MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Wieluniu zawiązuje sie społeczny ruch przeciw wiatrakom

Daniel Sibiak
W Wieluniu zawiązuje się społeczny ruch przeciw lokalizacji elektrowni wiatrowych na terenie gminy. Na czym będą polegały jego działania mówi Emilia Kałuża.

- Jest nadzieją społeczną mieszkańców w obliczu działalności gospodarczych grup interesów. Inwestorzy we własnym interesie chcą stawiać wiatraki jak najbliżej osad ludzkich. Chodzi im o niższe koszty transportu, budowy dróg dojazdowych czy linii energetycznych. Celem społecznego ruchu przeciw lokalizacji elektrowni wiatrowych na terenie Gminy Wieluń jest obrona interesów członków naszej społeczności przed szkodliwym oddziaływaniem farm wiatrowych na zdrowie, jakość życia, wartość ich nieruchomości, turystykę. Poprzez działania informacyjne staramy się zwrócić uwagę na fakt, że w całym tym biznesie związanym z wiatrakami zarobią inwestorzy i osoby na których działkach zostaną postawione wiatraki (20 tys. rocznie ) a nas czeka choroba wibroakustyczna ( zaburzenia nastroju,migreny,depresja,agresywność,irytacja, nietolerancja na hałas,zaburzenia równowagi, uporczywe infekcje narządów oddechowych,osłabienie układu odpornościowego organizmu, alergie, patologie kardiologiczne, padaczka,bóle kręgosłupa oraz w klatce piersiowej), obniżenie wartości nieruchomości po ogłoszeniu planów budowy farm wiatrowych w promieniu 8 km (w obszarze 1,6 km nawet o 54%), zniekształcenie krajobrazu, zablokowanie rozwoju inwestycyjnego i turystyki - mówi Emilia Kałuża.

Głównym powodem protestów jest fakt, że farmy wiatrowe powstają w odległości 600 metrów od domów.

- Departament Zdrowia Publicznego Ministerstwa Zdrowia w piśmie z dnia 27 lutego 2012r. podkreśla zależność pomiędzy ukształtowaniem terenu, warunkami pogodowymi a uciążliwością sąsiedztwa farm wiatrowych. W w/w piśmie wskazuje (w zależności od ukształtowania terenu) bezpieczną dla ludzi lokalizację farm wiatrowych w odległości 2–3 km od zabudowań.
Kraje z wieloletnim doświadczeniem zalecają lokować turbiny wiatrowe w minimalnej odległości 2,5 – 3 km od zabudowań - dodaje Emilia Kałuża.

Na terenie Gminy Wieluń planuje się wybudowanie 5 wiatraków w obrębie Dąbrowa - Kurów, 4 w obrębie Turowa i 17 wiatraków o okolicach Ruda – Rychłowice – Nowy Świat.

- Inwestorzy nie są szczerzy w rozmowach z mieszkańcami. Zyskiem dla właścicieli gruntów, którzy wydzierżawią je pod budowę elektrowni wiatrowych jest dochód z tytułu dzierżawy. Rolnicy nie są informowani o tym, że wynagrodzenie z tyt. dzierżawy podlega opodatkowaniu VAT, że grunty zostają wyłączone z dopłat rolnych. Umowy nie określają, kto będzie odpowiedzialny i kto będzie finansował rozbiórkę turbin wiatrowych i rekultywację terenu po zakończeniu eksploatacji.
Mieszkańcy Kurowa, którzy przybyli na zabranie w znaczącej większości są przeciwni budowie wiatraków w ich sołectwie. Pod znakiem zapytania staje budowa zbiornika małej retencji w Kurowie i los rezerwatu Lasek Kurowski.
Jestem przekonana, że Burmistrz Pan Janusz Antczak, który zawsze liczy się ze stanowiskiem mieszkańców i tym razem nas nie zawiedzie i podejmie słuszne decyzje - ma nadzieję radna Kałuża.

Społeczny ruch przeciw lokalizacji elektrowni wiatrowych na terenie Gminy Wieluń jest w trakcie organizacji. Osoby zainteresowane udzieleniem poparcia naszym działaniom lub chcące aktywnie wziąć w nich udział proszę o kontakt ze mną e-mail [email protected] lub poprzez biuro Rady Miejskiej, gdyż w powyższą sprawę zaangażowałam się na prośbę moich wyborców. W działania społecznego ruchu zaangażowani są również radni Rady Miejskiej e-mail .
[email protected] , sołtysi, przewodniczący Rad Osiedli.

- Ruch nie ma barw politycznych - zapewnia Emilia Kałuża.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto