Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inwestor chce budować farmy fotowoltaiczne w Wieluniu na obszarze nawet 30 ha. Na elektrownię słoneczną w Kurowie zgody urzędu nie ma

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
archiwum Polska Press (zdjęcie ilustracyjne)
Obszar prawie 30 hektarów mogą zająć farmy fotowoltaiczne w Wieluniu, które dostały już decyzje środowiskowe. W Kurowie elektrownia solarna nie powstanie

Północną część Wielunia może pokryć nawet blisko 90 tys. sztuk ogniw fotowoltaicznych. Inwestycje takiej skali planuje spółka z Warszawy. Drogę do ich realizacji otwarły wydane przez burmistrza decyzje środowiskowe. Maksymalna moc dwóch sąsiadujących ze sobą elektrowni słonecznych to 29 MW, a każdemu megawatowi odpowiada jeden hektar obszaru, który ma zostać zagospodarowany. Opcjonalnie planuje się posadowienie magazynów energii.

- Kluczowe dla powodzenia przedsięwzięcia będzie to, czy system energetyczny będzie w stanie przyłączyć instalacje o tak dużej mocy – mówi Michał Janik z magistratu.

Teren inwestycyjny to głównie działki użytkowane rolniczo pomiędzy ul. Jagiełły i linią kolejową. Część z nich przymierzano wcześniej do elektrociepłowni opalanej słomą. Plany inwestora z norweskim kapitałem wzbudziły jednak wiele kontrowersji i ostatecznie wolą większości radnych w planie miejscowym, uchwalonym we wrześniu 2020 r., znalazły się zapisy wykluczające budowę instalacji produkujących energię z paliw alternatywnych, takich jak np. biomasa.

Elektrownie solarne zaliczają się do przedsięwzięć potencjalnie mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Potencjalnie negatywny wpływ może wiązać się m.in. z przekształcaniem terenów o wysokich walorach. W przypadku inwestycji planowanych w Wieluniu nie stwierdzono tego rodzaju oddziaływań. Nie powinno być też uciążliwości dla okolicznych mieszkańców. „Analiza w zakresie emisji hałasu oraz zanieczyszczeń do powietrza atmosferycznego nie wykazała przekroczeń dopuszczalnych parametrów” – czytamy.

Uzgadniając przedsięwzięcie, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi sporządził listę zaleceń dla inwestora. Określone zostały minimalne odległości stacji transformatorowych i magazynów energii od zabudowy mieszkaniowej. Zalecono montaż ogniw o powłoce antyrefleksyjnej, w stonowanej kolorystyce. Nie można stosować stałego oświetlenia nocnego farmy fotowoltaicznej ani elektronicznego systemu płoszenia zwierząt. Między dolną krawędzią ogrodzenia i gruntem ma być zachowana przestrzeń umożliwiająca swobodne migracje mniejszym zwierzętom.

Łakomym kąskiem dla inwestorów z branży energetyki odnawialnej są też tereny wokół Wielunia. Od 2019 r. wpłynęło do ratusza już ponad 20 wniosków dotyczących budowy elektrowni fotowoltaicznych w miejscowościach Małyszyn, Starzenice, Sieniec, Masłowice, Jodłowiec, Kurów, Dąbrowa. Większość z nich to instalacje o mocy nieprzekraczającej 1 MW. Jedna z nielicznych większych farm miała powstać w Kurowie, o mocy do 10 MW, co wzbudziło protesty mieszkańców. Ostatecznie Urząd Miejski stwierdził niezgodność inwestycji z przepisami i 6 maja br. wydał decyzję odmawiającą określenia warunków zabudowy.

W ubiegłym roku zablokowano potencjalne inwestycje w Gaszynie, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańcom, którzy nie chcieli widoku połaci paneli solarnych blisko domów. Plan miejscowy uchwalony dla części wsi uniemożliwia lokowanie dużych instalacji OZE.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto