która tę funkcję pełniła do 1987 roku. Dzięki jej staraniom zespół otrzymał nowe zrekonstruowane ludowe stroje wieluńskie.

Od 1989 roku Zespół Pieśni Ludowej działa pod patronatem GOK, a kierownikiem zespołu została Stanisława Górnacka. Zespół liczył 14 członkiń. Instruktorami byli: Tadeusz Kubiak i Jan Andrzejewski, a od 1995 roku Ryszard Zawadzki.

Od maja 1996 roku do dzisiaj kierownikiem zespołu jest Krystyna Korytek. Podczas jubileuszu 45-lecia przypomniała, że z okazji 20-lecia zespół został odznaczony Medalem Dwudziestolecia Województwa Sieradzkiego. Na swoje 30-urodziny w 2006 roku i 35 urodziny w 2011 roku zespół otrzymał nagrodę Marszałka Województwa Łódzkiego oraz nagrodę specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2009 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał zespołowi Odznakę "Zasłużony dla kultury Polskiej". Z okazji 40-lecia zespół otrzymał nagrodę Sejmiku Województwa Łódzkiego.

Od marca 2010 roku nowym instruktorem zespołu jest Tomasz Majtyka, który podczas dzisiejszego jubileuszu usłyszał wiele ciepłych słów za to co robi dla kultury ludowej zarówno na terenie gminy Osjaków, jak i całego powiatu wieluńskiego.

Obecnie zespół liczy 7 osób. Zespół ciągle się rozwija, uświetnia swoimi występami gminne uroczystości, imprezy, festyny. Bierze udział w różnych przeglądach, festiwalach, konkursach, z dumą promując gminę, powiat, a nawet województwo łódzkie.

- Ich ubiegłoroczny udział w projekcie "Nasze korzenie- nasza duma" został uwieczniony nagraniem na płycie, co również przyczyniło się do promocji i kultywowania tradycji naszego regionu - podkreślał starosta Marek Kieler.

Zespół Pieśni Ludowej z Chorzyny

Zespół Pieśni Ludowej z Chorzyny powstał w 1996 roku z inicjatywy Zenony Forenc. Wielokrotnie zmieniał się skład zespołu, zmieniali się również instruktorzy. Pierwszym instruktorem był ś.p. Jan Andrzejewski, następnie ś.p. Marek Dera. Obecnie instruktorem zespołu jest Tomasz Majtyka, a kierownikiem Maria Niciejewska.

Występy zespołu uświetniają imprezy gminne takie jak: uroczystości świąt państwowych, dożynki, festyny, pikniki, jubileusze pożycia małżeńskiego, święta strażackie, Święto Chrzanu. Zespół występuje również poza terenem gminy na dożynkach, imprezach rolniczych, bierze udział w przeglądach, konkursach i festiwalach. W 2020 roku członkinie zespołu również brały udział w projekcie "Nasze korzenie - nasza duma" zakończonym nagraniem płyty.

W ciągu swojej wieloletniej działalności zespół otrzymał wiele nagród, wyróżnień i podziękowań. W 2016 roku z okazji 20-lecia działalności zespół został uhonorowany Nagrodą Marszałka Województwa Łódzkiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnianie dóbr kultury oraz szczególne zaangażowanie w pracę na rzecz kultury.

Podwójny jubileusz. W gminie Osjaków świętowano 45-lecie Zes...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto