Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzieje się w weekend w Wieluniu i regionie. Sprawdź przegląd imprez na weekend 31 lipca - 1 sierpnia!

Daniel Sibiak
Daniel Sibiak
Piknik Rodzinny w Rychłocicach, Biesiada Świętojańska w Ożarowie, rekonstrukcja wybuchu Powstania Warszawskiego i otwarcie wystawy "Wieluńskie ślady Powstania 1944" - to wydarzenia, które odbędą się w sobotę 31 lipca i niedzielę 1 sierpnia w Wieluniu i okolicznych miejscowościach.

Piknik Rodzinny w Rychłocicach. Będzie można się zaszczepić jednorazową szczepionką Johnson & Johnson

- Pokaz motorów Husaria, mecze piłkarskie, przeciąganie liny, tor wyścigowy, konkursy zręcznościowe, zjeżdżalnie i karuzele, wesołe miasteczko, pokaz psów obronnych, a także dyskoteka pod gwiazdami z dj-em - to tylko niektóre z atrakcji Pikniku Rodzinnego w Rychłocicach, który rozpocznie się w sobotę o godzinie 15 na stadionie sportowym.

Piknik Rodzinny organizuje Stowarzyszenie Kół Gospodyń Wiejskich w Rychłocicach, które słynie z pysznych regionalnych przysmaków. Sztandarowe potrawy i smakołyki będzie można skosztować także podczas pikniku.

#SzczepimySię z KGW

Piknikowi towarzyszy hasło #SzczepimySię z KGW. Jego głównym celem jest bowiem promocja szczepień przeciwko COVID -19 .Stowarzyszenie Kół Gospodyń Wiejskich w Rychłocicach wystąpiło już o 8 tys. zł dofinansowanie na organizację pikniku w konkursie organizowanym w ramach Narodowego Programu Szczepień. Koła Gospodyń Wiejskich zgłaszają akcję promocyjną do powiatowych biur Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W przypadku spełnienia wymogów ARiMR przekazuje środki na organizację wydarzenia.

- Podczas pikniku będzie można się zaszczepić przeciwko COVID-19 jednorazową szczepionką Johnson & Johnson. Mobilny punkt szczepień prowadzony przez kadrę ośrodka zdrowia Sanmed w Konopnicy będzie czynny w godzinach od 15 do 20. Wśród zaszczepionych podczas pikniku osób zostaną rozlosowane cenne nagrody - zachęcają do szczepień i udziału w pikniku Ewa Mielczarek i Jolanta Mitka ze Stowarzyszenia Kół Gospodyń Wiejskich w Rychłocicach.

W sobotę Biesiada Świętojańska w Ożarowie. Będzie konkurs na najładniejszy wianek

W sobotę 31 lipca w Gospodarstwie Agroturystycznym w Ożarowie zaplanowano Biesiadę Świętojańską.

Program Biesiady Świętojańskiej w Ożarowie

Organizatorzy Biesiady Świętojańskiej przygotowali dla mieszkańców i wszystkich gości, którzy zjadą w sobotę do Ożarowa moc atrakcji. W programie przewidziano:

  • warsztaty ceramiczne - 17.00

  • warsztaty stolarskie - 18.00

  • "Z pamiętnika Szeptuchy" - o ziołolecznictwie słów kilka, 19.00

  • Biesiada Świętojańska - 20.00

W wieczór obrzędów świętojańskich wprowadzi zebranych Tomasz Spychała z Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Nie zabraknie również występów solistów i zespołów ludowych, warsztatów florystycznych oraz konkursów na najpiękniejszy wianek i najpiękniej pływający wianek.

Organizatorami Biesiady Świętojańskiej są: Dom Kultury w Ożarowie oraz gmina Mokrsko.

1 sierpnia w Wieluniu otwarcie wystawy połączone z rekonstrukcją Powstania Warszawskiego

Plenerowa wystawa „Wieluńskie ślady Powstania 1944” zostanie otwarta 1 sierpnia. Zobaczymy na niej sylwetki powstańców warszawskich związanych z historyczną ziemią wieluńską. Wydarzeniu będzie towarzyszyć m.in. rekonstrukcja wybuchu zbrojnego zrywu przeciwko niemieckiego okupantowi.

Wieluńska uroczystość w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego jest organizowana przez Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Obrony Narodowej, które pozyskało na ten cel grant z budżetu województwa łódzkiego. Przygotowaniem wystawy zajęli się pracownicy Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Zwiedzający poznają sylwetki kilkudziesięciu powstańców, których życiorysy splotły się z Wieluniem i okolicami.

- Pokażemy kilkadziesiąt osób, które były przez nas odkrywane między innymi dzięki znaczącej akcji poszukiwania powstańców związanych w ten czy inny sposób z historyczną ziemią wieluńską. Jedną z takich niezwykle ciekawych postaci jest siostra Józefa Słupiańska, szarytka, urodzona w Wieluniu w 1912 r., a zmarła w wieku niespełna 107 lat. Miałem przyjemność z nią przeprowadzić wywiad przy okazji jednej z rocznic wybuchu powstania – mówi historyk Jan Książek, dyrektor MZW.

Obchody w Wieluniu - program

Wieluńskie uroczystości 1 sierpnia zostaną zorganizowane przy pomniku rtm. Witolda Pileckiego, również uczestnika Powstania Warszawskiego. Otwarcie plenerowej wystawy poprzedzi przemarsz Orkiestry Dętej z Dzietrzkowic, który wyruszy spod ratusza o godz. 16. Przewidziano rekonstrukcję wybuchu powstania w wykonaniu Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej i harcerzy 5 Szczepu „Piątka”. Po odczytaniu apelu poległych i złożeniu kwiatów przy pomniku rotmistrza rozpocznie się część artystyczna. Publiczność obejrzy spektakl z udziałem Marcina Sztendla, aktora pochodzącego z Wielunia, orkiestry z Dzietrzkowic oraz zespołu harcerskiego „Pięciolinia”. Obchody zwieńczy msza św. w kolegiacie o godz. 18.

Dzieje się w weekend w Wieluniu i regionie. Sprawdź przegląd...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto